Başkanlık vekâletine Orhan Gencebay'lı yanıt

Kapanmış konulardan yararlanabilmeniz için arşiv bölümüne taşınmaktadır.
gorevtamam

Başkanlık vekâletine Orhan Gencebay'lı yanıt

Post by gorevtamam » 17 Oct 2006, 21:47

RADİKAL - İSTANBUL - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Merkez Bankası Başkanlığı'nın vekâleten yönetilmesi konusuna Orhan Gencebay'ın 'Aşkı Ben mi Yarattım' şarkısıyla açıklık getirdi. Şener, "Bunu biz icat etmedik. Geçmişte de bu kurum vekâleten yönetilmiş. Beş kez beş aydan uzun bir süre vekâleten bu kurum yönetilmiş. Yani 5x5 formülü uygulanmış" dedi.
Ekonomi Muhabirleri Derneği'nin (EMD) düzenlediği sohbet toplantısında konuşan Abdüllatif Şener, tek parti iktidarı olmalarına rağmen Merkez Bankası Başkanlığı atamasında 'tek partiye dayalı' bir sistem olmadığına dikkat çekerek, "Cumhurbaşkanlığı tek partili değil ki. Atama kararnamesi Cumhurbaşkanı'na gitti ve kabul görmedi. Yenisini gönderdik onun sonuçlarını bekliyoruz. Umarım 5x5 formülü bu sefer yaşanmaz" diye konuştu.
Bakan Şener, Merkez Bankası Başkanlığı için adı geçen Adnan Büyükdeniz'in 'Faiz haram' anlayışında olduğu ve böyle bir kişinin atanmasının sistemle inatlaşma olup olmayacağı yönündeki eleştirilere karşılık, faizsiz bankacılığın çok yaygın bir konu olduğu ve talepten dolayı ortaya çıktığı cevabını verdi. Şener, Merkez Bankası Başkanlığı'na yapılacak atama konusunda da, Erdem Başçı'nın en çok yıpratılan isim olduğuna işaret ederek, eski başkanın devam etmesi yönünde birtakım fikirler geldiğini, ancak yeni isimler önerilmediğini kaydetti.
Toplantıda, "Yeni başkan Prof. Dr. Yusuf Tuna mı olacak?" soruna yanıt vermekten kaçınan Bakan Şener, "benim de isteğim, kararnamesi onaylanmış ve yerine oturmuş bir başkanın geçmesi" diye konuştu. Bakan Abdüllatif Şener, YTL'ye herhangi bir müdahalede bulunmayacakları yönünde de bir açıklama yaptı.
PARA SOĞUK: 20 yılda gelen doğrudan yabancı yatırımlar bir yılda Türkiye'ye geldi. Toplam doğrudan yatırım dışında sermaye girişi miktar itibarıyla çok bol oldu. Sermayenin kalitesinde de değişim yaşandı. Bu yılın ocak, şubat aylarında 13.2 milyar dolarlık sermaye girişi oldu. Bunun yüzde 75.2'si doğrudan yatırım ve uzun vadeli yatırım olarak gerçekleşti. Türkiye'den para çekilecek ve sorun çıkacak düşüncesi içinde değilim. Paranın soğuk para olduğuna inanıyorum. Çekilecek bir para değil.
ENFLASYON İNMEKTE DİRENÇ GÖSTERİYOR: Enflasyon ilk aylarda sanki biraz aşağı inmekte direnç gösteriyor gibi gözüküyor. Ama şu anki süreçte hedefe aykırı, hedefi bozucu herhangi bir görüntü yok. Son yıllarda ekonomik büyümeyle birlikte enflasyon da düşüyor.
KURU OYNATMA OPERASYONU YOK: Her zaman cari açıktan korkuluyor çünkü, geçmişteki sorunlar hep ondan geldi. Türkiye'de cari açıkla bağlantılı olarak bir ara en fazla konuşulan konu kur sistemiydi. Dalgalı kur sistemi var ve Merkez Bankası'nın ilan ettiği politikalar var. Bunlar çerçevesinde kuru bilinçli olarak yerinden oynatmaya yönelik bir operasyon yok.
ÖNCE VERGİ: Tüm şirket ve firmaların devlete karşı yükümlülükleri bulunuyor. Bu yükümlülüklerin başında da vergi geliyor. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) bünyesindeki şirketler satıldığında buradan ortaya çıkan gelir öncelikle bu şirketlerin banka yükümlülükleri nedeniyle doğrudan hâkim ortağın borcuna mı mahsup edilsin yoksa, devletin başka alacaklarına mı öncelik tanınsın sorusu var? Bana kalırsa öncelikle devlet vergi alacağını tahsil etmelidir, devlet vergi alacağını tahsil ettikten sonra kalan miktar diğer borçların karşılığı olabilir.
UYGULANAN PROGRAM KEMAL DERVİŞ'İN DEĞİL: Uyguladığımız ekonomik programın sosyal boyutu da var. Uyguladığımız program IMF'nin değil, Kemal Derviş'in hiç değil.
İSTİKRAR YENİ ENSTRÜMANLAR YARATTI: Siyasi istikrarın kalıcı olduğuna duyulan güven ve bu atmosfer, ülkede daha önce kullanılmayan yeni potansiyelleri ortaya çıkarıyor.
Mortgage sistemi kanun tasarısı önümüzdeki hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmeye başlayacak. İstanbul ve İzmir'de vadeli işlemler Borsası devreye girdi. Bunların hepsi bu güven atmosferinin sonucu.
GALATAPORT VE TÜPRAŞ: Galataport ihalesi yeniden yapılabilir. Bir Galataport ihalesi olmuştur, mahkeme bir karar vermiştir ve o karar doğrultusunda dosya kapatılmıştır. Yeni bir Galataport ihalesinde karar verecek diye zorunluluk yoktur. Tüpraş'ta esastan karar verildiğinde, konu Özelleştirme Yüksek Kurulu tarafından değerlendirilecek.
2006'DA SEÇİM YOK, MÜJDE YOK: Benim edindiğim izlenime göre içinde bulunduğumuz 2006 yılında seçim görünmüyor. Esnafa vergi indirimi konusunda mevcut dengeyi bozucu herhangi bir uygulamaya gidilmeyecek.
BANKACILIKTA YABANCI PAYI YÜZDE 14'Ü AŞTI: Finansbank'la birlikte Türk bankacılık sektöründeki yabancı payı Borsadakiler hariç yüzde 14'ü aştı. Bankacılık sektörüne ilgi olduğu doğru ama Türkiye açısından baktığımızda likiditenin sadece bankacılık sektörüne kaydığını söylememiz doğru olmaz diye düşünüyorum.

