Orhan BaBa'ya Ağıt

Kapanmış konulardan yararlanabilmeniz için arşiv bölümüne taşınmaktadır.
Post Reply
ZiYaNKaR85
Kıdemli Üye

Orhan BaBa'ya Ağıt

Post by ZiYaNKaR85 » 30 Oct 2006, 18:24

Image

30 ekim 2006 hürriyet gazetesi Ahmet Hakan
Görmedinmi Gözlerimde Bir Mahkumun En Son Arzusunu,Hasretini!
Eğer Aşk Bir Kumar İse Son Şansımı Deniyorum!
mutluluk sen demek,sevmektir bilmiyorum,ben böyle mutluyum,sanada diliyorum...

serhat_izmit
Kıdemli Üye

Post by serhat_izmit » 30 Oct 2006, 18:32

Orhan Babaya bişey olmadı. O aynı Orhan Baba.
"Yaptıklarım Türk müziğinin devamıdır."
"Müziğime arabesk denmesi çok saçma..."
Orhan GENCEBAY

VirtuE
Kıdemli Üye

Post by VirtuE » 30 Oct 2006, 19:05

Ne oluyor bu yazarlara.
Orhan Gencebay

Yiyiniz, içiniz fakat israf etmeyiniz. (A’raf Suresi:31)
Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla, ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlana)

genbay
Kıdemli Üye

Post by genbay » 30 Oct 2006, 22:59

BEN BÖYLE HABERLERE TAKMIYOOOORUMMM.O NE YAPTIGINI İİİ BİLİYOR VE BİLDİDE İZLEYEN İZLER İZLEMEYEN İZLEMEZ
GAZTECİLER Mİ KALDI BU POP STAR ÇIKMASIII

BABA HER ZAMAN BABADIR BUNCA SENELERDİR HİÇ BİR İNSAN DEMEDİ BÖYLE ORHAN ABİ YE PEKİ DİYORMUSUNUZ Kİ BU ADAMIN KIYMETİNİ BİLELİM
PEKİ ÇOOOK İİİ BİR PROĞRAM MI VAR ORHAN ABİNİN CIKACAGI BİR PROĞRAM BENCE YOK.
BİZ ONU TW GÖRMEK İSTEMİYORMUYDUK BIRAKINDA YARISMAYI ORHAN BİNİN SÖZLERİNDEN PAY KAPALIM DERİM

SEVGİLER.............

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 31 Oct 2006, 01:22

serhat_izmit wrote:Orhan Babaya bişey olmadı. O aynı Orhan Baba.

VirtuE wrote:Ne oluyor bu yazarlara.

genbay wrote:BEN BÖYLE HABERLERE TAKMIYOOOORUMMM........

İşte böyle arkadaşlar... Hayret edin siz...

Faturalar gelmeye devam ediyor. Söylemiştim. İş sadece basının kestiği faturalarla kalsa yine iyi... Ya bizim gönlümüzde kesilen faturalardan Orhan Gencebay'ın haberi var mı?

Yalnız şunu söyleyeyim, Popstar davasında Ahmet Hakan haklı bir eleştiri yapsa da, eleştirisini yaparken kullandığı cümleler ve kafa yapısı hiç hoşuma gitmedi.

Bu adam mı Orhan Gencebay ile vaktiyle röportaj yapmış?
Yüzyüze görüşmüş, sohbetinde bulunmuş?

Bu adam Gencebay'ı nasıl anlamış? Anlamış mı? A.Hakan'ın Gencebay üstüne yazdığı kitabı okudum. Ama şimdi kendisi hakkındaki iyi düşüncelerim tuzla buz oldu.

Yok "kasıntılık", yok "varoşlara servis yapan dolmuş şöförleri" , yok "racon adamı"... Ne bu ağızlar yahu? Ahmet Hakan'ın kafasındaki Orhan Gencebay imajı bu muydu? Klişe lâf salataları... Biz bu klişelerle mücaadele ederken, meğer Gencebay röportajı yapan adam gelip bize birgün bunu söyleyecekmiş. Tuuu... :?

Yani'den sonraki bölüm de olmasa, yazısı o bildik klişeler gibi beş para etmeyecek. Hele sadede gelmiş de doğru dürüst şeyler söylemeye başlamış.

A.Çağlayan, B.Ersoy ve E.Gündeş hakkındaki tasvirleri çok güzel, onikiden vurmuş :mrgreen:

Son soruyu ben de soruyorum:
Ne oldu sana Gencebay ne oldu?
Orhan Gencebay'ı anlamak bir sanattır ama, ben bile artık Orhan Gencebay'ı anlayamıyorum.
Acaba Gencebay kendi kendini anlayabiliyor mu artık?
::::::
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

serhat_izmit
Kıdemli Üye

Post by serhat_izmit » 31 Oct 2006, 02:05

Abiler, kardeşler... Bence Orhan Babamızı seyretmeye bakalım.

