ArabeskStar'a Jüri Başkanı (!)

Kapanmış konulardan yararlanabilmeniz için arşiv bölümüne taşınmaktadır.
senfonik
Kıdemli Üye

Post by senfonik » 03 Jan 2007, 13:08

kardeş aslına bakarsan söz vermiş olduğu büyük sanatsal projeleri bu arada yerine getirebilse ...çokta sakıncası olmaz popülerite açısından jüride olması..ama hem sanatsal bir projeyi hayata geçirme isteği ve çabası yok.. hemde herşey halk içinmiş gibii onlara ve magazine hitap eden porgram ve projelerde yer alıyor..madem sağlığın yerinde zamanın bol popstara beynini ruhunu sağlığını zamanını verecek kadar..
ozaman bahene aramadan ve söylemeden konçerto senfonik film ve enstrumantel albümlere zaman ayırmalı önem vermelii!?
neden bu projeler sorulunca sağlık ve zaman önem taşıyor kendisinde ?
SENFONİK ŞİİR VE BAĞLAMA KONÇERTOSU İLE YANIP TUTUŞUYORUM..
SEVGİLİ KRAL HAYALMİ GERÇEKMİ BU SÖZLER..
UYANDIR BİZİ..

sahan61
Kıdemli Üye

Post by sahan61 » 03 Jan 2007, 13:16

O sanatsal projeleri hayata geçirmek kolay değil.

Yalnız Orhan Gencebay ın bunları yapması gerekiyor çünkü ortada bir söz var.Belkide Orhan Gencebay önce Popstar ile kendi reklamını yapıp halka kendini daha iyi tanıtıp ondan sonra bu projeleri hayata geçirmeyi planlıyor.Böylece bu projeler daha fazla ilgi görür diye düşünüyor olabilir...
Şu Koskaca Alemden Yalnızlık Aldığımı, Nihayet Öldüğümü Nerden Bileceksin?

senfonik
Kıdemli Üye

Post by senfonik » 03 Jan 2007, 14:38

tabii tabii kesin öyle kardeşş..40 senelik koskoca müzik hayatında buna zaman bulamayan gencebay şimdi onu düşünüyoo yaşı daha 30 larda yaa yapacağı zamanı daha çok var reklamada ihtiyacı var çünkü bu sanatsal projeleri halk için yapacak..
ya kendimiz avutmayalım..bu yapacağı projler sanat için, müzik dünyasına armağan edeceği gencebay farkını sunacak eserleri olucak..
o yüzden reklam meklam hikaye..mozartın reklama ihtiyacı varmı..vey en küçüğünden arif sağ ın..ama adam öyel böyle senfoni orkestarısyla bağlam konçertosu çaldı..bunu halk dinlesin diyemi yaptı veya magazinde malzeme olmak için mi yaptı..
geçin kardeşim geçin (gencebayın dediği gibi) senfonide konçertoda kitapta enstrumantel ve film müziklerinde buluşalım sanat için..kral farkı için..
saygılar
mesut
UYANDIR BİZİ..

topraktan bir can
Kıdemli Üye

Post by topraktan bir can » 03 Jan 2007, 15:24

senfonik wrote:tabii tabii kesin öyle kardeşş..40 senelik koskoca müzik hayatında buna zaman bulamayan gencebay şimdi onu düşünüyoo yaşı daha 30 larda yaa yapacağı zamanı daha çok var reklamada ihtiyacı var çünkü bu sanatsal projeleri halk için yapacak..
ya kendimiz avutmayalım..bu yapacağı projler sanat için, müzik dünyasına armağan edeceği gencebay farkını sunacak eserleri olucak..
o yüzden reklam meklam hikaye..mozartın reklama ihtiyacı varmı..vey en küçüğünden arif sağ ın..ama adam öyel böyle senfoni orkestarısyla bağlam konçertosu çaldı..bunu halk dinlesin diyemi yaptı veya magazinde malzeme olmak için mi yaptı..
geçin kardeşim geçin (gencebayın dediği gibi) senfonide konçertoda kitapta enstrumantel ve film müziklerinde buluşalım sanat için..kral farkı için..
saygılar
mesut

tamamen katılıyorum.arkadaşlar avuntuları bırakın artık.herşey ortada ve göründüğü gibi.yok öyle olduğu için böyleymiş,yok böyle olursa öyle olur gibi dolaylı yorumlara,kılıf uydurmaya gerek yok.gencebay son yıllarda tercihini sanattan değil popülizmden yana kullanıyor,olay bundan ibaret.

