ORHAN GENCEBAY HAKKINDA YAZILAN KİTAPLAR

Kapanmış konulardan yararlanabilmeniz için arşiv bölümüne taşınmaktadır.
Post Reply
gorevtamam

ORHAN GENCEBAY HAKKINDA YAZILAN KİTAPLAR

Post by gorevtamam » 17 Oct 2006, 22:46

Orhan Gencebay hakkında birçok doktora tezi yazılmıştır. Yurtdışında; Almanya, Moskova, Amerika'da, başka ülkelerde araştırma ve tezler yazıldı. Hacettepe Üniversitesi öğretim üyesi sosyolog Meral Özbek tarafından yazılan doktora tezi daha sonra kitap haline getirilmiştir. Bu tez en son yazılan ve en geniş ele alınan görüşlere sahiptir. (Gencebay'a göre bu tez her şeyi tam anlamıyla ifade etmemektedir.)

Orhan Gencebay'ın görüşleri çeşitli ansiklopedi ve kitaplarda her zaman kaynak görüş olarak ele alınılmış ve yararlanılmıştır.

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 19 Oct 2006, 01:05

meral özbek isimli hanımın kitabını yıllar önce alıp okumuştum.özel kitaplarrım arasında yerini almıştır.ancak daha kapsamlı ve geniş açıdan ele alınmış çalışmalar lazım..

EfteLyA
Yeni Üye

Post by EfteLyA » 19 Oct 2006, 17:02

yorum yazmadan önce caps lock tuşuna basıp ışığın söndüğünü gördükten sonra yazsan nasıl olur kardeş Image

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 21 Oct 2006, 20:06

bir insan hakkinda kitap yazmak isteyen insanin her seyden önce o insana karşi ciddi bir empati kurmasi gerek...

meral özbek hanımın kitabi bence bu empatiden yoksun ve tamamiyle sosyal teoriler üzerinden kurgulanarak ortaya çıkarılmış bir tez..kitabı sıcakkanlı kılan sey ise gencebayla konusma seklinde kitaba eklenmiş yerler...orada gencebayin yorumlari..ve yine bir kaç müzisyenin (gencebayi yakindan taniyip empati olayini halletmiş isimler) yorumu..
yinede cok güzel tespitler var..ve ciddi bir kaynak...adaletli konusmak gerek...yinede...

kendi fikrim..tabi..farkli yorumlara saygilarimi sunarim simdiden..

kitapta unutamdigim en önemli yer: vedat yildirim bora miydi acep:" biz sanat musikisinin daha kolay icra edildigi enstrumanlarda bile zorlandığımız nağmeleri orhan gencebay baglaması ile bir çırpıda yapiyordu,ağzımız açık kalıyordu" hatırladıgım kadarıyla yazdim...yanlısım varsa soner bi zahmet düzelt :D

Post Reply