serhat_izmit
Kıdemli Üye

Post by serhat_izmit » 18 Oct 2006, 08:30

Orhan Gencebay'ın "Aşkı Ben mi Yarattım" diye bir şarkısı yokki... :lol:
"Yaptıklarım Türk müziğinin devamıdır."
"Müziğime arabesk denmesi çok saçma..."
Orhan GENCEBAY

VirtuE
Kıdemli Üye

Post by VirtuE » 18 Oct 2006, 13:59

:D :D
abi belki vardır da biz duymamışızdır...
Aşkı ben yaratmadım hem albüm hemde filminin ismidir
Orhan Gencebay

Yiyiniz, içiniz fakat israf etmeyiniz. (A’raf Suresi:31)
Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla, ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlana)

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 18 Oct 2006, 23:35

linklerinide koyarsanız haberlerin daha şumüllü olur..

adminlerimiz bu konuda tekrar uyarırsa bizleri iyi olur herhalde ... :wink:
Last edited by sabır taşı on 21 Oct 2006, 19:51, edited 1 time in total.

mecnun murat
Kıdemli Üye

Post by mecnun murat » 19 Oct 2006, 09:57

VirtuE wrote::D :D
abi belki vardır da biz duymamışızdır...
Aşkı ben yaratmadım hem albüm hemde filminin ismidir

öyle bi şarkı yok...
İSTE ŞU DÜNYAYI 'ZAMANI DURDURAYIM'

EfteLyA
Yeni Üye

Post by EfteLyA » 19 Oct 2006, 16:19

albümünün adı değil mi? :roll:

mecnun murat
Kıdemli Üye

Post by mecnun murat » 19 Oct 2006, 16:39

albümün ve filmin adı.sarkı yok...
İSTE ŞU DÜNYAYI 'ZAMANI DURDURAYIM'

asakallı
Deneyimli Üye

Post by asakallı » 19 Oct 2006, 16:54

Eğer yanlış hatırlamıyorsam Aşkı Ben Yaratmadım şarkısını Cengiz Coşkuner seslendiriyor

Ben yaratmadım ben yaratmadım
Aşkı sevdayı ben yaratmadım diye

senfonik
Kıdemli Üye

Post by senfonik » 21 Oct 2006, 16:39

haydaaaa...! :?
SENFONİK ŞİİR VE BAĞLAMA KONÇERTOSU İLE YANIP TUTUŞUYORUM..
SEVGİLİ KRAL HAYALMİ GERÇEKMİ BU SÖZLER..
UYANDIR BİZİ..

