ÇİNGENEMİ DİYENLERE CEVAP VERDİ

Kapanmış konulardan yararlanabilmeniz için arşiv bölümüne taşınmaktadır.
Locked
gorevtamam

ÇİNGENEMİ DİYENLERE CEVAP VERDİ

Post by gorevtamam » 17 Oct 2006, 21:36

Orhan gencebay;Aslını inkar eder haramzadedir

* 'Türkiye'de Çingene Olmak' kitabına göre siz aslında çingeneymişsiniz...
Ben Kırım Kafkas Türküyüm. Kuzeyden güneye inmişiz. Ben Samsun'da doğmuşum. Atalarım Kırım ve Kafkas'ta yaşamışlar. 'Aslını inkar eden haramzadedir' derler. Ama bunu yazan bizim ne olduğumuzu araştırmadan yazmış. Ben içinde bulunduğumuz ortamda etnik köken ayrımına gitmenin ülkemizin birliğine zarar vereceğini düşünüyorum. Bunlara hiç gerek yok. Biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız. Türkü, Kürdü, Lazı ya da çingenesi hepimiz her şeyden önce insanız ve Türküz.

* Neden kitapta yer aldınız ?
Birileri bir şeyleri kurcalamaya çalışıyor. Ben bundan çok rahatsız oluyorum. Benim Romanlar arasında çok sevdiğim arkadaşlarım, müzisyen dostlarım var. Çingene olsaydım bunu söylerdim. Neden söylemeyeyim ki? Bana böyle bir ayrım yapmak çok yanlış geliyor. Bizim kitabımızda bu ayrımlara yer yoktur. Allah'ın yarattığı insan önemlidir. Din, dil, ırk, cins ayrımı yapmadık, yapmayız.

* Yayınevine dava açmayı düşünüyor musunuz?
Kitap çok ciddi bir kurumdur, belgedir. Bir kitapta yazan bilgilerin doğru olması gerekir. Öyle olmadığı için biz kitabın yayınevine maddi ve manevi tazminat davası açacağız. Aldığımız parayı da bir yere bağışlayacağız.

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 18 Oct 2006, 00:47

::::::
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

Locked