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 03 Jan 2007, 20:29

Yeter artık!

Daha kaç lâfını yiyecek Orhan Gencebay?
Neden bir dediği diğerini tutmuyor?

"Bir daha asla jüri olmam, beni oyuna getirdiler" diyen adam şimdi aynen yola devam ediyor.
Bizimle dalga mı geçiyor?

Yahu inanamıyorum, hiç mi ders almadı, hiç mi?

Kâbus devam edecek galiba.

2000'lerin başından beri devam eden bu sürecin Orhan Gencebay'a nasıl yansıdığı ortada: Yürekten Olsun ve Yargısız İnfaz albümleri. Buyurun tepe tepe dinleyin!

Etrafında "baba aslansın kaplansın, ne yapsan doğrudur" diye dolaşan tipler oldukça... Biz "Daha kötüsü ne olabilir?" diye tırnaklarımızı yerken, korktuklarımız hep başımıza geldi şimdiye kadar. Ve gittikçe kötüye gidecek, Orhan Gencebay kendisini sarhoş eden bu tatlı(!) rüyadan uyanmazsa. Yasakresim söylemişti dersiniz!
::::::
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

orhanım
Yeni Üye

Post by orhanım » 06 Jan 2007, 18:17

orhan gencebayı silmek inanmıyorum yok sizin parmaklarınız yanlış basmıştır ama illaha dogru bastı diyorsanız hakatten orhan gencebayın gönül dostu olmamışsındır şunuda belirteyim gönüldostluğu flim arşivi albüm arşivi yapmak değildir duygudur ben şahsen herzaman güzel organizasyonlarda olduğunu düşünüyorum hatta gencebayı pek sevmeyen biri ile konuştum ve dediki bu aralar orhan gencebayı dinlemeye anlamaya başladım ve siz hala bir flim yapacak diye arabeskstar demiyorum bak çünkü öyle bir programda yer almayacağını bilmeniz hissetmeniz gerekir
SANMAKİ İNSANLAR HİÇ MUTLU OLMAZ ŞUNU BİLİN MUTLULUĞA ÖLÇÜ BULUNMAZ ÜMİDİN ÜMİTTEN ANLAMIN ANLAMDAN YAŞAMIN YAŞAMDAN FARKI VAR

orhanım
Yeni Üye

Post by orhanım » 06 Jan 2007, 18:20

topraktan bir can wrote:
senfonik wrote:tabii tabii kesin öyle kardeşş..40 senelik koskoca müzik hayatında buna zaman bulamayan gencebay şimdi onu düşünüyoo yaşı daha 30 larda yaa yapacağı zamanı daha çok var reklamada ihtiyacı var çünkü bu sanatsal projeleri halk için yapacak..
saygılar
mesut

tamamen katılıyorum.arkadaşlar avuntuları bırakın artık.herşey ortada ve göründüğü gibi.yok öyle olduğu için böyleymiş,yok böyle olursa öyle olur gibi dolaylı yorumlara,kılıf uydurmaya gerek yok.gencebay son yıllarda tercihini sanattan değil popülizmden yana kullanıyor,olay bundan ibaret.

arkadaşım öyle bir zamandayızki sanatı anlatmak için mecburen popülizm dediğin olaya girmek zorunda kalıyorsun ve hala inatla bu tip eleştiriler yapacaksan yapma derim yazma derim bizi böyle yazılarla üzmeye hakkın yokben şahsen bu tip yazıları görünce üzülüyorum
SANMAKİ İNSANLAR HİÇ MUTLU OLMAZ ŞUNU BİLİN MUTLULUĞA ÖLÇÜ BULUNMAZ ÜMİDİN ÜMİTTEN ANLAMIN ANLAMDAN YAŞAMIN YAŞAMDAN FARKI VAR

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 06 Jan 2007, 18:32

Yaaa, Gencebay'ın şu halini görünce üzülmüyorsun da, bu tip yazıları görünce üzülüyorsun. Tüh tüh... Önce neye üzüleceğin konusunda mantıklı bir tercih yapmanı tavsiye ederim.

Biz sevincimizden göbek ata ata mı yazı yazıyoruz sanıyorsun?
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

sahan61
Kıdemli Üye

Post by sahan61 » 06 Jan 2007, 18:39

Bu zamanda popülizm nerdeyse şart oldu.Tabi bu Orhan Gencebay ın popülizmi popstar la yapmasını gerektirmiyor.Orhan Gencebay çok daha iyi yollardan popülizmi elde edebilirdi.Bu bir yarışmada olabilirdi ama popstar gibi değil kendinin de söylediği gibi akademik bir yarışma.

