Kimmiş o korsan solistler ve as solistler?

Kapanmış konulardan yararlanabilmeniz için arşiv bölümüne taşınmaktadır.
Post Reply
genex
Site Admin

Post by genex » 13 Mar 2006, 00:32

"Korsandan yaka silken müzik piyasasında nice korsan solistler, as solistler var" diye yazdım, küçük kıyamet koptu.
Dünkü satırlarımızı öven mesajları sıralamak yakışık almaz. Her zamanki uygulamamı yapayım, eleştirenleri, karşı çıkanları yazayım.

Yüreğin yetiyorsa
En dikkat çekici teessüf mesajlarının ortalaması yaklaşık olarak şöyle: "Savaş Bey, lafı ortaya sallamayın. Orada saydığınız isimlerin iyi şarkı söylediğine katılıyoruz ama yüreğiniz yetiyorsa; korsan solist, as solist denecek kimlerdir açıklayın."

Küstahlık edemem
Konservatuar sınav komisyonu başkanı da değilim, şarkıcı yarışmasında jüri üyesi de... Kaldı ki müzik kültürüm biraz kulak dolgunluğuna, biraz da ben hariç tümü profesyonel olarak müzikle iştigal eden aile efradımdan kapabildiklerime dayanır. İyiyi söylemek kolay. Benim yaptığım da budur zaten. Ama "şunlar şunlar kötüdür" demek, ayıp olur, küstahlık olur, boş boğazlık olur.

Kimler yok ki!..
Yine de "yüreğin yetmez" şeklinde gaza getirildiğim için birkaç isim versem diyorum. Hepsi kerameti kendimden menkul yorumlar ve isimlerdir. Yanılıp yanılmadığımı siz de bir tartın, işin uzmanları da değerlendirsin.
İşte sesleriyle değil solist, as solist, "ortalama şarkıcı" dahi sayılmayacak anlı şanlı isimler.
* Orhan Gencebay: Muhteşem eserler vermiştir. Bağlama icrasında bileği güç bükülür bir virtüözdür. Sesi güzel ama çok küçük bir sestir. 5 şarkıyı art arda söyleyemez. On yıllardır konser yapmayışı, sahneye çıkmayışı işte bu nedenledir.

"Şimdi sizler!.."
* Mustafa Sandal: Çok sevdiğim bir kardeştir. Sevimlidir, yaratıcıdır, mücadelecidir ve iyi bestecidir. Sahnede de iyi dans eder, ortamı iyi idare eder. Ama sesi yoktur. Kasetlerinde ekipçe teknolojinin tüm nimetlerinden yararlanıp "iyi bir şeyler" çıkartırlar ortaya. Konserlerde ise ya play back okur ya vokalistlere abanır. Çoğu zaman da şarkıların yarısından çoğunu, mikrofonu çevirip; "Şimdi sizleeer" şeklinde çağrı yaptığı seyirciye okutur.

Eller havaya
* Serdar Ortaç: İyi bir şov adamıdır. Besteleri kolay dile düşer, benimsenir. Sahnesi güçlüdür. Özellikle; ne çalınıp söylendiği, kimin söylediği gibi kaygıların yaşanmadığı ortamların bulunmaz nimetidir. Ritmiyle coşan, taşan kişi ya da 'kuruluşlar' birbirlerine yakınlaşsın, sürtünsün, sarmaş dolaş olsun misyonunun birinci ismidir.
* Hülya Avşar: İyi kızdır, hoş kızdır, akıllı, başarılı, marifetli kızdır. Oyunculuğuna, cesaretine, her dem gündemde kalabilmek için değme mucitlere taş çıkaran yaratıcılığına bayılırım. Ama koşullar 'makul' olsa 'as solistlik' değil, 'az solistlik' yapması bile mümkün değildir.
Evde kimse yokken bir deneme yapsa. Sesine giden şarkıları değil; "Beni kör kuyularda merdivensiz bırakma" diyen ya da "Karam" nakaratından sonra hançereyi Everest'e tırmandıran şarkının meyanını okumaya çalışırsa ne dediğimi kendisi de anlayacaktır.
Şimdilik bu kadar örnek yeter diyor burada kesiyorum. Boşlukları bir zahmet siz doldurun...

Yazar : Savaş Ay - kaynak : sabah

http://arsiv.sabah.com.tr/2006/02/24/ay.html

genex
Site Admin

Post by genex » 13 Mar 2006, 00:35

Ne diyor bu adam ya! kimdir bu adam , haddini aşıyor! yenilir yutulur cinsten değil...

