Orhan Gencebay: İsmail Çok Sevdiğim Bir Kardeşim

Kapanmış konulardan yararlanabilmeniz için arşiv bölümüne taşınmaktadır.
yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 04 Nov 2006, 19:17

senfonik wrote:
anlamış değilim..yk kim yaa nedir? kendine yakın buluyo anlamadım aranjörmü bestecimi virtüözmü araştımacımı kim bu yani kendisiyle aynı konuma getirilmek isteniyo veya ona inanıyo güveniyo gelecekteki müzik adına..

Ne sandın Mesut abi sen? :)
Türk Müziği'nin geleceği konuşuyor: "Beni İsmail YK'ya emanet ediniz!"
::::::
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

senfonik
Kıdemli Üye

Post by senfonik » 04 Nov 2006, 20:08

ya sonerim ne diyeyim patlamaya hazır volkan kadar doluyumm ama bi o kadarda susasım geliyoo...
sabır taşı çatladı... :cry:
SENFONİK ŞİİR VE BAĞLAMA KONÇERTOSU İLE YANIP TUTUŞUYORUM..
SEVGİLİ KRAL HAYALMİ GERÇEKMİ BU SÖZLER..
UYANDIR BİZİ..

HASAN
Kıdemli Üye

Post by HASAN » 04 Nov 2006, 20:18

:oops:

isocity
Site Admin

Post by isocity » 04 Nov 2006, 20:36

bir bardak suda ancak bu kadar fırtına kopardı.. pes artık.. vurun kahpeye deseler ancak bu kadar vurulurdu.. ben bundan sonra polemik yaratacak hiçbir konuya yazmam..

ss-sirius
Deneyimli Üye

Post by ss-sirius » 04 Nov 2006, 23:34

Konuya girmek istemiyorum...

Lütfen arkadaşlar birbirimizi kırmayalım-üzmeyelim...

Müziksiz hayat bir hatadır!! --( Niche )
Hatasız Kul Olmaz!! --( Orhan GENCEBAY )

Aşık veysel ne demiş bir türküsünde :

-- Koyun kurt ile gezerdi
-- Fikir başka başka olmasa
Müziksiz hayat bir hatadır!! (Niche)
Hatasız kul olmaz!! (Orhan GENCEBAY)

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 06 Nov 2006, 19:27

sonere katiliyorum...

insanlarin cogu; popüler hayatin bir cok noktasinda gencebayin muhalif durusunu begeniyorum diyordu...şimdi o insanlara yanılmısmıyız acaba dedirtmeye kimsenin hakki yok...!

ismail yk... = şappur şuppur beni ye

orhan gencebay= insaniz insanca yasamaktir gayemiz.ne siddet nede isyan haktan yana derdimiz !

arada bir sorun görülmüyorsa!

söyleyecek sözüm yok...!

insanlar kendi eliyle yetiştirdigi,kazandigi degerleri bir sure sonra kendi eliyle yikmak icinmi yasiyor ! korumak icinmi !

meselenin özü bu sorunun cevabinda olsa gerek...

kendi düşüncelerimi söyledim..katilmayanlara yurekten saygilar...

insan ne yaparsa kendine yapar..!

olan oldu. bari su pop stari iyi degerlendirir ins..yeni albüm reklami icin.... o kadar emek verdi albüm icin..hic olmazsa tiraj artsin..insanlar kaliteli muzik dinlesin... ins...

turanamac
Kıdemli Üye

Post by turanamac » 23 Nov 2006, 17:10

eleştirmek tabii ki hakkımız ancak o gencabayın müzikal anlamda söylediklerinin yanlış oluğuna dair ifadeler kullanmak hç birimizin hadd değil..içimizden kim müziği onun kadar biliyor , kim eser ssözlerini ondan daha iyi oluşturrabilyor veya etüt ediyor ..haddimizi bilelim diyorum..

