Popstar Alaturkada Orhan Gencebay Günü (3 ARALIK 2006)

Yaptığı, katıldığı TV programları.

Moderator: Yöneticiler

VirtuE
Kıdemli Üye

Post by VirtuE » 04 Dec 2006, 17:12

Hüseyin abi bence bu Gurbet merak edilmeye devam edilecektir.Bunun hakkında bir şeyler yapmalıyız.Mesela dinlemek isteyenlere kolaylıklar yapmak gibi.
Orhan Gencebay

Yiyiniz, içiniz fakat israf etmeyiniz. (A’raf Suresi:31)
Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla, ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlana)

atac
Yeni Üye

Post by atac » 04 Dec 2006, 17:28

Sevgili Gönül Dostları,

Yarışmanın bu haftaki bölümünü ben de izledim. Hatta korodaki öğrencilerimin de büyük bir bölümü izlemiş. Yarışma bitiminde birçoğu bana telefonla ulaşıp fikirlerini söylediler.

Genel fikir odur ki;
Yarışmacı arkadaşlar Gencebay Besteleri'nin ağırlığını layıkıyla taşıyamamışlardır. Hal, hareket, tarz ve yorumlar (hele ki Sayın Gencebay'ın da bulunduğu bir ortamda) şık kalmamıştır.

Sayın Gencebay'ın kendisini kullanarak rating elde etmeye çalışan kişi ve zihniyetlere karşı bir tavır alması en büyük beklentimizdir. Gencebay Müziği'nin bu saatten sonraki yeri Popstar sahnesi olmayıp, akademik ortamlar ve konser salonları olmalıyken, -dönüşü olmayan bu andan itibaren- Sayın Gencebay'ın "Popülarite" gibi kaygılar taşımadığını bilmesi gereken yarışma yapımcılarının, onun müziğinin kalitesini düşürücü yaklaşımlardan uzak durması temennimizdir. Nitekim yarışma gecesi seslendirilen eserler, bizlerce hem yarışmacıları hem de bestekarını zor durumda bırakmıştır.

Bu yazının, bizim koromuzun yakın geçmişte Duisburg'da gerçekleştirdiği Gencebay Besteleri Özel Konseri Projesi ile bir alakası yoktur. Bizler Sayın Gencebay'ın da birçok kez belirttiği üzere, onun müziği üzerine Akademik bir çalışma yapmaya uğraşmıştık. Umarım ki, onun sanatının hakkını bir nebze de olsa teslim edebilmişizdir. En azından üstümüze düşeni, elimizden ve gönlümüzden geldiğince sergilemeye çalışmışızdır.

Sonuç olarak bir kez daha belirtmekte fayda vardır ki, Sayın Gencebay, kendisini "Arabeskin Kralı" olarak lanse eden bir TV programında görev almakla, sevenlerinin kafasında şekillenen "Değerli Bestekar, Değerli Sanatçı" imajının zedelenmesine müsaade etmemelidir. Çünkü Orhan Gencebay Müziği bu yakıştırmaları ve yaklaşımları hak etmemektedir.

Saygılarımızla...

M. Alp ATAÇ

Kültürlerarası Müzik ve Sahne Sanatları Enstitüsü Müdürü
NRW Türk Müziği ve Dini Türk Müziği Koroları Yönetmeni

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 04 Dec 2006, 21:57

sayin atac ; öncelikle yurt dışındaki konser icin sizi ve görev alan ustaları tekrardan tebrik ediyorum şahsım adına...

bakmasini bilen, fark etmesinide bilir derler..sizlerin uğraş ve gayretlerinizin pop star gibi günlük bir konumla ayni kefeden değerlendirilmeyecegi konusunda iciniz rahat olsun..

saygilar..

hüseyin kardeşin..tespitleri önemli..pop starin orhan abiye verecegi ilk avantaj ilginin artmasi olacakti..buna hic kimsenin itirazi olamaz..sevindirici bir sey..

ancak sonerin actigi parantezin hic bir zaman unutulmamasi da gerekir..

atac hocamızın da prgram hakkindaki görüşlerinede katiliyorum..

hayırlısı olsun...olan oldu artik bundan sonra,olumlu seylerin uygun bir şekilde kullanilmasi..ve eleştrilere neden olan konularinda sonraki adımlarda dikkate alinmasini dilerim..

