BIYIĞIN ÇAĞDAŞLIKLA BİR İLGİSİ VAR MI?

Kapanmış konulardan yararlanabilmeniz için arşiv bölümüne taşınmaktadır.
Post Reply
gorevtamam

BIYIĞIN ÇAĞDAŞLIKLA BİR İLGİSİ VAR MI?

Post by gorevtamam » 17 Oct 2006, 22:22

Hülya Avşar'ın bıyıklarını kesen İbrahim Tatlıses için "Medeniyete adım atmış" demesi üzerine sorduk: "Erkek bıyıklarını keserek çağdaşlaşır mı?" İşte cevaplar.

Tamer Karadağlı: Hiçbir ilgisi yok
"İbrahim Abi'nin kişisel seçimi. Yıllarca bıyıklı olarak algılanmıştı. Bıyığa özelikle kırsal kesimde önem verilir, "Daha bıyığı terlemeden" tabiri kullanılır. Ama bıyığın medeniyetle, erkekliğin kılla ilgisi yoktur. Bıyık bırakmak ya da onu kesmek kişisel zevkle ilgili tamamen. Örneğin, benim saçlarımdaki beyaz kiminin çok hoşuna gidiyor, kimisi sevmiyor."

Müslüm Gürses: Hayranları kızıyor
Gürses, "İbrahim Tatlıses kendini değişik görmek istemiş kestirmiş. Fena da durmamış bence. Bıyığın önemi yok, benim için bir şey ifade etmiyor. Erkekliğin ifadesi filan da olamaz bıyık. İnsanın kendi ruhunun güzelliği önemli" derken, eşi Muhterem Nur, 10 yıl önce yanlışlıkla bıyıklarını kesince hayranlarının ünlü sanatçıya tepki gösterdiğini hatırlattı.

Tarık Akan: Ortaçağ simgesi
"Bıyık eskiden politik bir simgeydi. Şimdi artık dönemini kapatmış bir simge. Şekline göre insanların politik görüşü analiz edilebilirdi. Modern yaşama yaklaştıkça, Batı'ya gittikçe sakal bıyık azalır. Ortaçağ simgelerindendir. Biz biraz geç kalsak da şimdi önemli yol alıyoruz. Bıyık Doğu'da hala önemsenir. Erkeklik simgesi gibi algılanır. İbrahim'in bıyıksız hali daha güzel olmuş bence."

Orhan Gencebay: Eşim itiraz ediyor
Orhan Gencebay'ın eşi Sevim Emre, "O bıyıklarını keserse ben de belime kadar olan saçlarımı keserim" derken Orhan Gencebay, kimsenin görmeyeceği bir
şekilde kesip bir hafta bıyıksız halini görmek istediğini dile getirdi. "23 yaşından beri bıyıklıyım. Kesmek istiyorum ama eşim ve beni sevenler muhalefet ediyor. Erkeklikle ilgisi yok. Bence bıyıksız hali İbrahim'e de çok yakışmış."

Ferdi Tayfur: Şu an kesmiyorum
"25 yaşımdan beri bıyık bırakıyorum. Bana yakıştığını söylüyorlar. Benim, "bıyıksız olursam yadırganırım" diye kaygım yok. Ben başkaları gibi popüler bir kimlik değilim ki. Şu an bıyığımı kesmiyorum, başkasının imajıyla ilgilenmiyorum. İbrahim Bey'e lazımdı herhalde öyle bir polemik. Ben onun yeni halini görmedim."

kaynak:Bülent İPEK/ MAGAZİN

Post Reply