Benim Alaturkastar'ı seyretmemin tek nedeni, Orhan Gencebay'ın varlığıdır. Aslında böyle ses, oyunculuk, manken, dansöz vs. yarışmalarından hayatta hoşlanmam. Bu yarışmada da ne bir yarışmacının ismini biliyorum, ne de destekliyorum. Zaten son bölümlere (kim elenmiş, kim kalmış) hiç bakmıyorum, çünkü o esnada Orhan Baba konuşmuyor, yorum yapmıyor.

Sözün özü; Alaturkastar'a, Gencebay için katlanıyorum. -Zor olsa da-

Çünkü kendisinin sesini duymak beni mutlu ediyor. Size de tavsiyem, Gencebay için izleyin.

Ve şunu da -kaçıncı kez oluyor bilmiyorum ama- yine söyleyeceğim: Orada olmasının bir nedeni var ve elbet bir bildiği var. Ben de istemez miydim müzik adına birşeyler yapsın? Elbette isterdim, ama böyle bir karar vermiş. Saygı duymak düşüyor bizlere.
Orhan GENCEBAY

topraktan bir can
Kıdemli Üye

Post by topraktan bir can » 31 Oct 2006, 09:29

bence orhan gencebay'a yakışan en kısa zamanda gönül dostlarına neden alaturka popstar'a jüri üyesi olmayı kabul edip köşe yazarlarına değil köşebaşında acımasız eleştiri oklarını savurmak için fırsat kollayan bu medya canavarlarına(sanki kendileri çok matah bişeylermiş gibi) hedef olmayı kabul ettiğini açıklamaktır.neden orhan baba?ne gereği vardı bunun?bu yarışmaya jüri üyesi olmanın mantığı,arkasındaki sebep, hani bazı gönül dostlarımızın sık sık dediği gibi o "bir bildiğin" neydi?orhan gencebay bize bunu borçludur arkadaşlar.sanki bizler, gönül dostları hiç yokmuşuz gibi davranıyor.hiçbir şeyde bizim fikrimize danışılmıyor.oysa artık bu çağda internet siteleri var,gencebay forumları var.eskisi gibi değil,artık gencebay'ın bir tık ötesindeyiz.ama nasıl olsa onun ve bizm yerimize onun hangi programlara katılacağını,hangi şarkılara klip çekeceğini belirleyen ve çıktığı her tv programında onu bir an olsun rahat bırakmayan dizginleri eline almış bir güç var.daha açık konuşmama gerek yok sanırım,herkes anlamıştır mutlaka bu gücün kim olduğunu.

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 31 Oct 2006, 10:19

Ne açıklaması bekliyorsun Başar?... Orhan Gencebay'ın söylecekleri nasılsa belli. Üç beş yuvarlak cümle. Yok işte "alaturka ismi beni cezbetti", "prodüktör kimliğimle burdayım" falan filan...

Orhan Gencebay "alaturka" konusunda bilgi ve birikimini göstermek, düşüncelerini paylaşmak, bazı yanlışları düzeltmek istiyorsa, bunu PopstarAlaturka gibi gudik bir fabrikasyon programda değil, çok daha verimli ve saygın platformlarda yapabilirdi. Biz ondan neler neler bekliyoruz oysa ki.
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 31 Oct 2006, 17:02

ahmed hakani hiç sevmem...

ancak yazida mantık olarak haklı...her ne kadar zaman gazetesindeki haberin uslubuna nazaran kendi uslubu hoş olmasada... siteminda haklı ahmed hakan..

pop star kesinleştiginde bir söz söylemiştim.yine söylüyorum kendi düşen ağlamaz...

kendini sorgulatmaya müsade edersen insanlarda sorgular..bu kadar basit..

hayır olsun bu işin sonu inş...

topraktan bir can
Kıdemli Üye

Post by topraktan bir can » 01 Nov 2006, 09:08

yasakresim wrote:Ne açıklaması bekliyorsun Başar?... Orhan Gencebay'ın söylecekleri nasılsa belli. Üç beş yuvarlak cümle. Yok işte "alaturka ismi beni cezbetti", "prodüktör kimliğimle burdayım" falan filan...

soner onu ben de tahmin ediyorum ama bazı gönül dostlarımız "bir bildiği vardır" diyorlar ya ben de gerçekten bir bildiği mi var yoksa öylesine mi katıldı onu öğrenmek isterim.gencebay öylesine iş yapacak birisi değil.arkasında mutlaka bir sebep vardır.bu sebep bizim hoşumuza gidecek bişey de olsa gitmeyecek bişey de olsa ben bu sebebi çok merak ediyorum.bu kadar fırsatçının eline koz vermeyi göze aldığına,kabullendiğine göre çok önemli bişey
olmalı.