adı geçen şahsı bende sevmem ..ancak üretkenliğini takdir ederim..ayrıca bağlamayada çok hakimdir..tv de izleyenler bilrler..bir arkadaşımız aslında meseleyi yakalamış..gazetecilerin sanatçıları birbirlerine düşürmek istedikleri için oynadıkları oyunlar sordukları tuzak soruları biliriz..bu röportajda da bu var ama orhan gencebay karakterinin bir parçası olan bir eda ile gazetecinin bu tuzağına düşmekten çok akıllıca sıyrılıyor..bunu neden görmüyorsunuz..ismail yk yı yerden yere vursa dahada mı krallaşacaktı..

bence orhan gencebayın tavrı doğru..adam iletişimci yaklaşıyor ..önce anlamaya çalışalım hemen tukaka etmeyelim diyor..önce tanıyalım anlayalım diyor..tamamen ismail y k cı olun mu diyor????? yok ama biz herşeyi herkesten daha iyi biliriz ya..dayanamıyoruz..yaşımız kadar hem de daha fazla sanat yaşamı deneyimi olan bir insanın onu bunu eleştirmesini istiyoruz..başka işleri yokmuş gibi..yahu hepimiz bu insanın ol gönüllülüğünü övmezmiyiz..ona lakap olarak baba, gönül adamı,gönül dostu deezmiyiz ???bu özelliklerine göre yaşaması suç mu ???

daha ne diyeyim..

saygılar.................

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 23 Nov 2006, 21:10

pop starda cıktı ismail yk..gecen gün..

bence bu konu kapandi orada o vakit..yani tartıştıgımız konu..

bizim elektrik şebekesi bile muhalefet etti...ismail yk'nin çikacagini söylediler tv de..o an elektrikler gitti...isyan etti sanki.. :D

idam mahkumu sahitdir... :wink:

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 23 Nov 2006, 21:57

Üzülme Murat abi:
http://www.youtube.com/watch?v=YjInNCPHhx8
:lol:

Bu arada, bunun haddimi bilmekle ya da bilmemekle bir ilgisi yok turanamac.

Gencebay'ın orada söylediği "İsmail yk'nın müziği şöyle kalitelidir, böyle kalitelidir" yorumlarının İYK'a karşı tamamen gönlünün yağının erimesinden kaynaklandığını düşünüyorum. Çünkü Orhan Gencebay o yapıda bir insan. Ne yani, Gencebay'ın bugüne kadar birine çıkıp da "sen şöyle kötüsün, böyle berbatsın" dediğini duyduk mu? O yüzden, Gencebay'ın bu gibi durumlardaki demeçlerini rasyonel bir temele oturtmuyorum ve ciddiye de almıyorum. Hangi lâfına nasıl güveneceğiz ki?

Şimdi birileri çıkıp da "sen kimsin ki Orhan babayı ciddiye almıyorum diyebiliyorsun" muhabbeti yapabilir. Böyle konunun özünü değerlendirmekten kaçıp kabuğuyla ilgilenen demagojik bir yaklaşımın karşılık vermeye değer olmadığını şimdiden söylüyorum.
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 23 Nov 2006, 22:31

yasakresim wrote:Üzülme Murat abi:
http://www.youtube.com/watch?v=YjInNCPHhx8
:lol:

.

üzülmemiştim soner :D yinede link için sagol..eyvallah.zaten zorlamayla ve ara sira homurdanarak izliyorum..prgrami ve denk gelirsem yani..bazan unutuyorum bile programin oldugunu...

tv basina pek oturmam..genelde..en son ekmek teknesi dizisi icin saatimi ayarlardim tv basında oturmak icin..şu kirli ile cengiz'e :D oda biteli nerdeyse iki yil olacak..

