Popstar Alaturkada Orhan Gencebay Günü (3 ARALIK 2006)

Yaptığı, katıldığı TV programları.

Moderator: Yöneticiler

VirtuE
Kıdemli Üye

Post by VirtuE » 07 Dec 2006, 17:35

Hor görme garibi wrote:iyi aksamlar gönül dostleri
yaw benim bi sorum olacakti . acaba popstar alaturkanin tekrari olacak mi?
cok merak ediyorum izleyesim var.cok acikliymis diyorsunuz insan merak ediyor :(

Sanırım olmayacak ama youtube gibi video sitelerinde koyulabilir kanısındayım
Orhan Gencebay

Yiyiniz, içiniz fakat israf etmeyiniz. (A’raf Suresi:31)
Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla, ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlana)

Gencebay_NL
Kıdemli Üye

Post by Gencebay_NL » 07 Dec 2006, 17:46

Buradan Butun Sarkilara ulasabilirsiniz.
Izleyebilirisiniz.

http://www.youtube.com/profile_videos?user=morales2008
Karanliga Kufur Edecegine Bir Mumda Sen Yak !

http://gencebaynl.spaces.live.com/

VirtuE
Kıdemli Üye

Post by VirtuE » 07 Dec 2006, 18:02

teşekkürler
Orhan Gencebay

Yiyiniz, içiniz fakat israf etmeyiniz. (A’raf Suresi:31)
Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla, ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlana)

estarabim
Kıdemli Üye

Post by estarabim » 07 Dec 2006, 18:49

sabır taşı wrote:
estarabim wrote:Hayır Gurbet Türküsü 3 Hürel'e ait. İnanmayan araştırsın :twisted:

bir sevmek bin defaaa ölmek demekmiş :lol: 8) :D

buda orhan abiye ait dimi takas yapmişlar :lol: :wink: :D

saygilar...

Hayır ironi yapmıyorum. Gerçekten de Gurbet Türküsü 3 Hürel'e aittir ve Orhan Gencebay ya da Turan Saydam Gurbet Türküsü'ne sahip değillerdir

:twisted:
Hepimiz Mehmet'iz Hepimiz Türk'üz

http://mtiryaki.blogcu.com

estarabim
Kıdemli Üye

Post by estarabim » 07 Dec 2006, 19:39

Şu anda Youtube'den Erkan ve Zaman Akıp Gider'i dinlemekteyim.

Tek kelimeyle berbat söylemiş.

Abim ta Azerbaycan'dan beni aradı, bu şarkıyı Youtube'den bilgisayara nasıl indiririm diye

Ben de bişey var zannettim

Çok kötü...çok

Hor görme garibi

Post by Hor görme garibi » 07 Dec 2006, 19:59

sag ol abiler
tek tuk olsa bile izliyecegim artik :D tabi üstaddan olmasa bile dinlemek az da olsa zevk veriyor
saygi ve selamlar

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 07 Dec 2006, 21:10

estarabim wrote:
sabır taşı wrote:
estarabim wrote:Hayır Gurbet Türküsü 3 Hürel'e ait. İnanmayan araştırsın :twisted:

bir sevmek bin defaaa ölmek demekmiş :lol: 8) :D

buda orhan abiye ait dimi takas yapmişlar :lol: :wink: :D

saygilar...

Hayır ironi yapmıyorum. Gerçekten de Gurbet Türküsü 3 Hürel'e aittir ve Orhan Gencebay ya da Turan Saydam Gurbet Türküsü'ne sahip değillerdir

http://www.nomorelyrics.net/tr/sozleri/ ... zleri.html

:D :D :D

estarabim
Kıdemli Üye

Post by estarabim » 08 Dec 2006, 11:19

Dememiş miydim? :D

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 08 Dec 2006, 13:31

estarabim wrote::twisted:

Dememiş miydim? :D

sözleri güzel gerçekten.. :wink:

Uzaklardayım ben
Köyümden, hem evimden
Çok ıraktayım ben
Yarimin gözlerinden

Geri dönmezsem ölürüm ben
Seni görmezsem ölürüm ben

birisi geldi aklima..bu bölümü okuyunca :cry:

gurbet denince bir ayri atar yüreğim..okurken etkilendim sahsen..vesile oldugun icin teşekkürler.. :wink:

atac
Yeni Üye

Post by atac » 08 Dec 2006, 14:05

Sevgili Gönül Dostları,

Geçtiğimiz günlerde bir arkadaşımız sormuş: "Gencebay Besteleri Konseri'nde repertuar seçim kıstasları neydi?" diye...