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 04 Dec 2006, 22:07

bende prgramin basini ve sonda üc yarismacinin yorumlarini dinleyebildim akli basinda..

en basta özürlüler günü nedeniyle figen öncel (yanlıs hatırlamıyorsam) isminde hanım hanımcık bir ablamız cıktı...albümünden gencebay ustanin nereden bileceksin eserini okudu...bence gecenin en güzel performansi o idi..yarismacilara havlu attiracak cinstendi..bence tabi..kendi yorumum bu..

erkanın ses tonundan olsa gerek..yada sarkinin kendisinin basli basina cevher olmasindan..olsa gerek; ondan zaman akip gideri dinlerken etkilenmedim desem yalan olur..

hasret arkadasimizin dedigi gibi ezildi..gurbet sarkisinin altinda..ustadi gözleri nemlenmiş bir sekilde ikinci kez gördüm..gurbet sarkisinin hikayesini anlatirken..

acık konusayim..ben ısınamadim bu pop star prgramina..diken üstünde seyrediyorum..tabi imkan bulup seyrettigimde :)

hayırlısı ne ise o olsun ins...

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 04 Dec 2006, 22:46

atac wrote:Sevgili Gönül Dostları,

Yarışmanın bu haftaki bölümünü ben de izledim. Hatta korodaki öğrencilerimin de büyük bir bölümü izlemiş. Yarışma bitiminde birçoğu bana telefonla ulaşıp fikirlerini söylediler.

Genel fikir odur ki;
Yarışmacı arkadaşlar Gencebay Besteleri'nin ağırlığını layıkıyla taşıyamamışlardır. Hal, hareket, tarz ve yorumlar (hele ki Sayın Gencebay'ın da bulunduğu bir ortamda) şık kalmamıştır.

Sayın Gencebay'ın kendisini kullanarak rating elde etmeye çalışan kişi ve zihniyetlere karşı bir tavır alması en büyük beklentimizdir. Gencebay Müziği'nin bu saatten sonraki yeri Popstar sahnesi olmayıp, akademik ortamlar ve konser salonları olmalıyken, -dönüşü olmayan bu andan itibaren- Sayın Gencebay'ın "Popülarite" gibi kaygılar taşımadığını bilmesi gereken yarışma yapımcılarının, onun müziğinin kalitesini düşürücü yaklaşımlardan uzak durması temennimizdir. Nitekim yarışma gecesi seslendirilen eserler, bizlerce hem yarışmacıları hem de bestekarını zor durumda bırakmıştır.

Bu yazının, bizim koromuzun yakın geçmişte Duisburg'da gerçekleştirdiği Gencebay Besteleri Özel Konseri Projesi ile bir alakası yoktur. Bizler Sayın Gencebay'ın da birçok kez belirttiği üzere, onun müziği üzerine Akademik bir çalışma yapmaya uğraşmıştık. Umarım ki, onun sanatının hakkını bir nebze de olsa teslim edebilmişizdir. En azından üstümüze düşeni, elimizden ve gönlümüzden geldiğince sergilemeye çalışmışızdır.

Sonuç olarak bir kez daha belirtmekte fayda vardır ki, Sayın Gencebay, kendisini "Arabeskin Kralı" olarak lanse eden bir TV programında görev almakla, sevenlerinin kafasında şekillenen "Değerli Bestekar, Değerli Sanatçı" imajının zedelenmesine müsaade etmemelidir. Çünkü Orhan Gencebay Müziği bu yakıştırmaları ve yaklaşımları hak etmemektedir.

Saygılarımızla...

M. Alp ATAÇ

Kültürlerarası Müzik ve Sahne Sanatları Enstitüsü Müdürü
NRW Türk Müziği ve Dini Türk Müziği Koroları Yönetmeni

Buyurun entelektüel yorumu, işbilir yorumu :)

Alkışlıyorum!

Gencebay işte bu işin ehli kesimlerin gözünde asıl insiyatifini zedeliyor. Ben de bunu eleştirip duruyorum kaç zamandır.

Biz hâlâ babanın ters işlerini düz görmek için amuda kalkalım. Devam devam.
::::::
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

genex
Site Admin

Post by genex » 04 Dec 2006, 23:07

Buyurun entelektüel yorumu, işbilir yorumu

Sevgili Soner, Gencebay'ı bir avuç entellektüelin yorumlarıylamı beğeneceğiz? Halkı yok mu sayacağız? Halkın beğenisi önemsiz mi? Gencebay bestelerini beğenip sahiplenenler entellektüeller mi? Ben halktan birisiyim, yorumlarım ne teknik nede derinlemesine. Gönül gözüyle dinlediğimi gördüğümü yorumluyorum.