Eğer Orhan Gencebay halinden memnunsa (görünüşte değil ama tam olarak memnunmu değilmi bilemiyorum) bizim bir şey dememize gerek yok.

Çünkü Orhan Gencebayın bizim burda yazdıklarımızı dikkate alarak bizim ondan istediklerimizi yapacağını zannetmiyorum.

orhanım
Yeni Üye

Post by orhanım » 08 Jan 2007, 11:00

arkadaşım mantıklı olmasaydım orhan gencebaya gönül vermezdim ve sende biraz daha mantıklı ölçerek düşünüp yazsan fena olmaz belkide yazarken yada yazdıktan sonra ben ne yapıyorum kesinlikle demişsindir ama yazdım bir kere deyip geri vitese takmamışındır aynı şey bana oldu ben bi başlık attım babanın yanlışı diye ama ben ne anlarım müzikten yok arabeskmiş yok fanteziymiş yok rock muş duydukya rock okuyacak dedik yanlışsın baba ama sitedeki arkadaşların açıklamalarıyla olayı çözdüm ve doğruyu buldum ama yanlış olduğumu bile bile hala savundum yanlış yaptığını ve başlığım kapandı kimse yazmamaya başladıki iyikide yazmıyorlar. inş. sende benim duygularımı yaşıyorsundur

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 08 Jan 2007, 16:39

sahan61 wrote:
Eğer Orhan Gencebay halinden memnunsa (görünüşte değil ama tam olarak memnunmu değilmi bilemiyorum) bizim bir şey dememize gerek yok.

bir insan yaptigi bir işden memnun degilse devam ettirmez...arkasini getirmez...tekrarini yapmak istemez..imkani var ise bitirir..son der...

pop star bas belasinin ikicinsine imza atmayi düşünmesi..memnun olup olmadigini gösteriyor bence...
:!: :!:

alan memnun satan memnun.... :!:

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 08 Jan 2007, 18:30

orhanım wrote:arkadaşım mantıklı olmasaydım orhan gencebaya gönül vermezdim ve sende biraz daha mantıklı ölçerek düşünüp yazsan fena olmaz belkide yazarken yada yazdıktan sonra ben ne yapıyorum kesinlikle demişsindir ama yazdım bir kere deyip geri vitese takmamışındır aynı şey bana oldu ben bi başlık attım babanın yanlışı diye ama ben ne anlarım müzikten yok arabeskmiş yok fanteziymiş yok rock muş duydukya rock okuyacak dedik yanlışsın baba ama sitedeki arkadaşların açıklamalarıyla olayı çözdüm ve doğruyu buldum ama yanlış olduğumu bile bile hala savundum yanlış yaptığını ve başlığım kapandı kimse yazmamaya başladıki iyikide yazmıyorlar. inş. sende benim duygularımı yaşıyorsundur

Ben ne yapıyorum dediğim oldu. Ama mantıksız şeyler yazdığım için değil, mantıksız bir amaç uğruna çabaladığım için.
Image
Atatürk, 1933

orhanım
Yeni Üye

Post by orhanım » 09 Jan 2007, 13:59

allah yolunu açık etsin ne diyebilirimki :wink:

sahan61
Kıdemli Üye

Post by sahan61 » 09 Jan 2007, 19:39

Önümüzdeki günlerde basında şöyle bir haber çıksa:

Orhan Gencebay Popstar Alaturka-2 de yok.Önce tribüte albümünü çıkartıp daha sonra sırasıyla müzik okulu, bağlama konçertosu ve konser projelerini hayata geçireceğini söyledi.

