Hırsızlar beni sever geri getirebilirler!

Kapanmış konulardan yararlanabilmeniz için arşiv bölümüne taşınmaktadır.
Post Reply
HASAN
Kıdemli Üye

Hırsızlar beni sever geri getirebilirler!

Post by HASAN » 09 Jun 2006, 19:32

Beş aydır çalıştığı yeni albüm kayıtlarının içinde bulunduğu bilgisayarı stüdyosundan çalınan Orhan Gencebay; bu olay nedeniyle albümünün 15 gün geç çıkacağını söylüyor. Çalışmasının bir bölümünün yedeği olduğunu söyleyen Gencebay, "Bir kere de çantam çalınmıştı, benim olduğunu öğrenince getirmişlerdi. Belki yine gelir" diyor.

* Başınıza talihsiz bir hırsızlık olayı geldi. Nasıl oldu olay? Çalışmalarımı yaptığım stüdyoya hırsız girmiş. Stüdyoda monitör, bilgisayar ne varsa almış. Bu arada stüdyonun kasasında bulunan, benim beş aydır uğraştığım albümün içinde kayıtlı olduğu hard disc'leri de almışlar. Yıllardır biriktirdiğim ne kadar şarkı varsa bu hard-disk'lerin içindeydi.
* Çalışmalarınızın başka kopyası yok muydu sizde? Var ama onun içinde eksikler var. Gerçi bu kopya olmasaydı, beş ay öncesine geri dönüp sıfırdan başlayacaktım. Kayıt çalışmaları sırasında duygu çok önemlidir. Bizim yapmış olduğumuz eserlerin icrası duygulu zamanlarımızda oluyor. Her an bu duyguyu yakalayamıyorsunuz. Bu kopya bende olmasa, işimiz çok zordu. Şimdi eksik kalanları tamamlamaya çalışıyoruz.
* Hırsız hard-disk'lerin içinde ne olduğunu biliyor muydu sizce? Polise göre bu adi bir hırsızlık. Çünkü bilgisayarları ve monitörleri de almış. Bunlar bilgisayar hırsızları...
* Hırsızın ve korsancıların işine yarar mı sizin kayıtlarınız? Şu anda yaramaz. Çünkü şarkılar mix edilmemiş. Disc'in içinde yüzlerce kanal var. Ondan da ancak ben anlarım. Ayrıca şifresi de var. Yani kimsenin işine yaramaz.

'HIRSIZLAR DA BENİ SEVER'
* Çalan kişiler size bunları geri getirse, tepkiniz ne olurdu? Hırsızlar da beni sever. Onların arasında da beni seven çok var. Onların bana ait olduğunu öğrenince geri getirebilirler. Daha önce başıma bu tarz bir olay geldi. Arabamdan çantamı çalmışlardı. Çalan kişi çantanın bana ait olduğunu öğrenince büroyu aramış. 'Orhan Baba kusura bakmasın, onun olduğunu bilmiyorduk' diyerek getirip teslim etmişti.
* Aynı şekilde davransalar ne tepki verirdiniz? Ben hayatı olduğu gibi görüyorum. Hırsızlığın karşısındayım. Ama bu maalesef var. Dünya kurulduğundan beri var. Benim 'yapmayın' dememle bu işi bırakacaksa 'yapmasınlar' derim. İnşallah da bırakırlar. Ama bu yapılıyor. Neticede geri getirse ne diyebilirim ki? İnsan suç işlemişse tabi ki bunun cezasını çekecektir.
* Gerçekten ihtiyacı olan biriyse, yardım da eder misiniz? Ederim tabii. Nice hırsızları evlendirdim ben. Bazıları gerçekten ihtiyaç sahibi. Hasta olan çocuğuna ilaç almak için bu işi yapanlar var. Devlet de bunu sigortalı yapmamışsa, çocuğu kıvranıyorsa bu adam ne yapar? Gider, camı çerçeveyi indirir ilacını alır! Biz böyle çok insana yardım ettik.
* Bu olay, hazırladığınız albümün çıkış süresini ne kadar etkileyecek? Normalde 15 gün sonra çıkacaktı. Şimdi en az 1 aydan önce çıkmaz.