Hemen açıklık getirelim:

1- Öncelikle, yaklaşık 400 Gencebay Bestesi taranmıştır. Repertuar son haline gelene kadar oldukça zorlanılmıştır. Çünkü eserleri müzikalite açısından birbirinden ayırdetmek kolay olmamıştır.

2- Bu eserler arasından Sayın Gencebay'ın Makamsal Türk Müziğine (TSM diyor bazıları) uygun olan eserlerinden bir seçme yapmaya çalışılmıştır.

3- İcra olarak arabesk öğeleri taşımayacak eserler seçilmeye çalışılmıştır.

4- Türk Halk Müziği öğelerini taşıyan eserlerden kaçınılmıştır (koronun yapısına bağlı kalınarak).

5- Herhangi bir popüler ya da klasikleşmiş eser gözetimi yapılmamıştır.

6- Eserlerin okunacakları tonaliteye göre, makamsal akışa ve geçişlere dikkat edilmiştir.

7- Programın nabzı açısından metronom akışına dikkat edilmiştir.

Bu arada bir sitemimiz olacak:

Konserin görüntülerinin (neredeyse tamamının) you tube'da paylaşıma sunulması sizler için hoş bir hadise olabilir. Lakin, bizleri de mutlu eden bu paylaşımdan önce, en azından bir müsaade istenseydi etik açıdan daha doğru olurdu diye düşünmekteyiz. Ne diyelim, Gencebay NL'nin konsere canlı şahit olmasının heyecanına verelim.

Konserin montajı bitmek üzere imiş. Yakında yayınlanır... Gerçi yayının pek esprisi kalmadı ama, en azından ses ve görüntü kalitesi olarak you tube'dakilerden evladır....

Saygılarımızla...

M. Alp ATAÇ
Kulturlerarasi Muzik ve Sahne Sanatlari Enstitusu Muduru / NRW Turk Muzigi ve Dini Turk Muzigi Korosu Yonetmeni

estarabim
Kıdemli Üye

Post by estarabim » 08 Dec 2006, 18:45

Ben teşekkür ederim sabır taşı dostum. Gurbet diyince nabzı 160 atan bir dostunun hediyesi say

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 08 Dec 2006, 20:33

eyvallah sağolasın estarabim..

Gencebay_NL
Kıdemli Üye

Post by Gencebay_NL » 09 Dec 2006, 00:13

Sayin Atac oncelikle size dusuncesizce yaptigim saygisizliga deginmeden once Mesut Arkadasimizin sorusuna cevap verdiginiz icin cok tesekur ederiz.

Buyuk emekler vererek duzenlediginiz bu konseri seyretmek ve izlemek nasip oldu.
Sizin bu guzel ruyanizi bizlerde gorduk. iyiki gormusuz.
Benim acimdan daha da buyuk onemi olan konserdi cunku gencebay ve turk sanat muzigi asigiyim.
Turkiyede olan Turk Sanat Muzigi ve Gencebay severler acisindan bu muhtesem organizasyonun buyuk onemi vardi.
Boyle Akademik bir calisma ilk ve tek oldu sanirim.
Duydugum ilk gunden beri buyuk heyecanla bekliyordum. Neredeyse tanidigim butun arkadaslara haber ve bilgi verdim.
Onlarda turkiyeden olup seyredemecekleri icin cok uzulduler, buradaki heyacana onlarda bir anlamda katildilar.
Televizyonda yayinlanacak kanalin turkiyede olmamasi sebebi ile onlarda bunu seyredemeyeceklerdi.

Bende onlara mutlaka konserin goruntulerini paylasacagimi belirttim.
Konser gunu o kadar heyecan icerisindeydimki.
Konser sonrasi sizin yaniniza geldigimde size soyleyecegim seyleri soyleyemedim.
Ayak ustu sizinle tanisma ve elinizi sIkabildim sadece.
Aslinda soracagi baska seyler de vardi, kafamda tasarlamistim ama ortaminda musait ve sizin yorgun oldugunuz dusunerek uygun gormedim.
Sadece kayitlari nereden bulabilecegimi sordum sizde kanaldan tedarik edebilirsin dediniz.
Konser esnasinda kayit yapmistim kendim icin.
kayitlari nereden bulabilecegim diye sormamdaki sebep eger kayitlara ulasabilsem kendi yaptigim kayitlari paylasmayacaktim.