karanlikta ömeri mum ile kapida bir karşılamam vardı görmeliydin :D

ozannazo
Yeni Üye

Post by ozannazo » 30 Nov 2006, 09:43

bence çok agresif davranıyorsunuz arkadaşlar. ben de kesinlikle ismail abiye katılıyorum. gerçekten ismail yk ''ehven-i şer'' yani ''kötünün iyisi'' ancak şunu da eklemek gerekirse, şahsen ben de iyk'nın birkaç parçasını, ENSTRÜMAN İCRALARI BAKIMINDAN gerçekten beğeniyorum. mesela sözlerini kesinlikle tasvip etmesem de ''Allah belanı versin'' deki ve ''isterim seni'' deki keman partisyonları çok çok güzel.. ha keza ''tıkla'' daki elektrobağlama kerizleri... bana kalırsa işin biraz olumlu yönünü görmeye çalışın.. bu kadar radikal olmamak lazım gibi geliyor bana... ben o gün iyk, Orhan Baba'mıza olan hayranlığını anlatırken çok keyiflendim.. size bir örnek daha vermeye çalışayım: geçenlerde kralFM de gezegen mehmetin canlı yayın konuğu İntizar idi.. mevzu döndü dolaştı, çocukluğuna, gençliğine geldi.. Çocukluğunda dinlediği müzikleri, izlediği türk melodramlarını ve de Orhan Baba fanatikliğini anlattı. ve şöyle bir anı ile süsledi: İntizar'a büyükleri sorarmış; kızım büyüyünce ne olacaksın? İntizar'ın cevabı ise: ORHAN ABİ İLE EVLENECEĞİM.. :D Vel hasılı vel kelam Orhan Baba'mız öyle yada böyle bir çok kulvardan birçok figurana idol olmuş birisi.. biz hayranlarının beğenmediği, sevmediği, dinlemediği birisi hakkında güzel, hoş, takdir dolu sözler söyledi diye Orhan Baba'mızı suçlamak ''ahh gencebay ahh'' demek vicdansızlıktır, bağnazlığın kapısını aralamaktır... belki de bu işin sonu böyle giderse yıllar önce 1988'da acıların kadını bergenin ''sevgimin bedeli'' albümünde söylediği çilekeş parçasına kadar dayanacak.. '' niye Orhan Baba hayatı çalkantılı bir sanatçıya, albümünde kendi parçasını okuması için müsaade etti???'' diye.. Ben ısrarla tekrarlıyorum ki , Baba'mızın mutlaka bildiği vardır...
Gör beni.. Baktığın her yerde varım...
Duy beni.. Söylenen her sözde varım...
Terkedip gittiğin o günden beri,
Yanıp ta kül olan ateşte varım...
Adını gözyaşımla yazar dururum,
Maziye her bakışta mahzun olurum.
Mutluluk diye diye toprak olurum....

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 30 Nov 2006, 16:38

Image

Mü-yap Türkiye Müzik Endüstrisi Ödülleri Gecesi - 2005 yılından. (Yılın çok satanlarına verilen ödüller)

Kaynaklar:
http://www.mu-yap.org/getdata.asp?PID=194
http://www.mu-yap.org/gallery.asp?GID=1

İzninizle resimle ilgili biraz yorum yapacağım. Çünkü hayli acıklı bir panorama görüyorum. Yıl 2005... İsmail YK'nın Popstar'a konuk olup da bir yandan şov yapıp bir yandan Orhan Gencebay'a methiye düzme vaktinin gelmediği zamanlardan biri.

İYK, o "çok sevdiği" "idolü" "Orhan abisi"nden birkaç kişi mesafe ile uzakta. Halbuki bu derece bir sevgi ve hayranlık beslediğim bir insanla, ben olsam, aynı ortamda yan yana veya yakın durmak isterdim. Yüzünün bakış açısı, Gencebay'ın görüş alanına girme lüzumu duymuyor gibi, farklı bir istikamete bakıyor; her halde yerinde olsak "çok sevdiğimiz, idolümüz, Orhan abimiz"den gözlerimizi kolay kolay ayıramazdık, hayranlık ve hürmetimizden. İlginçtir ki, objektife de bakmıyor, kendi havasında... Ben marjinalim pozları içinde. Halbuki, toplu çekim bir fotoğraf söz konusu ve objektife bakılması gerekiyor. Bu adabı yerine getiren kişiler belli fotoğrafta...

Gencebay'ın sağında Mahsun Kırmızıgül... Gencebay'a adeta sırtını dönmüş. Onun da objektifle işi yok. Medya-magazin dünyasının klişe suratları Gülben Ergen ve Serdar Ortaç ile muhabbete dalmışlar. Geyik muhabbeti olsa gerek. Üstelik, o derece lâkayt bir halet-i ruhiye içinde ki, arkasındaki adamın önünde çınar ağacı gibi dikilmiş duruyor, kadrajın ve görgünün ruhuna el-fatiha.