'İLK KEZ ROCK SÖYLEDİM'* Albümün tarzı, bilinen Orhan Gencebay tarzı mı? Bu albümde çok değişik eserlerim de olacak. İlk kez rock söyledim. İki adet rock şarkı var. Biri 'Geleceğim Kendime' adlı şarkı. Konuşmayla başlıyor. "Bir insanın yaşam boyu en büyük kavgası kendiyledir. Kendini yenen insan her türlü zaferi kazanır" diyorum ardından şarkı başlıyor. Sonra da şöyle devam ediyor: "Karar verdim bugün ben savaş açtım kendime / Yeneceğim kendimi geleceğim kendime / Bir gün senden daha güzel bir sevgili bulacağım / Tüm hasretlerimi onla yaşayacağım / İki gözün iki çeşme olsa kanmayacağım / İhanet etmiştin ya ben yapmayacağım..."
* Bildiğimiz rock tarzında mı bu şarkı? Evet. Rock, özgürlük demektir. Belli tabulara karşı çıkmaktır. Müziğin temel prensiplerine saygılı olarak karşı çıkmaktır. Ben temelde sanat ve halk müziğinden yararlanarak rock yapıyorum. Bunu da özgürce yapıyorum.
* Bir nevi Anadolu Rock mı? 'Gel' adlı şarkıma Anadolu Rock diyebiliriz. Halk müziğinde 'bozlak' diye adlandırdığımız uzun hava türleri vardır. Benim bozlak bir bestem var. Ben onu rock tarzına çevirdim. Melodi Anadolu ama ben onu rock olarak yorumladım. Bu zamana kadar böyle bir yorumlama yok. Bu şarkının da sözleri şu şekilde: "Söylenmedik söz kalmadı Söyleyecek hal kalmadı Duyan duydu sen duymadın of Acımasız hayat gibi zalim oldun düşler gibi Tutulmayan sözler gibi olma kötü kader gibi Gel, nefreti kinini bırak da gel Nefreti kinini at da gel Gönlünü al da gel, sevdanı al da gel"
* Sizin için özel anlamı olan şarkılar da olacak mı albümde? 'Doğumgünü' adlı şarkım çok anlamlı. 5-6 yıl önce Sevim Hanım'a yazdım bunu. Gönlüm ona kırılmış ama yine de doğumgününde ona sitem edemiyorum. Bu duyguyu anlatıyor: "Bugün senin doğumgünün sana dargın olamam ki / Şu gönlümü kırsan bile kıran sensin diyemem ki / Bugün senin doğumgünün senden özür beklemem ki / En küçük bir ima ile moralini bozamam ki / Bugün senin doğum günün ben seni hiç üzemem ki..."
* Uzun bir süredir 'oyuncu' Orhan Gencebay'ı göremiyoruz. Oyunculuğu bıraktınız mı? Oyunculuk yapmamın sebebi istediğim projeyi bulamamamdır. Ben müşkülpesent bir insanım. Ama şu sıralar iştahlı bir şekilde bazı projeler üzerinde çalışıyorum. Dizi yapmak istiyorum. Şu anda üzerinde durduğumuz bazı senaryolar var. Sanıyorum bu sezon bir dizide rol alacağım.

'Müslüm Baba sınıf atladı' demek yanlış olur

Müslüm Baba tarz değiştirdi. Onun için sınıf atladı dediler. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Müslüm Baba kendine has biri ve sevenleri onu bu yönüyle seviyor. Kendisi bu yüzden kendi tarzının en iyisini yapmaya çalışmalıdır. Bu arada Müslüm Baba'ya yeni bazı çalışmalar yaptılar. Bu çalışmalar Batı şarkılarının yorumu oldu. Müslüm Baba bunları Türkçe okudu. Şimdi bunu yapmış olmakla Müslüm Baba sınıf mı atlamış oldu? Bu deyim bana doğru gelmiyor. Müslüm Baba herkesin yaptığı bir şeyi yaptı. Sınıf derken şunu karıştırmayalım. Batı kimliğiyle Türk kimliği ayrı kimliklerdir. Türk mü İngiliz'den üstün, İngiliz mi Türk'ten üstün? Böyle bir tartışmaya girilmez. Sınıf atlama derken, Batı'nın Türk kimliğinden üstün olduğu kastediliyorsa bu son derece yanlış ve çirkindir.

Onlar da hırsız mağduru olmuştu

Orhan Gencebay'ın yeni albümünün kayıtlarının çalınması, akıllara magazin ve iş dünyasının ünlü isimlerinin başına gelen hırsızlık olaylarını getirdi. Bakın daha kimler hırsızlardan payını almış....

YEŞİM SALKIM: Geçen şubat ayında İlker İnanoğlu ile evlenen Salkım'ın İstinye'deki evine aynı gece hırsız girmiş ve tüm mücevherlerini çalmıştı. Salkım, 3 milyon dolar olduğunu söylediği kaybı üzerine, eşi ile ABD'de yapacakları balayını bir süre ertelemişti.