Böyle bir haberin çıkması zor ama Allah'tan umut kesilmez. :D

senfonik
Kıdemli Üye

Post by senfonik » 10 Jan 2007, 10:34

ya aslına bakarsan popstara çıkmasına karşı değilim yalnız buraya çıkıp zaman ayırıyorsa birazda önemli sanatsal projelerede yer versin zaman ayırsın..yani biraz medaytiklik popülerlik birazda sanatsal ticari kaygı içermeyen çalışmalar..
o zman alan memnun satan memnun misali yani halk ta sanat alemide bahtiyar olur..
işte bu ortalamayıda yapmıyor..veya yapamıyor..!nedendir bilinmez..?
UYANDIR BİZİ..

turanamac
Kıdemli Üye

Post by turanamac » 10 Jan 2007, 13:10

Orhan Gencebayın Popstar Alaturka Yarışmasına katılması konusu bayağı bir aldı başını gidiyor konumunda ..bu konuda hepimiz fikir beyan ediyoruz..evet ..olmuor..neresinden bakarsak bakalım..hele bugün rastladığım televizyon programlarında yarışma birincisinin düştüğü haller....eleştiriler bu yarışmanın içeriğinden ve anlamından çok çok çok uzak..ve Orhan gencebay da bu oluşumun öyle ya da böyle içerisinde..

Şahsen ben de ilk başından beri Orhan Gencebayın bu programa katılmasına karşıydım.gerçi o amacının farklı olduğunu söylesede sonradan "bir daha böyle oluşumların içerisinde olmak sitemiyorum" demesi kendisi içerisinde bir çelişki yaşadığını gösteriyor bana..Şimdi pek çok arkadaşım özellikle Yasakresim "ben dememişmiydim.." tarzında düşünecekler..evet ..sizin kadar sert olmasa da bende dedim..Yalnız Orhan Egncebayı salt popstar alaturka yarışması ile ya da belli bir zamandan sonraki eylemlerine bakarak değerlendirmek ne kadar adil olacaktır..biz onu televizyonalrda fazla görmediğimiz için ancak izleyebildiğimiz programlarda onu görerek değerlendiriyorduk ki bunların sayısı çok azdı..şimdi bir insanın yanlış bir yerde bulunmasından ziyade o bulunduğu yerde nasıl davrandığı önemlidir kanınca..yarışmanın tüm bölümlerini izlemesem de izlediğim büyük bir bölümünde diğer jüri üyelerinden ne kadar farklı bir ufukta olduğunu gözlerimizle gördük.gerek verdiği bilgler açısından gerekse reklamvari olaylara karışmamasından dolayı.. bu onun bu yarışmaya katılmış olmasını haklı mı gösterir..bence hayır..şimdi yine kendi kendinizi avutuyorsun diyenleri duyar gibiyim..

ben orhan gencebayı geçen haftalarda CNN de Cüneyt Özdemirin programında izledim....hatta bir arkadaşımın telefonuyla yakaladım programı..forumda bahsi geçti mi bilemiyorum ama orada bamabaşka bir Orhan Gencebay vardı..Türkiyenin sorunlarından bahseden gerçekçi, bilgili , aslında bizim tanıdığımız ancak Türkiyenin bu yönüyle hiç tanımadığı bir Orhan Gencebay..Popstar alaturka yarışması
ile eleştirilen Orhan Gencebay ( görmediysem özür dilerim.. ) bu yönüyle bu forumda konu edildi mi..?? benim haberim yok..

özellikle şu son izlediklerimden sonra Orhan Gencebayın gerçekten bu programa yakışmadığını düşünüyorum..bence ilk fırsatta bedeli ne olursa olsun, hangi dostunu kaybedecek olursa olsun yarışmayı terk etmeli..
( ancak kanımca ben öyle ya da böyle bu yarışmaya girdim..bir sözleşme söz konusu...söz verdim.sözümün eriyim...bu yarışma bitene kadar kalacağım bir daha bu tarz yarışmalara katılmayacağım diye düşünüyordur.. )devam ederse de kendine yakışan formatta tamamlamalıdır bu yarışmayı..

bunlar benim diğerleri de sizin düşünceleriniz..onun ne düşündüğünü bilemeyiz..( hatta bazılarımız olayı reklama ve maddiyata bağlamaktalar..hiç inandırıcı gelmiyor bana şahsen)sonuçta o da sizin bizim gibi bir insan..elbette bizlerden Türkiye deki pek çok sanatçıdan çok farklı..onun için Orhan Gencebay zaten..ama yine söylüyorum önemli olan nerede durduğunuz yada olduğunuzdan ziyade buşunduğunuz ortamda nasıl davrandığınızdır..karakterinizi bu gösterir..

