Kim Ne Kadar sanatçı

Kapanmış konulardan yararlanabilmeniz için arşiv bölümüne taşınmaktadır.
Post Reply
kıral
Kıdemli Üye

Kim Ne Kadar sanatçı

Post by kıral » 25 Jul 2006, 10:37

Kim Ne Kadar Sanatçı?

Listelerde bir ölçüde bunun cevabı da var. Bu cevap "Albümleri seri satan sanatçılar" listesinden alınabiliyor. Genellikle televizyonların veya radyoların şişirip piyasaya sürdüğü parçaların yeraldığı kasetlerde bu parçalardan başka dinlenebilecek bir parça bulmak mümkün değil. Bu müzik olsun diye değil, ticari amaçla yapılan müziklerdir. Özel bir yetenekten çok, müzikal bir çabadan çok bütünüyle ticari bir faaliyet olarak yapılıyorlar. Bundan dolayıdır ki, yaptıkları müzikler stüdyolarda teknolojinin binbir imkanı kullanılarak yapılan müzikler oluyor. Albümleri o parçanın yüzü suyu hürmetine biraz satıyor ve satışları kesiliyor.

Bu konuda Özdemir Erdoğan şunları söylüyor: "Sezen Aksu koyuyor olayı, 'seni çıtır çıtır yerim' diyor, 'kız hepsi senin mi' diye Tarkan'a yazıyor. Böyle bir sürü şarkı var şimdi. Neden? Toplumda patlayan seks olgusunun farkına vardı ve bunu kullanıyor. 'Silaha düşkün olanları Ahmet Kaya buldu. Garibanları başka kim buldu? Ferdi Tayfur. Orhan Gencebay'ın da mesajları gariban mesajları. 'Bir teselli ver' dedi adam, 'Garibanın halinden gariban anlar' dedi. İşte Müslüm Gürses. Psikopatlığa dönük tepkiler, kendine jilet atanlar... Tatminsizlik, aşksızlık, ızdırap, perişanlık, aynı bizim yerli filmlerdeki gibi. Kız erkeği bırakmış, paralı kız, parasız erkek. İşte bunlar kullanılıyor. Popülizm çünkü bunlar. Farkına vardığınız, irdelediğiniz, kaşıdığınız vakit oluyor. Artık bu müzik bilmek hadisesini aşıyor, birbirdenbire kafasını kullanan zeki insanların günün yükselen değerleri yakalaması sözkonusu oluyor."

"Albümleri seri satan sanatçılar" arasında yine Grup Yorum'u görüyoruz. "Bir parçalık kaset" türü müzik yapanların ömrü sadece birkaç ay sürüyor. Çıktığı anda çok satabiliyorlar, ama bu dediğimiz gibi sadece en fazla 6 ay sürüyor. Daha sonra o tarzda yenileri çıkıyor ve böylece eskisi 6 ay içinde bir daha dinlenmez hale geliyor. Grup Yorum'un çalıştığı Kalan Müzik Yapım gibi plak şirketleri, yaptığı prodüksiyonlar sürekli sattığı için, zaman içinde pop starların satışından çok daha büyük bir satış elde edebiliyorlar. Bu tarzda çalışan bir başka örnek olarak da Ada Müzik'i gösterebiliriz. İşte "çok satan sanatçılar" listesi. Hemen her müzik türünün "ustaları" var listede.

ARKADAŞLAR
bunu internette gezerken buldum
Orhan Gencebay;Ferdi Tayfur ve Müslüm Gğrsesle aynı kategoriye konulmakla yetinilmemiş ve küçümsenmiş
ben bu yazıdan çok rahatsız oldum açıkçası

