ORHAN GENCEBAY/ŞİMDİKİ AKLIM OLSA BORSAYA GİRMEZDİM

Kapanmış konulardan yararlanabilmeniz için arşiv bölümüne taşınmaktadır.
Locked
gorevtamam

ORHAN GENCEBAY/ŞİMDİKİ AKLIM OLSA BORSAYA GİRMEZDİM

Post by gorevtamam » 17 Oct 2006, 22:03

Ünlü sanatçı Orhan Gencebay, adının SPK’nın Tek-Art Turizm hisselerinde manipülasyon yaptıkları gerekçesiyle borsa yasağı getirilenler arasında geçmesine üzüldü. Gencebay, "Borsamız çok genç. Bu nedenle bazı yanlışlıkların gündeme gelmesi normal. Benim hiçbir yanlışım yok. Borsada zararım çok büyük, şimdiki aklım olsa bu işe girmezdim" dedi.

TÜRKİYE’nin arabesk kralı, ünlü sanatçı Orhan Gencebay, Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK), Tek-Art Turizm hisselerinde manipülasyon yaptıkları gerekçesiyle hakkında suç duyurusunda bulunduğu ve borsada işlem yasağı getirdiği kişiler arasında adının yer almasına üzüldü. Gencebay, "Borsamız henüz çok genç. Bu nedenle bazı yanlışlıkların gündeme gelmesi normal. Ancak benim hiçbir yanlışım yok. Çünkü ben haysiyetli bir insanım" dedi. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın (İMKB) 2001 krizinden önceki zirve yılı olan 2000 yılında tasarruflarının yüzde 20-30’unu hisse senetlerine yatırdığını söyleyen Orhan Gencebay, "Şimdiki alkım olsa borsaya hiç girmezdim" dedi. Gencebay, 6.5 yıl önce yaptığı hisse senedi yatırımının karşılığını hálá alamadığını ve çok büyük zararı olduğunu ifade etti.

ÜLKEYE YARARLI OLUR DİYE:

Borsaya neden girdiğini de "O zamanlar ’tasarruflarınızı, ülkemizin üretimine katkıda bulunun şirketlerin hisse senetlerini satın alarak değerlendirin’ deniyordu. Ben de ’param mevduatta duracağına borsaya yatırayım; hisselerini alarak şirketlere ortak olayım’ dedim. Ülkeme yararı olacağına inandığım için böyle yaptım" diye açıkladı. Gencebay, borsada ’yanlış olayların’ olduğunu daha önce bilmediğini belirtti.

ZARARIM ÇOK BÜYÜK:

Orhan Gencebay, hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu öğrenince çok şaşırdığını belirterek, "İlk kez böyle bir olayla karşılaştım. Pazartesi günü detaylara bakacağım. Ben Tek-Art’ın halka arzında da alım yaptım, sonra sattım. Geçen yıl çok iyi bir kağıt olacak diye inadığım için de yeniden aldım. Çünkü arkasında koskoca bir Zigana ve Mehmet Ali Yılmaz Bey vardı. Turizm yatırımında en iyi şirketlerden biriydi ve tertemiz bir hisse olarak gördüm" dedi. Borsada para kazanamadığını, zararda olduğunu anlatan Gencebay, zararının 300 bin YTL’yi bulduğuna dair söylentiler için de, "Hayır 300 bin YTL değil. Bu rakamın da çok çok üzerinde" yanıtı verdi.

20 ŞİRKET HİSSESİNDE VARIM:

Şu anda portföyünde 20’ye yakın şirketin hisse senedi bulunduğunu dile getiren Gencebay, genellikle İMKB-30, İMKB-100 hisselerine yatırım yaptığını söyledi. Gencebay, "Borsada yatırım birinci derecede işim değil. Sürekli borsa ile meşgul de olmuyorum. Hesabım olan çeşitli bankaların aracı kurumları ile yatırım gerçekleştiriyorum. Bu kurumlar arasında Koç Yatırım ve Fortis de var" diye konuştu.