ben şu son zamanlarda olan eleştirilerin içerisine objektifliğimizi de katarak olumlu şeylere de fazlasıyla yer vermemiz gerektiğini düşünüyorum..bir hayran olumsuzluklara tabi ki tepki göstermeli ama bu olumluzlukların olumlu olayları gölgelemesine de müsade etmemeliyiz..bazı arkadaşlarımızın özellikle Yasakresimin Orhan Gencebayı sevmeyen ve anlayamayanlarla ilgili olarak yazılanların kullanılararak Orhan Gencebay karşıtlığı yapılması ya da Orhan Gencebayı başka tarz insanların seviyesine düşürmeye çalışmaları ile ilgili hassasiyetine aramızda geçen bir olaydan dolayı şahit olmuştum..
( Orhan Gencebayın Müziği ile ilgili olarak Meral Özbekin kitabından alınarak yazılan bir cümle Yasakresim tarafından silinmişti )

şimdi bu forumda yazılanlara bakınca Orhan Gencebayı kendi kitlesinden ne kadar uzak bir sanatçı konumuna düştüğünü görüyorum..bu o hassasiyetle örtüşüyormu..?? ( eleştirmekten dolayı değil ..eleştirinin tarzından bahsediyorum..)

saygılarımla....

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 10 Jan 2007, 21:24

Evet haklısın. Ama bu "hassasiyet" konusu derin bir konu...

Hassasiyete önem vermek gerekiyor... Fakat buna önem verirken de ikilemde kalabiliyoruz.

Çünkü hassasiyet bazen "sansür" ile karışabiliyor.

En son sildiğim yazılarımla, ben de kendi kendimi bir nevî sansür etmemiş miydim?...

Anlayacağınız, o hassasiyeti hâlâ, (Gencebaycılık "ideolojimizde" diyeceğim) taşıyoruz.

Hassasiyet ile, eleştiri özgürlüğü ve hakkı bazen birbiriyle karşıt konumlara girip çelişebiliyor. İşte böyle birini birine feda etmek gerekebiliyor. Hepimizin böyle zorlandığı anlar oluyor, buna eminim... Orhan Gencebay'ı özellikle bazı konularda eleştirirken, en ufak bir olumsuz tespite veya kelimeye (doğruluğuna yanlışlığına bakmadan) refleksif tepki veren bir sevgi de var işin içinde. Bazı konuların ele alınması tabu olarak görülebiliyor.
Image
Atatürk, 1933

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 10 Jan 2007, 23:08

tabu olarak görülse bile bir yerden sonra yıkılabilir bazı tabular..ama hepsi değil...

ki ; yıkılsa bile hic bir faydasi olmaz..bir noktadan sonra..

yani bazi konularda ne kadar muhalif yada eleştrel olursak olalim..bazi seyler bizim istedigimiz seklin dısında olusmaya devam ediyor...

bosa gidiyor tüm cabalar yani..

hani diyor ya şarkıda neyi değiştirdik ki ??

burhansenkal
Kıdemli Üye

Post by burhansenkal » 10 Jan 2007, 23:20

Bence ; Orhan GENCEBAY "imaj" sendromuna yakalanmış.. ( ne gereği varsa)
Dikkat ettim. Popstar alaturkada (çıkardığı şampiyonlar 1 nci, 2 nci ,3 ncü ortaya çıkan meyveler tartışılır. ve burada ondan bir imza var. )konuşmaları uzuyor ve sıkıyor. halbuki tam yeri ve zamanı iken "nakavt" yumruğu atması beklenirken o tutup "bir teselli ver"i yazarkene... , batsın bu dünya derkene..... , oldukça mümkün.(!) .., son derece düşünülmesi (!)..., gibi "entel" söylemlere giriyor.. du.
Kıkpınar ağalığı geldi gündeme.
Yeni bir "film" istiyorum diyerek zarf attı.Günümüzün iddialı film yapımcılarına. Dizi dedi.
HALBUKİ...
BEN GELDİM AHA SAZIM .BURDAYIM. İŞTE SOLOM DE. YÜRÜT KERVANINI
Madya arkandan gelsin. Sen medyayı davet etme,zarflama.
Söylediği projelere eğilse iş kopacak................ Sustum.....

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 10 Jan 2007, 23:25

yıllarca sadece albüm ve film vesilesi ile halkin önüne cikmis...birebir diyalog kurmamis..hep uzak kalmis..

acaba bu tip nedenlerdenmi sadece imaj meselesine takmasi ???

yada yıllarca kendini tanimlama konusunda ugradigi elestrilerin yaptıgı psikolojik tahribatmı ???

hayırlısı olsun ins...

söylenmedik söz kalmadı
söyleyecek hal kalmadı...

:cry:
Last edited by sabır taşı on 11 Jan 2007, 00:18, edited 1 time in total.

Locked