Tepkimizi dile getirmemiz şart dostlar...
savasabi@sabah.com.tr

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 13 Mar 2006, 14:09

Savaş Ay'ın yaptığı "deli cesareti"!... Küstahlık. Saygısızlık.

Gazı almış. Hani gazı vermişler ya... "Ortaya sallama, yüreğin yetiyorsa isimleri say!" diye... Savaş Ay da, garibim, hemen gazı almış.

Serde "korkusuz gazeteci", "lâfını esirgemeyen" gazeteci, "doğrucu Davut" imajı var, maazallah leke gelmesin!

"Ben söyleyeyim de, saygısızlıkmış, küstahlıkmış mühim değil... Kendime korkak mı dedirteceğim?" gururu var. Bu bir nevî komplekstir. Kendini yüceltmek için birilerini alçaltmak gereği duyma kompleksi. Ve komplekslerin de en iğrenç olanlarındandır. Bir de "Bir halt yedik, ortaya bir lâf attık, battı balık yan gider." düşüncesi de var; üstüne vazife olmayan işlere bulaştığını görüp de yanlıştan döneceğine, işi daha çok yüzüne gözüne bulaştırma beceriksizliği var.

Arife tarif gerekmez derler gerçi. Yine de belirtelim. Bu kadar tarif sanırım herkese yeter. Bu adamın ne menem bir kişi olduğunu görmek için, o süslü yaldızlı kılıfı kaldırıp altına bakmak gerekir. Bencil, kibirli, saf; gazetecilik mesleğine girip de bu vasıflarla kirlenmeyen kişilik sayısı azdır!... Gazetecilik, hele hele köşe yazarlığı gibi imaj mefhumu üzerine kurulu, kişisel kariyer çekişmelerinin yaşandığı, stresli ve ikiyüzlü bir meslekte kişiliğini muhafaza etmek için çelik gibi bir sabır ve sinir gereklidir. İnsan yıllar içinde pek çabuk, bu şekildeki gibi, söylediği lâfın haddini hududunu bilmez bir hale gelebilir.

Orhan Gencebay gibi bir "sanatçı" hakkında yorum yapmadan, bir insanın, üstelik "Küstahlık edemem. Konservatuar sınav komisyonu başkanı da değilim, şarkıcı yarışmasında jüri üyesi de... Kaldı ki müzik kültürüm biraz kulak dolgunluğuna, biraz da ben hariç tümü profesyonel olarak müzikle iştigal eden aile efradımdan kapabildiklerime dayanır. " diyerek iptidaîliğinin farkında olan bir insanın Orhan Gencebay'ın ismini ağzına almadan önce on defa düşünmesi gereklidir. Orhan Gencebay yıllar evvelinden bugünlere kadar halkına sesiyle ulaşmıştır; o sesi canlı performanslarda kullanıp kullanmamış olması bugünkü konumunu ve başarısını ilgâ etmez. Böyle kabul görmüştür ve böyle kabul görmeye de devam edecektir, çünkü sevenleri onu sadece bir sesten ibaret görmemiştir. Orhan Gencebay demek birçok şey demektir. Akıl erdiremeyenler böyle haddini bilmez ifadeler kullanıp çamlar devirmeye ve devirdikleri çamların üzerine bir bardak su içmeye devam edeceklerdir. Gerçek sanatçılara değer verenler bu tip haddini bilmezlere notunu veriyor, bir kenara yazıyorlar merak etmeyin. Umarız ki Savaş Ay da yaptığı işgüzarlığın farkına varır!
::::::
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

beyazsayfa
Deneyimli Üye

Post by beyazsayfa » 16 Mar 2006, 09:57

Savaş Ay bildiğim kadarıyla Gencebay'ı severdi.Nasıl böylesi ağır konuşmuş.Anlayamadım doğrusu.Çok talihsiz (ve sinir bozucu) açıklamalar.Ama arkadaşlar tepkilerimiz dahi seviyeli olmalı.
Biz Gencebay felsefesini uygulayalım...

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 16 Mar 2006, 13:52

Beyazsayfa ne demek istiyorsun? Ben seviyesiz bir tepki mi verdim?

Ayrıca senin bildiğin, Gencebay'ı "çok seviyor" sandığın Savaş Ay bu naneleri daha önce de yedi. Lâfta çok seviyor. Allah aşkına seven böyle pervasız lâflar eder mi?

Bir de maziye bak. Daha önce orhanabi.net'te yazmıştım:

Hatırlar mısınız bilmiyorum, Savaş Ay bunu hep yapıyor. Savaş Ay nedense ikide birde Gencebay'ı kendine malzeme etmeyi seviyor.