AYFER TOPRAK: İşadamı Halis Toprak'ın kızı Ayfer Toprak'ın evinde de nisan ayında benzer bir hırsızlık olayı gerçekleşti. Hırsızlar, evde bulunan kasayı patlatıcıyla açarak yaklaşık 1 milyon YTL tutarında ziynet eşyası çalmıştı. Hırsızlık olayının, Yeşim Salkım'ın başına gelenle benzerlik taşıdığı belirlenmişti. Salkım'ın evindeki hırsızlık olayında da, kasa patlayıcıyla açılmıştı.

FERHAN ŞENSOY: Ünlü tiyatrocu Ferhan Şensoy'un başına gelen hırsızlık olayı ise, trafikte birçok kişinin başına gelen türden. Yıllar önce Tarlabaşı'nda arabasıyla giderken trafikte duraklayan Şensoy, hırsızların hedefi oldu. Arabanın camını kıran hırsızlar, Şensoy'un sahibi olduğu Ortaoyuncular Tiyatrosu'nun hasılatının içinde bulunduğu çantayı çalmıştı...

TARKAN: Megastar Tarkan'ın uzun yıllardan bu yana üzerinde çalıştığı İngilizce albümü öncesinde bir yıl önce çıkardığı 'Bounce' adlı single'ının kayıtları stüdyodan çalınmıştı. Çalanlar, sanatçının İngilizce şarkılarını internette yayınlamıştı.

SERDAR ORTAÇ: Ünlü popçu Serdar Ortaç da hırsızlardan nasibini alan ünlülerden. Beş yıl önce, Ortaç'ın uyuduğu sırada evine giren hırsızlar, genç popçunun bir miktar parasını çalmıştı.

ECE VAHAPOĞLU:
Geçtiğimiz nisan ayında gazeteci-yazar Ece Vahapoğlu'nun annesine ait İstanbul Etiler'deki eve girerek 20 bin dolar değerinde 2 yüzük ile 2 adet laptop bilgisayar çalmıştı. Çalınan bilgisayarda, Vahapoğlu'nun 5 aylık bir çalışma sonucunda İngilizce olarak hazırladığı "Türkiye'nin AB'ye katkıları" adlı tezi bulunuyordu. Elinde bir kopya bulunmayan Vahapoğlu "Hiç olmazsa içindeki bilgileri gönderin" diye yakınmıştı.

Kaynak : Sabah Gazetesi (Günaydın)
08.06.2006
Onu Anlamak Sanattır

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 09 Jun 2006, 21:43

'Geleceğim Kendime' adlı şarkı. Konuşmayla başlıyor. "Bir insanın yaşam boyu en büyük kavgası kendiyledir. Kendini yenen insan her türlü zaferi kazanır" diyorum ardından şarkı başlıyor. Sonra da şöyle devam ediyor: "Karar verdim bugün ben savaş açtım kendime / Yeneceğim kendimi geleceğim kendime / Bir gün senden daha güzel bir sevgili bulacağım / Tüm hasretlerimi onla yaşayacağım / İki gözün iki çeşme olsa kanmayacağım / İhanet etmiştin ya ben yapmayacağım..."

bozlak:
Söylenmedik söz kalmadı Söyleyecek hal kalmadı Duyan duydu sen duymadın of Acımasız hayat gibi zalim oldun düşler gibi Tutulmayan sözler gibi olma kötü kader gibi Gel, nefreti kinini bırak da gel Nefreti kinini at da gel Gönlünü al da gel, sevdanı al da gel"

"Bugün senin doğumgünün sana dargın olamam ki / Şu gönlümü kırsan bile kıran sensin diyemem ki / Bugün senin doğumgünün senden özür beklemem ki / En küçük bir ima ile moralini bozamam ki / Bugün senin doğum günün ben seni hiç üzemem ki..."

ismailin geçenlerde dediği bir laf vardı.." AÇILIN ORHAN ABİ GELİYOR" 8)

haber için teşekkür....

bir ay daha uzar diyor..temmuza sarktı galiba....

isocity
Site Admin

Post by isocity » 09 Jun 2006, 23:02

hayırlısı olsun...

idam_mahkumu
Site Admin

Post by idam_mahkumu » 10 Jun 2006, 09:55

Allah be :(

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 10 Jun 2006, 18:35

isocity wrote:hayırlısı olsun...

amin....amin....ne olacaksa hayırlısı olsun....

Post Reply