Ve Orhan Gencebay... O da objektife bakmıyor. Ya da objektifle ilgi içinde, adaba muhakkak önem veriyor da, arada bir muhtemelen, aşağıda seyircilerin arasında en ön sırada oturan Sevim Emre'ye bakıyor. Gözleriyle "Nasılım Sevim Hanım, oradan herşey yolunda görünüyor mu?" sorularını sormak suretiyle Sevim Emre ile telepatik iletişime geçmiş vaziyette. Fotografın ortasında yer alması, bir anlamda protokolün önde gelen ismi olduğunu göstermesi bakımından iyi. Fakat panoramaya baktığımızda etrafındaki insanların çoğunun ilgisizliği, görgüsüzlüğü, usulsüzlüğü arasında, ve kuşak farklılığı tezatıyla, duruyor fotoğrafın ortasında yalnız kovboy misali... O kadar genç insanın arasında, 60 küsur yıllık birikimiyle yaşlı bir çınar... Kuşak farklılaşması ne kadar çok göze batıyor ve orada kuşağının tek temsilcisi... Belki 10 yıl sonra o tek temsilci de olmayacak artık o tip kadrajlarda... Bâkî kalan şu kubbede bir hoş sedâ olup gidecek... Arkasında Gülbenleri, İsmail YK'ları, Mahsunları bırakarak...

Gencebay Müziği'nin geleceğinin şimdi yazılması gerekiyordu nice nice projelerle... Ama korkarım ki Popstar'lar, Sibel Can'lar, İsmail YK muhabbetiyle bu gelecek yazılamaz... Gencebay Müziği'nin tarihe karışacağı günleri umarım görmeyiz. Gelen yeni nesile şöyle bir bakarsak...

Ah Gencebay ah...

O kadar vicdansızım ki, vicdanım bu tablo karşısında en ufak bir rahatsızlık duymuyor...(!)
Image
Atatürk, 1933

halilerin

Post by halilerin » 30 Nov 2006, 17:34

YASAK RESİM: BENCE SEN "HANGİ SÖZÜNE NASIL GÜVENECEĞİZ Kİ" DEMEKLE YANLIŞ YAPTIN. SEN ORHAN GENCEBAY HAYRANI MISIN? BİLEMİYORUM. AYRICA GÜVENMEZSEN GÜVEN ME. SENİN GÜVENİNE ORHAN BABANIN HİÇ İHTİYACI YOK...............

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 30 Nov 2006, 18:40

Sana hayatta başarılar halilerin... :lol:
Image
Atatürk, 1933

ss-sirius
Deneyimli Üye

Post by ss-sirius » 30 Nov 2006, 19:04

YasakResim söylediklerinde haklı yanlar var ama resimdeki kişilerin pozisyonunu biraz yanlış yorumlamışsın..Tamam belki sevdiği kişini yanında durmalıydı ama resimdeki ana dikkat edersen herhangibir zamanda çekilmiş bir foto . özel olarak poz verilmemiş yani..Bu demek olmuyormu bi insan her dakka birine dogru bakamaz..Belki aynı ortamda başka bir resimde orhan abinin gözlerine bakıyor olabilir değilmi...Sadece buraya dikkat çekmek istedim..Diğer görüşlerine bir düşüncem yok.
Müziksiz hayat bir hatadır!! (Niche)
Hatasız kul olmaz!! (Orhan GENCEBAY)

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 30 Nov 2006, 19:23

Peki Orhan abisini bu kadar çok seven İYK neden abisinin yanında durmuyor? Bu ne menem aşktır?