Bir kac gun sonra bu heyecanla elimdeki kayitlari forumdaki arkadaslara soz veridigim gibi paylastim.
Sizden musade isteme konusunda buyuk saygisizlik ettigimin farkina biraz gec vardim.

Size karci gercekten cok mahcup oldum.
Gencebayin adi gectigi yerde zaten kotu bir niyetin yeride olamaz.
Hakli oldugunuz bir konuda kendimi savunacak degilim.
Sitem etmenizi yazinizdan sonra cok iyi anladim. Sizden Arkadaslarinda huruzunda buyuk ozur diliyorum.
Insallah baska konserlerinizide gormek nasip olur.

Calismalarinizda basarilar diliyorum.

Hollandadan Sevgi ve Saygilarimla
Gencebay_NL (Harun)

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 09 Dec 2006, 00:17

harun kardeşimizin yayınlamasında bizimde etkimiz oldu tetikleyici neden olarak..ki kardeşimizinde belirttigi gibi..kendi adıma konusacak olursam benimde kişisel olarak etkim oldu bende heyecan ve bekleyişle paylaşmanizi beklerim diyenlerdenim forumda kardeşimize..

kendi adima bende özür dilerim..harun kardeşimizin yayınlamasinda bir iki kelamlik katkim oldugu icin..

saygılar atac usta...hakkınızı helal edin..

divanist
Yeni Üye

Post by divanist » 10 Dec 2006, 01:29

Paylaşmak , hiçbirşey beklemeden paylaşmak Gencebaycılığın özelliklerinden biridir.
Heleki konu Gencebay ise , vede heleki bir ilke imza atılmış muhteşem bir konser sözkonusu iken , Harun kardeşimiz yerine hangi Gencebaycı olsaydı paylaşırdı..
Nasıl olsa Organizatör tarafından yapılan kayıtlar ticari bir amaç olmadan yayınlanacaktı.. ( yoksa yanlışmı anladım)
Buda böyle olunca, onları en kısa zamanda Gencebaycı arkadaşlarla paylaşmak , bir zorunluluk bir mecburiyet olmuştur. Bu böyledir Gencebaycılarda.

Bizler Harun kardeşin konsere gideceğini kayıt yapacağını önceden biliyor biran evvel onları görüp dinlemenin heyecanı içindeydik..

Yüreğine sağlık Harun kardeş.

Ataç kardeş , eseriniz için sizi canı gönülden kutluyorum .

sevgiler
Yavuz

atac
Yeni Üye

Post by atac » 10 Dec 2006, 14:57

Sevgili Gönül Dostları,

Konserin yayınlanacağı Kanal Avrupa Televizyonu konserin ana sponsörlerindendi (Ticari anlamda değil, sadece konserin tanıtımlarını ücretsiz yayınlamışlardı, biz de yayın hakkını onlara vermiştik).

Kanal Avrupa, Türksat uydusundan yayın yapıyor. Yani Türkiye'nin tamamından çanak anten vasıtasıyla izlenebiliyor. Şimdi siz Kanal Avrupa yerinde olsanız ne düşünürsünüz? Yayınlayacağınız konser internet ortamında...

İnanın bize göre kanala karşı mahcup duruma düşmenin (hoş bizim hatamız da değil ya) dışında sakıncalı bir durum söz konusu değil. Bu sebeble Harun (Gencebay NL) kardeşimize kayıtları kanaldan tedarik ediniz demiştik.

Lakin olan oldu. Bu saatten sonra özürleri kanal adına kabullenmekten başka yapacak birşeyimiz yok. Kimsenin ard niyet taşıdığından en ufak bir şüphemiz olmamakla beraber, sizlere güzel bir müjde de vermek isteriz:

Başta İzmir'den olmak üzere, konserin Türkiye'de tekrarı yönünde teklif ve davetler var. Durumu değerlendirmedeyiz. Koronun anavatana gelmesinde en büyük engel ulaşım gözüküyor. Bu engeli aşarsak (sponsör bulabilirsek) önümüzdeki bahar aylarında yurdumuzda buluşabilecek olabilmenin heyecanı tüm koroyu sarmış durumda. Bekleyelim, görelim bakalım. Mevlam ne eylerse güzel eyler şüphesiz.

Bu arada sizlerle NRW Haber Gazetesi yazarlarından Dilek Barış Hanımefendinin konser ile ilgili yazısını paylaşmak istiyorum izninizle...

Saygılarımızla....