HİSSE DUYUMLARI GELİYOR:

Hisse senedi seçiminde özel bir yatırım danışmanı ile çalışmadığını, ekonomi dergilerini her hafta izlediğini söyleyen Gencebay, şöyle devam etti: "Hisselerle ilgili bilgileri dergilerden okuyorum. Ayrıca çeşitli duyumlar da alıyorum. Bu duyumlarla da hareket ediyorum. Şirketlerin bilançolarını da izliyorum. Özellikle aracı kurumlardaki yatırım danışmanlarına sorarak yatırım yapıyorum. Yani tamamen bireysel hareket ediyorum. Ümit vaad eden hisselere yatırım yapıyorum. Tek-Art da bu hisselerden biriydi."

Borsadan çıkarım

ORHAN Gencebay, SPK kararını internetten öğrendiğini söyleyerek, "Pazartesi günü ne olduğunu öğreneceğim. Hukuki olarak gidilecek bir yer varsa gerekeni yapacağım. Yargımıza inancım sonsuzdur" dedi. SPK’nın işlem yasağı üzerine bundan sonra borsadan tamamen çekilebileceğini de belirten Gencebay, "Zaten zararım büyük. Bu nedenle önemli bir beklentim de yok. Hisse senedine yatırımdan tamamen vazgeçebilirim" diye konuştu.

Manipülasyon nedir bilmem..!

SERMAYE Piyasası Kurulu (SPK), Tek-Art Turizm Zigana A.Ş. hisselerindeki işlemleri nedeniyle, Orhan Gencebay ile eski Devlet Bakanı ve Tek-Art’ın patronu Mehmet Ali Yılmaz da dahil dokuz kişi hakkında Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulundu. SPK, bu kişilerin borsa ve teşkilatlanmış diğer piyasalarda işlem yapmalarını da yasakladı. Orhan Gencebay, "Ben manipülasyonun anlamını bile doğru dürüst bilmem. Bu olay nasıl gerçekleşti hálá anlamış değilim. Böyle şeyler yapmak aklımın ucundan bile geçmez. Bu yüzden SPK’nın kararına çok şaşırdım" dedi.

Manipülasyon nedir?

MANİPÜLASYON, Sermaye piyasalarındaki alım-satımlarda, işlemi yaptıranın kimliğini gizleyerek, gerçek verilere dayanmadan suni fiyat oluşturup haksız kazanç elde edilmesidir. Bu işlemi yaptıran, perde arkasındaki kişiye de manipülatör deniliyor.

Mehmet Ali Yılmaz çocukluk arkadaşım

TEK-Art Turizm Zigana A.Ş’nin patronu Mehmet Ali Yılmaz’ın çocukluk arkadaşı olduğunu söyleyen Orhan Gencebay, bu hisseye yaptığı yatırımla ilgili olarak bu arkadaşlığı nedeniyle Mehmet Ali Yılmaz ile ya da başka dost olduğu işadamları ile asla hisse senedi yatırımlarını konuşmadığını söyledi. Gencebay şöyle devam etti: "Ben rahmetli Sakıp Sabancı ile de tanışırdım. Onunla da oturur konuşurduk. Ancak Sabancı Holding yatırımımla ilgili bir tek kelime bile konuşmazdık. Yine rahmetli Üzeyir Garih’le de biraraya geldiğimizde asla Alarko Holding ile ilgili sohbetimiz olmazdı."

’Batsın bu dünya’yı boşuna yapmadım...

BORSADA küçük yatırımcıların mağdur olduğuna yönelik birçok haber okuduğunu anlatan Orhan Gencebay, bu yatırımcılara yönelik bir şarkı yapıp yapmayacağı sorusunu, "Ben haksızlıklara karşı her zaman mücadele ettim. ’Batsın bu dünya’ şarkısını boşuna yapmadım. Yanlışlıkları, olumsuzlukları, haksızlıkları her zaman protesto ediyoruz" diye yanıtladı. Gelişmiş ülkelerde orta gelirlilerin bile borsada yatırım yapabildiğini belirten Gencebay, "Bütün dünya borsa oynuyor. Yurtdışında orta ve gariban kesimin yararlanacağı gibi bir yer bizde geç gelişti. Bu yüzden kurallarını iyi koymak, spekülatif kazançların olmadığı ortamı yaratmak lazım" dedi.

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 18 Oct 2006, 00:30

Verildi: http://www.gencebayforum.com/viewtopic.php?t=607

Foruma yazı eklemeden Arama'yı kullanalım, daha önce verilmediğine emin olalım.
::::::
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

Locked