Bence artık programda olup olmamasını tartışmanın hiç bir anlamı kalmadı. Neredeyse program bitmek üzere...

Bu arada ataç hocam bu sözlerimde şahsınıza bir sataşma yoktur. Söz meclisten dışarı.

serhat_izmit
Kıdemli Üye

Post by serhat_izmit » 04 Dec 2006, 23:10

"Gurbet" türküsünün hikayesini dün Orhan Gencebay'dan dinledik. Biraz bilgimiz vardı ama bu kadar ayrıntısıyla değildi... Gerçekten çok hüzünlüydü dostlar...

Daha önce de tartışmıştık; "sözleri Turan Saydam'ın mı?" diye. Bu türkünün sözleri bence Orhan Gencebay'a ait. Ne kadar O'nun tarzını yansıtmasa da bana böyle bir izlenim bıraktı. Hikayeyi anlatırken "böyle bir şiir yazmıştı, ben de besteledim" demedi. Daha doğrusu diyemedi. Benim düşüncem bu yönde.

Ama yarışmacının eseri okumasından sonra, Bülent Ersoy'un yaptığı saygısızlık beni çok sinirlendirdi. Zaten Orhan Gencebay'ın da yüz ifadesi gayet bozuldu. Bu kadar duygu dolu anlar yaşanmış, türkü ölen bir kişininin anısına okunmuş. Ancak gelin görünki Bülent Ersoy anlamsız espriler yapıyor.

Ayrıca şunu da söylemeden geçemeyeceğim: Hiç de öyle beklediğim gibi bir "Orhan Gencebay Günü" yaşayamadım. Bunda diğer jüri üyesi Armağan Çağlayan'ın rahatsızlanıp hastahaneye kaldırılmasının da etkisi oldu, moraller bozuldu biraz. Ben Orhan Gencebay bazı eserlerini okur diye bekliyordum (içimde bir umut da vardı; "acaba canlı okur mu?" diye). Ama yine Batsın Bu Dünya (remix)... "Arkadaşlar hazır mısınız?" sözünün, sunucu tarafından program boyunca sürekli tekrarlatılması da, tabir yerindeyse kabak tadı verdi. Her şeyinde bir sınırı var kardeşim.

Daha önceden de demiştim; ben yarışmacıları takip etmiyorum, izlememin nedeni Orhan Gencebay. Ama bu hafta yarışmacıların Orhan Gencebay performanslarını dinledim. Sadece Erkan'ın "Zaman Akıp Gider"i güzeldi, diğerleri boştu.

Sözün kısası sönük bir Orhan Gencebay günü yaşadık. Beklediğimizi bulamadık. Zaten böyle olacağını da biliyorduk. Ama Hüseyin Abi'ye gelen olumlu tepkiler de olmuş, sevindirici.
"Yaptıklarım Türk müziğinin devamıdır."
"Müziğime arabesk denmesi çok saçma..."
Orhan GENCEBAY

burhansenkal
Kıdemli Üye

Post by burhansenkal » 04 Dec 2006, 23:44

Baştan sona izledim,dinledim ve demlendim Orhan GENCEBAY popstar gecesinde.
Başından beri Orhan GENCEBAY ı beklediğim tavırda görememiştim.
En azından bu gece olur diyordum,yanıldım...
Tüm yarışmacılar (elenen eleman= etkisiz eleman da diyebiliriz) birazcık ,küçücük diğer tüm elemanlardan daha doğru okudu ama elendi. Diğerleri ise "berbat"dı Gencebay yorumları adına. Ama hepsine 10...
" Ne demek herkese 10". Ya sen juri üyesisin.Geçelim müziğin dehasısın.
Ne demek 10.
Ben 250 gr.lık müzik bilgim ama 30 yıllık koyu GENCEBAY dinleyicisi olarak 10 üzerinden en fazla 4 verdim arkadaşlar....
Yarın Bülent ERSOY da kendi gecesinde hepsine 10 verir.
Orhan GENCEBAY orada vakit tüketmekle bizden çalmıştır, projeler "zaman","yoğunluk" gibi engellere takılırken..
Orhan GENCEBAY orada vakit tüketmekle bizden çalmıştır,
bizler yeni albüm beklerken..
Orhan GENCEBAY orada vakit tüketmekle bizden çalmıştır,
bizi çalmıştır gündem adına.....
En azından canlı bir performans,canlı bir bağlama solo beklerdim.
Yarışmacıları yorumlarken "teknik" eleştiri beklerdim. Koca yüreğine rağmen "juri" üyeliği sorumluluğu ile.