Bırakın yaa reklâm kokan şeyler bunlar. Yesinler onun sevgisini. Hiç mi Gencebay sevgisi görmedik?... Gencebay da bunlara âlet oluyor. O ayran gönlü yok mu o ayran gönlü.
Image
Atatürk, 1933

gonuldostu
Deneyimli Üye

Post by gonuldostu » 30 Nov 2006, 19:37

soner sen bir kare poza bakıpta bu yorumları hangi hakla yapıyorsun. belki bu çekilen fotograftan kimsenin haberi yok. senin gencebay filan sevgin yok . kısacası senden bir ricam var lütfen gencebayı sevme.senin yazıların sevdigin birini eleştirmenin dışında. gencebay 40 yıllık bu piyasada hep zirvede, sevgili soner onu zirveye sen getirmedin senin alaycı eleştirmelerine umarım ihtiyacı yoktur. eleştirmek elbetteki güzeldir. sevdigini yerden yere vurmak hiç degil.

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 30 Nov 2006, 19:54

sonerin yeni kuşak eski kuşak yorumlarına katılıyorum...resim ile ilgili yorumuna yorum yapmiycam..çünkü göreceli bir şey..resim yorumlamak..

bence sonerin icini yakan nokta gencebayin projelerini bu güne kadar tamamlamamış olması ve bunun icin yapmasi gerekn bazı seyler varken caba harcamaması..ve her seferinde sadece yapmayi düşünüyorum..yapacagim ilerde olabilir..gibi cümleler sarf edilmesi..

bir gencebay hayraninin bunları eleştirmesi bence cok dogal bir sey..hele hele soner gibi bu misyon icin net aleminde emek vermiş net üzerinden gencebay cephesine az veya cok etki etmiş bir çalışma grubunun icinde olan birinin yapmasi cok dogal...

insanların konusma ve fikirlerini belirtme üslupları farklıdır..

şüphesiz gelişmeler karşısında takınacagı tavırlarda farklı olabiliyor..

bence yorumları yaparken birazda yorumu okuyacak insanlarin nasıl anliyabilecegi konusunda da hassas davranmak lazim.. :wink:

ve yine bence ; yorum yapan insanlarin aslında neyi anlatmaya çalıştıgını yorumun icinden cımbızla cekip cıkarmak lazim..

son söz : soner kardes ; anlatmak istediklerine katılıyorum..ancak .... düşüncemizi acıklarken lütfen biraz daha dikkat edelim.. :wink: ( aslinda kullandıgımız bazi kelimlerin yerine biraz daha değişik kelimeler kullansak ne şiş yanacak nede kebap :wink: ) senden benden daha cok kelime hazinesine sahipsin.. hadi ben yapsam neysede...kimse kınamaz (benim gibi bir deliyi napsinlar delidir ne yapsa yeridir derler :lol: ) hiiii ? :wink:

herkese saygilar.. sonercim sanada :wink:

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 30 Nov 2006, 20:12

"gönüldostu", benim içimde Gencebay sevgisi olup olmadığına sen hangi yetkiye dayanarak karar verebiliyorsun? Bu ithamın iliğime kadar işledi.

Üstelik "lütfen Gencebay'ı sevme" ne demek? Senden izin alma ihtiyacında mıyım bu konuda? Çok canımı yaktın çok.

Ben Gencebay'ı yerden yere vurmuyorum. Sizin fanatikliğiniz en ufak eleştiriyi yerden yere vurmak olarak algılama düzeyine gelmiş artık. Mantığınızı kaybetmişsiniz. Körü körüne sevginiz hiçbir eleştiriyi kaldıramıyor, toz kondurmamak tek amacınız. Sevgi mi bu, fanatizm mi?

Orhan Gencebay'ı, bin şükür, sağ duyumla, aklımla, mantığımla, insanlığımla, tarafsızlığımla, Sezar'ın hakkını Sezar'a verir şekilde, dobra dobra seviyorum. Körü körüne değil. Bağnazca değil.
Bu sevgimi sorgulayan da gönlümde iflâh olmaz bir hatıra bırakır ve nefretimi kazanır.

Eleştirinin olmadığı yerde demokrasi yoktur. Ama ben burada var olduğum müddetçe demokrasi işleyecek. Kimsenin şüphesi olmasın.
Image
Atatürk, 1933

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 30 Nov 2006, 20:17

:cry: :cry: :cry: :cry:

Post Reply