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 02 Nov 2006, 18:35

sana katılıyorum başar..elbette kendince sebebleri hedefleri vardır bu yarışma ile ilgili..ancak ne kadar kendi durusuyla özdeşleşebilir..ne kadar kendi yansıttıgı hâl' e denk düşer..Sorun Burda...

Kararına Saygım Var..Ancak ,Bana Buradan Nasıl Göründüğünü Söylemem Lazım..Yoksa O'nu Sevmemin Hiç Bir Anlamı Olmaz..dimi..

Sevgi Sevilene Karanlıkta Işık Olmalı..

Olan Oldu Artık..Dua Edelim..Fazla Hırpalanmadan Bitsin Şu Kâbus..

Aslında Aklımdan Bir Delilik Geçmiyor Değil...Akıl Diyor Topla Milleti Kervan Şirketini Faks yagmuruna tut...

Ne Değişir ki ?

gonuldostu
Deneyimli Üye

Post by gonuldostu » 02 Nov 2006, 20:16

hala bu konuları burda uzatmanın anlamı yok. zaten bu haber kaynakların cıkış nedenleride bazı forum sitelerinde orhan gencebay hayranları adı adında kişilerin gencebayı acımazsızca eleştirmeleri. soruyorum armagan caglayan gencebaya ne terbiyessizlik yaptı aynı şekilde bülent ersoy ve ebru gündeş hepside orhan gencebayın müzikal bilgisine her fırsatta saygı duyurlar.Ama burda görüyorumki aynı saygıyı OrHAN GENCEBAY hayranıyım diyen kişiler göstermiyor

senfonik
Kıdemli Üye

Post by senfonik » 03 Nov 2006, 11:19

topraktan bir can wrote:
yasakresim wrote:Ne açıklaması bekliyorsun Başar?... Orhan Gencebay'ın söylecekleri nasılsa belli. Üç beş yuvarlak cümle. Yok işte "alaturka ismi beni cezbetti", "prodüktör kimliğimle burdayım" falan filan...

soner onu ben de tahmin ediyorum ama bazı gönül dostlarımız "bir bildiği vardır" diyorlar ya ben de gerçekten bir bildiği mi var yoksa öylesine mi katıldı onu öğrenmek isterim.gencebay öylesine iş yapacak birisi değil.arkasında mutlaka bir sebep vardır.bu sebep bizim hoşumuza gidecek bişey de olsa gitmeyecek bişey de olsa ben bu sebebi çok merak ediyorum.bu kadar fırsatçının eline koz vermeyi göze aldığına,kabullendiğine göre çok önemli bişey
olmalı.

bence önemli bir bildiği olduğunu sanmıyorum ve beklemeyin..başar baştan bi hata yaptı veya bu hata yaptırıldı geri dönüşü olmadığı için devam ediyor...
kimse bişey beklemesin bu yarışmanın gencebaya veya sanat a bişey kazandıracak diye..
bu olay oktan çıktı...kontrolsüz artık..
bundan sonra yapacağı işlere bakmak lazım..
SENFONİK ŞİİR VE BAĞLAMA KONÇERTOSU İLE YANIP TUTUŞUYORUM..
SEVGİLİ KRAL HAYALMİ GERÇEKMİ BU SÖZLER..
UYANDIR BİZİ..

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 03 Nov 2006, 15:22

gonuldostu wrote:hala bu konuları burda uzatmanın anlamı yok. zaten bu haber kaynakların cıkış nedenleride bazı forum sitelerinde orhan gencebay hayranları adı adında kişilerin gencebayı acımazsızca eleştirmeleri. soruyorum armagan caglayan gencebaya ne terbiyessizlik yaptı aynı şekilde bülent ersoy ve ebru gündeş hepside orhan gencebayın müzikal bilgisine her fırsatta saygı duyurlar.Ama burda görüyorumki aynı saygıyı OrHAN GENCEBAY hayranıyım diyen kişiler göstermiyor

Tartıştığımız olay Orhan Gencebay'a programda terbiyesizlik yapılması/yapılmaması olayı değil. Elbette ki programda Gencebay'a saygı duyuyorlar ve duyacaklar. Aksi düşünülemez.