genex
Site Admin

Post by genex » 05 Dec 2006, 08:49

Gerçekten acı bir gerçek bu. Ancak zararın neresinden dönülse kardır :lol: :lol:
Gencebay'ı sadece batsın bu dünya, hatasız kul olmaz,bir teselli ver gibi klasikler ile tanımak belkide onların suçu değil, dediğiniz gibi popüler kültürün etkisi olsa gerek.

senfonik
Kıdemli Üye

Post by senfonik » 05 Dec 2006, 12:11

evt bende o gecenin son 2 şarkısına yetişebildim işim dolayısıyla..fakat merak içindeydim erkan ın okuduğu gencebay bestesi neydi diye..

bunu düşünürken..erkanın hicaz makamını çok sevdiği ve ii yorumladığını düşünürek zaman akıp gider bestesi olabileceğini aklımdan geçirmedi değilim..ki öyleymiş siz dostların demesine göre..sanırım ii de yorumlamıştır..

gurbet türkü bestesine gelince bunu gerek ahmet özhandan yıllar önce gerek kubat tan dinlemiştim ...gencebayın beste için söyledikleri içten ve samimi sözlerdi bence..ama hasret çok güvenmeme rağmen ii yorumlayamadı hakkını vermedi bestenin..çünkü bestenin bazı geçkileri neşet ertaşın türkülerinde olduğu için(kulak kaydı) o melodilere sapma eğilimi gösterdi sadece bir satırı yani 1-2 ölçü..artı sürtonesi de çoktu..fakat ilk defa dinleyen bir halk izleyicisinin bunu fark etmesi imkansızdı kulağa hoş geldi onlarca çünkü bozlak tavrı bir çalışmaydı..

dil yarası ve armağana gelince..bence ilk başta şarkı seçimi yanlış..bangır bangır 1000 e yakın bestem var diyen bir müzik adamının artık 7-8 yaşındaki çocuğun bile bildiği dil yarası bestesi seçilip okunması yanlıştı..(fakat bu yanlış yıllardır yapılıyo ve görülüyo)madem özel bir gece niey el değmemiş bugüne kadar gencebay haricinde yorumlanmamış besteleri seçilmedi?(desenize kral bile bunu kendi repertuarında yapmıyo tv de..)

ve bu üç şarkı haricinde diğer yarışmacıların ne okuduğunu bilmiyorum ama tahminim yine bilindik şarkılarıdır..!

kralın tsm ve thm formunda ve makamsal geçkileri ve icra zorluğu olan bir çok kaliteli besteleri varken bilindik şarkılarına hem kendinin hem başka yorumcuların yer vermesi beni çıldırtıyo...
kardeşim okusana bahçevanı..
okusana çoban kızını..
okusana yakılacak yara yı..
okusana gönül dağını..
bunlar şuan aklıma gelen ve son dönem besteleri üstelik..
okusunlar ve çalsınlar sazlar bakalım benziyomu dil yarasına birgörüşte aşık oldum a batsın bu dünya ya..
sazlar içinde yorumcular içinde zor eserler..ki bunlardan 10 larca sayabilirim..

bide sevgili ataç hocam a da saygılar sunarak bu yukarıa yazdığım cümleleri ve konserde seçilen repertuarı karşılaştırmasını rica ediyorum..
ne bileyim konser nitelik açısından harika ellerine ruhlarına sağlık bu ayrı bir parantez fakat şarkı seçimlerindeki kriter neydi merak ediyorum?piyasayı medyayı tv yi geçtim bu sanat konserindede popüler olmuş bilinen bestelere yer verilmedimi?yani sanat içindede bu zorunluluk varmı ticari ve popüler kültüre hizmet gibi..!
saygılarımı sunuyorum..tüm gönül dostu arkadaş ve dostlara..
mesut :wink:
SENFONİK ŞİİR VE BAĞLAMA KONÇERTOSU İLE YANIP TUTUŞUYORUM..
SEVGİLİ KRAL HAYALMİ GERÇEKMİ BU SÖZLER..
UYANDIR BİZİ..

