Kim Demiş Müziği Bırakıyor Diye?

Kapanmış konulardan yararlanabilmeniz için arşiv bölümüne taşınmaktadır.
Locked
yasakresim
Kıdemli Üye

Kim Demiş Müziği Bırakıyor Diye?

Post by yasakresim » 02 Apr 2006, 20:15

"Son günlerde medya da çıkan bazı haberlerde 10 -15 konser verip müziği bırakacağım ifade ediliyor. Gönül dostlarıma bu konuyla ilgili açıklama yapmak gereğini duydum. Galiba bazı konuşmalarım yanlış anlaşılmış.

Ben müziği sağlığım elverdikçe mezara kadar yapmayı düşünüyorum. Herhalde son zamanlarda sahne çalışmalarımla ilgili sorulan sorulara verdiğim cevaplar yanlış yorumlandı. Ben sahne ile ilgili olarak istediğim ortam olursa 10 – 15 konser yapar ondan sonra da sahne konusunu tamamı ile kapatırım demiştim.Sanırım bu sözlerim müziği bırakırım şeklinde anlaşılmış. Bu sözlerimin anlaşılamamış olduğunu belirtmek istedim.

Bu arada Gönül dostlarıma son zamanlarda neler yaptığımla ilgili bilgiler vermek istiyorum.

- Yeni albümümün çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

- Bu yılın sonuna doğru vizyona girmesini planladığımız televizyon dizimin senaryo çalışmaları devam ediyor.

- Birkaç reklam teklifini inceliyorum.

- Müzik eseri sahipleri meslek birliği’nin (Mesam) genel kurul toplantısını 26 Aralıkta yaptık. Yapılan bu kurul toplantısında Yönetim kurulu üyeliğine yeniden seçildim. Bu görevi iki yıl daha yapacağım. Bu konuyla ilgili bazı bilgiler vermek istiyorum ; Telif hakları insan aklının ve duygusunun yaratıları olduğu için , insan haklarında ön sıralarda yer almaktadır.Sanatı ve sanatçıyı korumak için bence bir nevi kutsal olan bu görevi yeniden üstlenenlerden biriyim. 5846 nolu yasamızın hükmü ile kurulmuş olan özel hukuk statüsü içinde yer alan Mesam topluca hak arama görevini yapmaya yetkili bir meslek birliğidir. Mesam söz yazarlarının , bestecilerin , aranjörlerin ve editörlerin çatısıdır. Yaratıcı müzisyenin geleceğidir. Mesam güzel sanatların içindeki en eski ve en büyük telif meslek birliğidir. Dünyada ki 179 ülkeyle anlaşmalıdır. Mesam yalnızca bizim ülkemizde ki söz yazarı ve bestecilerin değil 179 ülkenin müzisyenlerinin Türkiye’deki yayın haklarının korumasını da yapmaktadır.

- Ayrıca 4 yıldan beri de Müzik yorumcuları meslek birliği’nin (Müyor) yönetim kurulu üyeliğini sürdürmekteyim. Müyor , ülkemizin ses ve saz sanatçılarının , şeflerinin yorumcu haklarını arayıp bulup hak sahiplerine dağıtan meslek birliğidir.

- Ben aynı zamanda Müzik yapımcıları meslek birliği’nin (Müyap) kurucularındanım. Müyap’ın Digital Platform adı altında kurmuş olduğu sistemle müzik albümleri , internet üzerinden yasal olarak satın alınabilecek ve kiralanabilecek. Bu satış ve kiralamaları Müyap’ın database’ini kullanarak bazı servis sağlayıcı şirketler yapacak. Şu anda bunu ilk olarak faaliyete geçiren şirket power medya gurubudur. İnternet üzerinden satış ve kiralama yaptıkları adres (http://www.powerclup.com.tr ) Bu digital platform , müzik camiasının büyük ümidi olmuştur. Kaybolan hakların geri alınması için en büyük mücadelelerden biridir. Sanatı ve bizlerin emeklerini korumak için , sizlerden albümlerimizi , bu yasal platformu kullanarak almanızı veya kiralamanızı rica ediyoruz. Aynı zamanda albümlerimizi her zaman ki gibi müzik marketlerden de cd ve kaset olarak yasal yollarla temin etmenizi bekliyoruz.

