ORHAN GENCEBAY'IN KADINLARI

Kapanmış konulardan yararlanabilmeniz için arşiv bölümüne taşınmaktadır.
Post Reply
HASAN
Kıdemli Üye

Post by HASAN » 17 May 2006, 17:53

Orhan Gencebay'ın son bir albüm daha çıkardıktan sonra jübile yapmak istediğini duyunca doğrusu içim "cız" etti. Çünkü benim bildiğim 'jübile' demek, işinden, mesleğinden elini ayağını çekmek demek.
Artık vaktini üretime değil dinlenmeye ayırmak demek. Yani, Orhan Gencebay çok yakın bir zamanda müziği bırakmayı hedefliyordu. Artık, mızrabı bırakacak, sazını duvara asacaktı.

1944 Yılının sıcak bir Ağustos günü öğlen vakti başlayan hayat yolculuğunda 62 yaşına ulaşan sanatçı demek ki kendisini yorgun hissediyor, "Artık yeni sanatçıların çıkması lazım, bana düşen de onlara yardımcı olmaktır" diye konuşuyordu. Yaşı genç olan okurlar ülkemizdeki Arabesk müzik tutkusunun zirvede olduğu yıllara yetişemedikleri için Orhan Gencebay'ın şarkılarının 60'lı yılların sonu ile 70'li senelerde toplum üzerinde ne büyük etki yaptığını bilemezler.

UZUN MARATON

Bağlamayı 7 yaşında öğrenen, 12 yaşında tambur çalan Gencebay Ankara Radyosu sınavlarını iftiharla kazandığında 20 yaşındaydı. İki yıl sonra İstanbul Radyosu'nun sınavları nı da en iyi derece ile kazanmıştı. Söz yazarı, besteci, yorumcu, bağlama sanatçısı olarak zirveye doğru uzanan bir maratona başladı. Henüz şarkıcı olarak tanınmadan önce bir çok bestesiyle şöhret oldu. 'Sevemedim Kara Gözlüm', 'Koca Dünya', 'Sabır Taşı' adlı besteleri, besteci Orhan Gencebay'ın tanınmasına yetmiş de artmıştı bile. Hatta 'Sevemedim Kara Gözlüm' adlı bestesi büyük satış rekoru kırmış, 45 sanatçı tarafı ndan plak yapılmıştı.

REKOR KIRDI

Orhan Gencebay ses sanatçısı olarak adını ilk kez "Başa Gelen Çekilirmiş" adlı 45'lik plağı ile duyurdu ve hemen ardından "Derdim Dünyadan Büyük" adlı plağı geldi. 1969 yılında 'Bir Teselli Ver'in satışını katlayarak kırdığı rekor nedeniyle çalıştığı plak şirket tarafından "Altın Taç" ile ödüllendirildi. Gencebay bu şarkısını gönlünü kaptırdığı 'Maria' isimli bir İspanyol güzeli için bestelemişti. Sanatçı, Maria'yı gezmek için gittiği Londra'da tanımıştı. Maria bir klüpte dansçıydı. Londra'da kaldığı sürece Maria ona şehri gezdirmiş, yakınlaşmışlardı.

MEKTUP AŞKI
Orhan Gencebay, Londra'dan ayrıldıktan sonra bir daha Maria ile hiç görüşmedi. Bir kaç kez mektuplaştı, o kadar. Ama Gencebay'ın en büyük tesellisi yaptığı şarkı oldu. 'Sevenin halinden sevenler anlar' mesajı hedefine ulaştı. Orhan Gencebay böylece zirveye doğru en önemli adımını atmış oldu. Yıllar sonra o günleri anlatırken, Maria için yaptığı şarkının müzik dünyasında asıl çıkışını sağladığını vugulamadan edemez.

Sanatçı ilk evliliğini oğlu Altan'ın annesi Azize Gencebay ile yapmıştı. Ancak onun asıl büyük aşkı 1974 yılından bu yana 32 yıldır birlikte olduğ u Sevim Emre'dir. Oğlunun annesi Azize Gencebay'dan boşanıp Sevim Emre'yi kendisine eş olarak seçen sanatçı Emre'yi, "Bütün şarkılarım onun için" diyecek kadar çok sevmektedir. Sevim Emre, Orhan Baba'nın iyi ve kötü gününde hep yanı nda olan kadındı. İlginçtir Sevim Emre, Gencebay'ı tanımadan, onunla yaşayacağı aşkı bir falcıdan öğrenmişti.

GRANİT KAYALAR GİBİ Emre bir röportajında bu anısını şöyle anlatmıştı: 'Yıllar önce su falıma baktırdım. Gerçekte fala inanmazdım ama tesadüfen böyle bir olay oluştu. Falıma bakan kadın, 'Müjde' dedi, 'Çok yakında hayatının erkeği karşına çıkacak. Üstelik bu granit kayalar gibi bir erkek'.

Orhan Gencebay geçtiğimiz günlerde BUGÜN'de yayınlanan son röportajı nda eşi Sevim Emre'yi yine yere göğe koyamıyordu. "Sevim Emre'yi tanımadan önceki yıllarıma hayıflanıyorum" diyor ve ekliyordu: "Çok gezdim, çok gördüm, gerçek mutluluğu Sevim'de buldum". Ne diyelim, Allah büyük ustanın mutluluğ unu daim etsin.

Gencebay'ın Maria için yazdığı şarkı

Bir Teselli Ver

Yarattığın Mecnuna
Bir Teselli Ver
Aramızda Başka
Biri Var ise
Tertemiz Aşkımı Bana Geri Ver

KAYNAK: Bugün Gazetesi
Onu Anlamak Sanattır

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 18 May 2006, 21:21

Bu nasıl bir başlıktır yahu? "Gencebay'ın Kadınları".
"Gencebay'ın Haremi" der gibi.
Bu yazıyı hangi yazar yazdıysa, ilk bakışta yanlış anlaşılabilecek bir başlık seçtiğini fark edememiş.

Ayrıca Gencebay'ın sazını duvara asması gibi bir olay olmaz, Gencebay sazını yaşadıkça çalar. Zaten "müziği bırakıyor" haberinin da yanlış anlaşılma olduğu geçenlerde ortaya çıkmıştı.
::::::
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

Gencebay_NL
Kıdemli Üye

Post by Gencebay_NL » 20 May 2006, 01:56

Evet Sonercim benimde aklima baska seyler gelmedi degil baslik biraz ters anlasilmaya musait :)
Karanliga Kufur Edecegine Bir Mumda Sen Yak !

http://gencebaynl.spaces.live.com/

HASAN
Kıdemli Üye

re

Post by HASAN » 20 May 2006, 19:00

Benle alakası yok sadece gazete yazısıdır.
Onu Anlamak Sanattır

Post Reply