Bizim Orhan Gencebay'ı neden eleştirdiğimizi anlamamışsınız Özkan abi. Olayı buna indirgeyip bu çerçevede değerlendirmeniz, birçok şeyi gözden kaçırmanız anlamına geliyor. Herşeyi salt gördüğünüzle değerlendirmeyin, bu olayın bir de sembolik olarak ne manaya geldiğine bakın. Bu olay sembolik manada Orhan Gencebay'ın, fabirkasyon kültürünün hayat damarı medyanın radyasyonuna maruz kalması anlamına gelir. Basında bunca yazar bu eleştirileri havadan mı yapıyor, tesadüf mü bunlar? Olayın sembolik anlamını Naim Dilmener vs. açıklamış zaten. Biz de daha önce söylediklerimizi tekrar edecek değiliz, çeşitli başlıklarda fazlasıyla söyledik. Orhan Gencebay ne yapıyor programda? Meclisteki milletvekilleri gibi indir elini kaldır elini. Müzik adına ne anlatıyor? Yüz tane röportajında zaten okuduğumuz şeyler. Daha farklı, daha vurucu şeyler duymak istiyoruz (bunları açıklamıştık), ama yok. Daha vurucu işler bekliyoruz, ama yok, yok, yok.

Gencebay hayranlığı, "baba ne yapsa doğrudur", "yaşa baba ölürüz yoluna" mantığıysa, kabul ediyorum ben bile GENCEBAYCI değilim. Olaya fanatik mantığıyla yaklaşacaksanız Gencebaycılık size kalsın.
Image
Atatürk, 1933

serhat_izmit
Kıdemli Üye

Post by serhat_izmit » 03 Nov 2006, 17:39

Arkadaşlar ben bu programı izliyorum, Orhan Gencebay'a doyuyorum. Ve sadece O'nun için izliyorum, O'ndan birşeyler kapmaya çalışıyorum...

Eğer bu yarışmaya jüri olarak bir hata yaptığını düşünüyorsanız size şu örneği vereyim: Yıllar önce Talk Show programı da yaptı. Ben çocuk yaştaydım, hayal-meyal hatırlıyorum. Ama çok eleştirildiğini biliyorum. Eğer bir hata yaptığının farkına varsaydı, o programdan dersini alırdı, böyle bir programa katılmazdı. Yine söylüyorum; demekki bir bildiği var.
Orhan GENCEBAY

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 03 Nov 2006, 18:16

Orhan Abi Halk Show son derece düzeyli bir programdı. Hakimi Gencebay'ın kendisiydi. Ayrıca konularıyla, konuklarıyla kaliteli bir programdı. Herşeyden önce programın doğru dürüst bir felsefesi vardı. Böyle fabrikasyon kültürünün ürettiği bir program değildi. Popstar ile kıyaslanamaz.
Image
Atatürk, 1933

serhat_izmit
Kıdemli Üye

Post by serhat_izmit » 03 Nov 2006, 19:43

Ben eleştirilmişti diye hatırlıyorum "niye böyle bir şey yaptı?" diye... Yanlış hatırlamışım demek.
Orhan GENCEBAY

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 03 Nov 2006, 21:37

Hayır, eleştirenler oldu. Onlar da "show" kelimesine takılanlar, bakma sen...
Image
Atatürk, 1933

SerdarYilmaz
Kıdemli Üye

Post by SerdarYilmaz » 04 Nov 2006, 12:20

Yillardir Gencebay´a herkes gibi (tek tük durumlar haric) büyük saygi gösteren medya simdi (hakkiyla) biraz olsun, endirekt bicimde elestirmeye basladi, ve baslamisiz yine: "Bu yazarlara ne oluyor?" diye.. Tamam, bazi noktalarda haddi asmis olabilirler, ama genel anlamda haklidirlar.. Bu elestirilere kesinkes katiliyorum, önceden de belirttim, simdi de söylerim. Hakli olana hakli deriz.. Sezarin hakkini sezara veririz..

Gencebay kendisine hic bir sey kazandirmayan, kimseye de orada bulunarak birsey kazandirmayan veyahut kazandiramayan o adi programa katilarak büyük bir hata yapmistir, olay budur. Ve hayir.. Bir bildiginin oldugunu hic zannetmiyorum.. Eger ki olsaydi bir bildigi, yillar önce kendisine yakisan projelere imza atmisti bile.. Ama bir insan hala diziden, star yarismalarindan bahsediyorsa, bana göre bir bildigi falan yoktur.. En azindan sunu diyebilirim ki, o bildikleri eski bildiklerini sanki yansitmiyor gibi..

Kendi etti kendi buldu, umarim gül gibi sararip solmaz, aksine hatasindan gec de olsa dönmesini bilir.. Insallah..!

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 06 Nov 2006, 19:42

ins..serdar kardes..dua'na amin..

bu cark öyle bir cark ki ; yer bitirir adami..! :cry:

ustamizdan bize hic bir menfaat yok elestrirken.. "sevgimiz,saygimiz" sadece...etken.. dogru söyleyende..köy köy geziyor maalesef..buda bir gercek..!

hayır olsun ins....sonu..dua edelim...

Post Reply