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 05 Dec 2006, 13:26

niye yalan söylüyeyim..dün bende açacaktım bu konuyu ancak ; çekindim..hani hep eleştriyoruz ya :lol:

m.özer ve burhan abinin dediklerine katılıyorum..

gencebay cok gec kaldi..ancak hüseyin haklı...zararin neresinden dönülürse kardir..arada bir fark var..bu yeni sürec popüler kültürün sartlari ve sürecleri icerisinde şekillenecek otomatikman..yani yeni dinleyici kitlesi noktasinda..

ama ben misal ve benim gibi bir cok insan gurbet ve misali sarkilarla büyüdü. cocuktuk genc olduk..hatta sacimiz agardi.. :lol:
kimsenin haberi yokken tabi..aradaki farkin unutulmasi böylesi insanlarin harcanmasina sebeb olur..

son söz..burhan abiden ;

gencebay bizden çaldı..bizi çaldı... :lol: :lol:

hayırlısı olsun...

genex
Site Admin

Post by genex » 05 Dec 2006, 13:43

Ben yarışmacıların bilindik parçaları seslendirmesini, hem kulak aşinalığına hemde orkestranın bu kadar kısa bir sürede 4-5 yeni Gencebay şarkısını başarılı bir şekilde çıkaramayacaklarına bağlıyorum. Malüm 1 'er tanede başka şarkı seslendirdiler. Zaman sorununu aşmanın en kolay yolu sazların zorlanmayacağı yarışmacıların kolaylıkla ezberleyeceği şarkılardı.
tabii ne kadar doğruluk payı vardır bilemiyorum.

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 05 Dec 2006, 13:51

haklısın hüseyin yerine göre..ancak sazlar yerine okuyuculari koyalim..yani o orkestra tecrübeli.. türkiyedeki tecrübeli orkestranin en önemli özelligide gencebay repertuarini çalışmasidir..türkiyede iyi enstrumanist olmanin görünmeye sartlarindan biridir repertuara gencebayi katmak...inkar eden ya kıskanctir..yada bişiden haberi yoktur...(gencebaymi ıyyy arabesk diyen baglamacilarin bile evlerinde gizli gizli gencebay çalıştıgı bir ülke burasi)hani bazan gencebay tv ye ciktigi zaman yada telefonla katildigi zaman degisık yerlerde hazirdaki orkestra ayaga kalkiyor ve gayet samimice el salliyor ya ekrandan falan :wink: :wink: bu abi böyüksün..seni biliyoruz..yani seni calıstık demek bir anlamda :lol:

orkestra degilde..okuyucular icin böyle bir şey düşünülmüş olabilir..birde tabi kulaga yapışmış bilinen sarkilarin okunmasi daha risksiz..

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 05 Dec 2006, 14:44

genex wrote:
Buyurun entelektüel yorumu, işbilir yorumu

Sevgili Soner, Gencebay'ı bir avuç entellektüelin yorumlarıylamı beğeneceğiz? Halkı yok mu sayacağız? Halkın beğenisi önemsiz mi? Gencebay bestelerini beğenip sahiplenenler entellektüeller mi? Ben halktan birisiyim, yorumlarım ne teknik nede derinlemesine. Gönül gözüyle dinlediğimi gördüğümü yorumluyorum.

Bence artık programda olup olmamasını tartışmanın hiç bir anlamı kalmadı. Neredeyse program bitmek üzere...

Bu arada ataç hocam bu sözlerimde şahsınıza bir sataşma yoktur. Söz meclisten dışarı.

Halkın beğenisi elbette önemlidir. Ama beğeni denen şey, belli bir bilgi, birikim ve farkındalıkla destekleniyorsa, o zaman bir anlam kazanır.

Halkın işi kolaydır, öznel kriterler devrededir, birşeyi beğenir veya beğenmez. Bu kadar basittir. Birşeyi beğenmesi veya beğenmemesi için, neyin ne olduğunu bilmesine de gerek yoktur. Bu yüzden, eğer hedef halkın beğenisini kazanmaksa, bu oldukça kolaydır. Popüler kaygılarla yapılmış bir işle halkın beğenisi kolayca cezbedilebilir. Halk dediğimiz kitle, bugün abidik gubidik pop şarkılarını yüceltiyor ve bu vebaya karşı mücadele etmiyor; aksine bu veba, halk denilen kitlenin yargılamayan/sorgulamayan beğenileriyle beslenerek yayılıyor.

80'lerde de bu süreç arabesk müzikte yaşanmıştı. Halkın beğenisinde düşüncenin yeri çok azdır. Halk tüketicidir, üstelik bilinçsiz bir tüketici...

Entelektüel ise, beğenisini düşünce, eleştiri, yargılama, sorgulama ile birlikte işler.