- A Takımı programında Bülent Ersoy ile Orhan Gencebay arasında polemik çıkarması ve çıkan tartışmayı da seyirci gibi seyretmesi, hatta körüklemesi.

- Yine A Takımı programında Orhan Gencebay'ın bir benzerini çıkartıp eline bir bağlama tutuşturması, fonda Orhan Gencebay'ın bir parçası çalarken bu benzeyen kişinin de çalar gibi yapıp playback yapması. Garibim, sazı tutmayı bile bilmiyordu, sırf tipi Orhan Gencebay'a benziyor diye çıkarıp programa koymuşlar, şov olsun diye.

- Yine bir köşe yazısında Müslüm Gürses hayranları ile Orhan Gencebay hayranlarını kıyaslamaya girişmesi, programında bu hayranları karşı karşıya getirip onlara "Hangisi daha damar şarkılar okuyor? " gibi abuk sorular sormayı plânlaması.

- Şimdi de bu haddini bilmez köşe yazısı.

Savaş Ay'da böyle sürüp giden bir işgüzarlık var. Orhan Gencebay'a da kafayı takmış durumda, nedendir bilinmez.

Bir değil iki değil, nedir bu.
::::::
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

burhansenkal
Kıdemli Üye

Post by burhansenkal » 17 Mar 2006, 02:31

Allah aşkına yahu.
Savaş AY'ı tanımayan varmı.
üç beş kişiyi çıkartıp kavga ettirir,sonra seyir eder kayif alırdı.
Devran döndü gönül adamlığına soyundu.Kafasına göre belgesel yapmaya çalıştı. Sonra bu ülke,ülkem deyip hakikaten taktir toplayan "arena" takliti programlara soyundu. başarılıda oldu savaş abi.
toplumsal konulara dem vurdu.
Sonra savaş abi ye bi hal oldu. yine medya maymunluğu rolünü üstlendi.hal böyle yanar döner olunca kitlesini kaybetti.(kızımın deyimi ile "kay etti" :) )
Bu abimiz de Bahadır gibi gündeme geleyim sevdasında herhal.
eee rakıyı,balığı,boğazı,müziği severiz. :wink: severiz de bunlar akl-ı salime zarar verirse "duuur" demek lazım. Savaş abi dur deyip,toplum konularına geri dönsün. Yoksa bu toplum kimi göndereceğini iyi bilir vesselam...

kıral
Kıdemli Üye

Post by kıral » 01 Jul 2006, 22:09

bugünlerde de ağzı olan konuşuyor beyni olan değil

nazmicanberk
Yeni Üye

Post by nazmicanberk » 01 Jul 2006, 22:45

SAVAŞ ABİ SAVAŞ ABİ DEDİKLERİ BUMUYMUŞ BENDE BİŞEY SANMIŞTIM :evil:
EĞER ACILARIN ZEVKİ OLSAYDI OLAMAZDI KİMSE BENDEN BAHTİYAR...

KUŞÇUBAŞIEŞREF
Kıdemli Üye

cvp

Post by KUŞÇUBAŞIEŞREF » 01 Jul 2006, 22:50

sevgili gonul dostları bu sahısda kendını nımetten sayıyorya ben ona yanıyorum bı sey dıyecem turk ahlak aile ve gönül dostluguna yakışmaz
neyse bizde kalsın buyukluk daha dün gencebayın arkasından koşan ufak lık şimdi gencebaya dil uzatıyor gencebaya az mı yalvardı programlarına cıksın dıye ama işte boyle adamlar mesur olmaka ıcın gencebayı kullanıyorlar ama buna hiç bir zaman gencebay musade etmez ya adama gulerler ya bunca mıllet yanıldımı gencebayın sesını dınleyen 200 mılyon album satanı bır ınsana ses yok sarkıcı degıl sanatcı degıl nasıl dıyebılsın onu anlamadım sen ya kafayı yedın yada baska seyler peşindesin neyse bu kadar yeter o ınsan ıcın burda bu sayfayı fuzulı işgal etmeyelım dostlar BERHUDAR OLUN imza T.M.KUŞÇUBAŞIEŞREF BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN USTUNDEKI KANDIR.
KUŞÇUBAŞIEŞREF
MSN ADRESIM HACKERLENMISTIR (ELE GEÇİRİLMİŞTİR) kuscubasiesref_1@hotmail.com adresinden gelen emailleri açmayın kesinikle yoksa sizinde msn giderr... YENİ MSN ADRESIM kuscubasiesref_1873@hotmail.com

Post Reply