Sevgili Gönül dostlarım , gönlümüzün her zaman bir olduğuna inanarak hepinize mutluluklar diliyorum.

Berhudar Olun "

Orhan GENCEBAY

Kaynak: Resmî Site
::::::
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

idam_mahkumu
Site Admin

Post by idam_mahkumu » 02 Apr 2006, 22:10

Eline sağlık soner abi..

Benim iyce kafam karışdı :?

burhansenkal
Kıdemli Üye

Post by burhansenkal » 03 Apr 2006, 01:31

TAHMİNİM DOĞRU ÇIKMIŞ...

HASAN
Kıdemli Üye

re

Post by HASAN » 17 May 2006, 17:25

Arkadaşlar müziği bırakmak diye bir şey yok.Orhan Gencebay Müzikten elini çekerse tümden müzik piyasası bıraksın bu işi.
Onu Anlamak Sanattır

mecnun murat
Kıdemli Üye

Post by mecnun murat » 25 Jul 2006, 21:52

bi acıklamasında 'elimde sazı tutacak kadar güç kalmadıgı gün müziği bırakırım'demiş.bi arkadasımdan duydum
İSTE ŞU DÜNYAYI 'ZAMANI DURDURAYIM'

divanist
Yeni Üye

Post by divanist » 25 Aug 2006, 00:41

Mesleğini bırakır , müziği bırakmaz !!

:) Yazılanları okuyunca içimden bu geçti yazdım ...

Sevgiler
Yavuz

senfonik
Kıdemli Üye

Post by senfonik » 14 Sep 2006, 12:10

yavuz abi doğru söyler..kimse kolay kolay fiziki bir hastalık olmadan bırakamaz bu mesleği kendimden ve çevremden biliyorum hatta fiziki bir zorluk olsa bile o içinde yaşar ölene dek...
aslında müzikten önce şu dizi jüri gibi ticari olayları bırakması daha doğru..
haydii kral yap şu projleri yaz senfoniyi konçertoyu..
kitabını bitir..enstrumantel albüm film müzikleri konservatuar..bunca nitelikli kaliteli projleler seni beklerken sen nelere sağlığını ve zamanını ayırıyosun..
sen demiyomuydun bu büyük projeleri istediğimiz ve sorduğumuzda iş yoğunluğum ve sağlığım..peki niye diziydi jürilikti konser gibi çok ta değeri olmayan projlere bu sağlık ve iş yoğunluğunu bahane etmiyosun..?
ya yine çok kızdım..
ah ah..
biz yazıyoruz biz okuyoruz bu yazıları.. birde sen göz atıp okusan biz sevenlerinin duygu ve düşüncelerini..
yinede seni çok seviyorum koca yürek..
umudumu kesmedim..bekliyorum dünya gözüyle bir senfoni veya konçerto yazıp icra edeceğin günü..
allah uzun ömür versin..
:cry:
SENFONİK ŞİİR VE BAĞLAMA KONÇERTOSU İLE YANIP TUTUŞUYORUM..
SEVGİLİ KRAL HAYALMİ GERÇEKMİ BU SÖZLER..
UYANDIR BİZİ..

genex
Site Admin

Post by genex » 14 Sep 2006, 14:17

Amin!

idam_mahkumu
Site Admin

Post by idam_mahkumu » 16 Sep 2006, 22:10

Evet, Amin...

Şu üçgünlük dünyada, Orhan abiye doymadan ölürsem gözlerim hep açık gider :shock:

Locked