yilgor
Kıdemli Üye

Post by yilgor » 02 Nov 2006, 10:34

:)

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 02 Nov 2006, 14:02

asakallı wrote:Eğer yanlış hatırlamıyorsam Aşkı Ben Yaratmadım şarkısını Cengiz Coşkuner seslendiriyor

Cengiz Coşkuner şarkı da mı okumuş? O yalnız gitarsit, enstrümantal albümleri vardı.

asakallı wrote:Ben yaratmadım ben yaratmadım
Aşkı sevdayı ben yaratmadım

Bu sözlerin ve bunun müziğinin Gencebay'a ait olduğuna dair bir kanıt var mı? (Plak vs.) CC'nin hangi plağında bu?
::::::
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

asakallı
Deneyimli Üye

Post by asakallı » 02 Nov 2006, 14:14

cengiz çoşkuner'in Komşu Kızı isimli bi albümünde olabilir diye biliyorum
şarkının sözleri ise Mustafa Sayan olarak biliyorum benim dediğim bi 15 sene öncesi hafızam beni yanılta bilir. yanlış anlamayın ve kusuruma bakmayın yaşlılık

idam_mahkumu
Site Admin

Post by idam_mahkumu » 02 Nov 2006, 14:47

konu başka yere yöneldi. Acaba gerçekte Gencebay'ın bu isimli bir eseri var mı :) .. Ben en çok "gönül dostu" adlı eseri var mı yok mu onu merak ederim. :)

idam_mahkumu
Site Admin

Post by idam_mahkumu » 02 Nov 2006, 14:50

asakallı wrote:Eğer yanlış hatırlamıyorsam Aşkı Ben Yaratmadım şarkısını Cengiz Coşkuner seslendiriyor

Ben yaratmadım ben yaratmadım
Aşkı sevdayı ben yaratmadım diye

hah.. Sen "yağmur olsan" adlı şaheserin nakaratıyla karıştırıyor olmalısın.. "Ben mi yarattım, aşkı sevdayı, çileyi derdi..., bir yar istedim yüce tanrımdan bak seni verdi..,verdi verdi verdi dert verdi.."

Batsın bu dünyadan sonra, "ben mi yarattım" sözleri sadece bu şarkıda geçer..

1991 Hasret Rüzgarı kasetinde..

asakallı
Deneyimli Üye

Post by asakallı » 02 Nov 2006, 15:52

değil benim dediğim o değil biz bir arkadaşla o zamanlar Aşkı ben yaratmadım kaseti var filmi var şarkısı da vardır diye aradık karşımıza bu şarkı çıktı hatta o zamanlar bi abimizde Aşk Mahkumları isimli Selahattin Cesur'un okuduğu şarkıyıda Gencebaydan plağı var bende demişti ama malesef öyle bir bilgiye şimdiye kadar ulaşamadık. zaten aramayıda bıraktık. Aşkı ben yaratmadım şarkısı içinde kendisine ait olmadığı için ve Batsın bu dünya şarkısına benzediğinden dolayı kasetine almadığı kanaatine vardık

idam_mahkumu
Site Admin

Post by idam_mahkumu » 02 Nov 2006, 15:55

Hm...

asakallı
Deneyimli Üye

Post by asakallı » 02 Nov 2006, 16:02

zamanında biliyorsunuz bir çok efsane vardı onlardan dolayı bayağı terledik bir çok aramalarımız oldu ama hepsi nafile çıktı bir şey bulamadık
şimdi sizlerin sayesinde bizde birşeyler öğreniyoruz

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 02 Nov 2006, 16:13

Hepimiz birbirimizden birşeyler öğreniyoruz :wink:
::::::
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 02 Nov 2006, 18:27

yasakresim wrote:Hepimiz birbirimizden birşeyler öğreniyoruz :wink:

Tam onikiden vurdun soner...Yerinde bir söz..

Bilenin Bilmeyene Borcu Vardır! Dağıstan Atasözü..

asakallı
Deneyimli Üye

Post by asakallı » 03 Nov 2006, 17:49

arkadaşlar dediğim şarkıyı buldum yani Aşkı ben yaratmadım şarkısını
isteyen arkadaşlarla paylaşabilirim yanlız sadece msn den başka şekilde nasıl oluyor bilmiyorum da onun için

Post Reply