Tabii şu çok önemli: Bu işi halktan da kendini soyutlamadan yapması gerekir, yoksa halkına yabancılaşmış bir entelektüellik zihniyetiyle karşı karşıya kalmış oluruz. Halkını tanımayan bir entelektüel, halkının iyiliğini sağlayacak çözümler de üretemez, halkıyla iletişim kuramaz.

Orhan Gencebay, 70'lerden itibaren ortaya koyduğu çalışmalarla, hem halkı hem entelektüelleri kucaklayacak, iki kesimin birden takdirini kazanacak bir anlayış sergilemişti. Bu onun yeteneğinde gizliydi. Ve felsefesinde. Amaç ne salt halkı etkileyecek şarkılar yapmaktı, ne de salt entelektüellere hitap eden ve halk ile iletişim kuramayacak şarkılar yapmaktı... Orhan Gencebay şarkılarında her iki kesim de birşeyler bulabiliyordu. Gerçi entelektüeller uzun zaman Orhan Gencebay'ı küçük gördüler, fakat bu, başta dediğim, halktan kopuk olmalarından kaynaklanıyordu. Zira bir yandan da gizli gizli dinlemekteydiler.

Fakat, entelektüel değerlerden yoksun bir sanat, ancak ham bir sanattır.

Bu bağlamda, salt halkın yorumlarıyla desteklenen, entelektüel yorumlardan soyutlanmış bir argüman da boyutları daraltılmış bir argümandır. Ve geçerliliği su gotürür.
::::::
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

isocity
Site Admin

Post by isocity » 05 Dec 2006, 19:10

huseyın programa gidecek varmı diye sormustun ama sende gidemedin.. bu konuya hiç deginmemişsin.. biz bosuna ugrasıyoruz arkadaslar bırakın bu boş tartışmaları.. kimsenın bunları okuyup taktıgı yok.. surada toplasan 10 kişiyiz.. hepimizin gencebayı sevmesi için farklı nedenler var.. ama sonucta aynı sevgi için ugrasıyoruz.. sadece üsluplarımız farklı.. fakat sonuc hep aynı.. gurbet sarkısının hikayesındeki gibi.. karsılıksız ask.. bir gün içimizdeki gencebay sevgisini asabilirmiyiz acaba?

karar verdim bugun ben savas actım kendıme
yenecegim kendımı gelecegım kendıme... diyor usta..

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 05 Dec 2006, 21:46

isocity wrote:huseyın programa gidecek varmı diye sormustun ama sende gidemedin.. bu konuya hiç deginmemişsin.. biz bosuna ugrasıyoruz arkadaslar bırakın bu boş tartışmaları.. kimsenın bunları okuyup taktıgı yok.. surada toplasan 10 kişiyiz.. hepimizin gencebayı sevmesi için farklı nedenler var.. ama sonucta aynı sevgi için ugrasıyoruz.. sadece üsluplarımız farklı.. fakat sonuc hep aynı.. gurbet sarkısının hikayesındeki gibi.. karsılıksız ask.. bir gün içimizdeki gencebay sevgisini asabilirmiyiz acaba?

karar verdim bugun ben savas actım kendıme
yenecegim kendımı gelecegım kendıme... diyor usta..

sende haklısın... :wink:

HASAN
Kıdemli Üye

Post by HASAN » 06 Dec 2006, 18:59

tamam arkadaşlar son noktayı koyuyorum.Gurbet Türküsü Bana ait :lol:

estarabim
Kıdemli Üye

Post by estarabim » 06 Dec 2006, 19:47

Hayır Gurbet Türküsü 3 Hürel'e ait. İnanmayan araştırsın :twisted:
Hepimiz Mehmet'iz Hepimiz Türk'üz

http://mtiryaki.blogcu.com

Hor görme garibi

Post by Hor görme garibi » 06 Dec 2006, 21:17

iyi aksamlar gönül dostleri
yaw benim bi sorum olacakti . acaba popstar alaturkanin tekrari olacak mi?
cok merak ediyorum izleyesim var.cok acikliymis diyorsunuz insan merak ediyor :(

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 07 Dec 2006, 14:57

estarabim wrote:Hayır Gurbet Türküsü 3 Hürel'e ait. İnanmayan araştırsın :twisted:

bir sevmek bin defaaa ölmek demekmiş :lol: 8) :D

buda orhan abiye ait dimi takas yapmişlar :lol: :wink: :D

saygilar...

Post Reply