http://www.kalan.com/scripts/Dergi/Derg ... 3&yid=9602

eski mi yenimi bu yazı bilmiyorum sizinle paylaşayım dedim

senfonik
Kıdemli Üye

Post by senfonik » 25 Jul 2006, 10:51

arkadaşlar bunu defalarca irdeledik tartıştık konuştuk...bazı kavramları ve bazı düşünceleri silmek değiştirmek çok güç artık ve çokgeç artık gencebay ve ararbesk oturdu artık bunu belki 50 yıl sonra değiştirme durumu söz konusu..
çünkü bi kaç kişiyle olucak iş değil bu olguyu değiştirmek..
başta kral somut ve kararlı adımını atıcak söylemde ve icraada sonra biz arkasından destekliycez..
yoksa burda yaz allah yaz..
dilin ve basının kemiği yok..
SENFONİK ŞİİR VE BAĞLAMA KONÇERTOSU İLE YANIP TUTUŞUYORUM..
SEVGİLİ KRAL HAYALMİ GERÇEKMİ BU SÖZLER..
UYANDIR BİZİ..

kıral
Kıdemli Üye

Post by kıral » 25 Jul 2006, 11:07

bu yazıda arabesk denilmesinden daha öte bi hakaret var bana göre
neymiş garibe hitab etsin diye hor görme garibi bir tesselli ver demiş çünkü o zamna o poülermiş
burdan anlaşılan orhan gencebay sırf satsın diye duygu sömürüsü yaptı bir tesselli ver dedi sonra da ''Albümleri o parçanın yüzü suyu hürmetine biraz sattı ve satışları kesildi''
yok böyle bişey bu düpedüz saygısızlıktık bence
popüler diye tutunsun diye şarkı yapmak bilmemne

arabesk konusuna gelince senfonik arkadaşıma hak veriyorum orhan babanında net tavrını ortaya koyma zamanı geldi geçiyor bile

topraktan bir can
Kıdemli Üye

Post by topraktan bir can » 25 Jul 2006, 13:46

evet gerçekten çirkin bir tabir olmuş.özdemir erdoğan konuşmayı çok seven biri olduğu için çok doğru sözlerinin yanında arada sırada da tamamen teknik hatadan kaynaklanan cızırtılar,parazitler olabiliyor.bundan birkaç yıl önce de ortada hiçbir şey yokken zeki müren'in cinsel tercihini gündeme getirerek onu karalamıştı.en büyük destekçisi de nerede zeki müren aleyhine bir söz dönse bu fırsatı kollayıp kaçırmak istemeyen ve her zaman zeki müreni çok sevdiğini ve piri olduğunu kabul ettiğini söyleyen :!: :?: bülent ersoy olmuştu.size daha da ilgincini söyliyim türkiyede en kaliteli orkesatrasyonun gencebay şarkılarında olduğunu söyleyen de özdemir erdoğandı.onun için bunu o kadar takmayın,özdemir erdoğan bu;bugün başka bişey söyler,yarın başka bişey :lol:

turanamac
Kıdemli Üye

Post by turanamac » 09 Aug 2006, 06:26

benimde hatırladığım orhan baba "garibanın halinden gariban anlar" değil "sevenin halinden sevenler anlar" demişti : ))))

türkiyedeki bazı sanatçıları anlamak gerçekten zor yahu..sen yıllarca batı müziği ile uğraş neden sonra özünü farkedip sanat musikisi ile ilgilenmeye başla..

tuhaf gerçekten!! acaba üretim verimsizliğimi yaşıyor özdemir erdoğan????

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 13 Aug 2006, 13:18

Bırakın bu beyni yıkanmış entel liboşları. Onlar halkı hiç anlamadı hiçbir zaman da anlayamayacak. Ayrıca Orhan Gencebay'ın şarkıları sadece garibanlığı mı anlatıyor, ya da asalım keselim mi diyor?

Orhan Gencebay, "Beni şu kesim, bu kesim dinlesin demedim, beni insan dinlesin dedim." demişti.

"İnsanız insanca yaşamaktır gayemiz
Ne şiddet ne de isyan, haktan yana derdimiz."
Orhan Gencebay

Özdemir Erdoğan kulaktan dolma dinlediği Gencebay hakkında yorum yapacağına oturup adam gibi dinlesin.
::::::
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

Post Reply