M. Alp ATAÇ
Kulturlerarasi Muzik ve Sahne Sanatlari Enstitusu Muduru / NRW Turk Muzigi ve Dini Turk Muzigi Korosu Yonetmeni

atac
Yeni Üye

Post by atac » 10 Dec 2006, 15:03

kurşun kalem
Dilek BARIŞ
dilekbaris@web.de

BEN NE İLK’İM, NE DE SON !!

Bu satırları yazıyorum ama bir yandan da diyorum ki kendi kendime: “Kızım Dilek, bunları yazan ne ilk kişi sensin, ne de son kişi sen olacaksın. Değişen bir şey olmayacak yani…”

Şimdi diyecekseniz ki niye yazıyorsun o zaman? Ne yapayım yani, kemirsin dursun mu içimi? Ben de böyle rahatlayacağım işte. Dikkate değer bulsanız da bulmasanız da yazacağım hissettiklerimi.

Geçtiğimiz günlerde, bizim en kaliteli müzik yapan koromuz olan (aksini iddia eden varsa sabaha kadar çarpışırım) Alp Ataç yönetimindeki NRW Türk Müziği Korosu’nun Duisburg Theater am Marientor’daki konserini izlemeye gittim. Alp Hoca ile aynı gazetede çalışıyoruz ama henüz tanışmak nasip olmadı. Lâkin ben çalışmalarını uzun zamandır takipteyim ve takdir etmekteyim. Neyse, biz konsere devam edelim…

En başta, salon muhteşem… Kapıda izleyicilere ücretsiz dağıtılan program dergisi belli ki son derece özenilerek hazırlanmış… Konserde önce Kanal Avrupa’nın “Sulu Sunucusu Hüseyin Ferit Özkan” selâmlıyor bizleri. Ardından da kendi hazırladığı belgeseli izliyoruz. Böylece Hüseyin’in gerçek işine de (yönetmenlik) tanık oluyoruz. Ellerine sağlık…

Sonra Türkiye’nin Türk Müziği alanındaki ilk profesörü olarak lanse edilen Ege Üniversitesi Devlet Türk Musıkîsi Konservatuarı Müdürü Hakan Cevher Hoca, “Arabesk nedir? Orhan Gencebay’ın Türk Müziği’ndeki yeri neresidir?” konulu kısa ama son derece yararlı bir konuşma yapıyor. Ağzına sağlık…

Ve koro sahneye geliyor… Yaklaşık 40 kişiler… Türkiye’den gelen konuk saz sanatçıları ve Almanya’dan katılan müzisyenleri de sayarsanız 60 kişi sahnede... Derken ney taksimi başlıyor ve başka bir dünyaya doğru yol almaya başlıyoruz. İlk eserden sonra, -benim gibi, bu konserin içeriği acaba ne olacak, civciv mi çıkacak, kuş mu çıkacak diye meraklananlar da dâhil olmak üzere- büyük bir alkış tufanı kopuyor salonda. Daha ilk şarkıdan sonra, “Ben bu esere arabesk diyenin….” havasına girmiş vaziyetteyiz. Bu arada sahnedeki dev perdeden şarkıların sözlerinin akması da geceye ayrı bir güzellik katmakta…

Sazlar, koro, solistler ve şef muhteşem bir uyum ve disiplin içerisindeler… Alp Bey 3. şarkıdan sonra hoş geldiniz konuşmasını yaparken duyulan harici bir ses tüm salonun tüylerinin diken diken olmasına vesile oluyor: Orhan Gencebay canlı telefon bağlantısı ile hatta…

Gencebay tüm içtenliği ile, “Alp beni gerçekten ihya ettiniz, büyük bir gurur yaşattınız bana bu gece” diyor, herkesi selâmlıyor ve emeği geçen herkese teşekkür ediyor… Konser koro ve solo şarkılarla devam ediyor...

Konserin arasında nabız yoklamadayım… Herkesin dilinde “Olmaz böyle bir şey, olamaz…” türünde şaşkınlık dolu hayranlık ifadeleri hâkim.
Derken 2. Bölüm… Ve hiç bitmesin dediğimiz gecenin sonu illâki geliyor… Verdiğimiz giriş ücretini sonuna kadar helâl edip, dilimizde bin bir yara ile evin yolunu tutuyoruz. Emeği geçenlerin yüreklerine sağlık...

Eve vardığımda hâlâ gecenin şokundayım. Konserde karşılaştığım birkaç arkadaşımı gecenin bir vakti telefonla rahatsız ediyorum… Yaşadığımız gecenin hayal olup olmadığı konusunda birbirimize sanal çimdikler atıyoruz…

Ertesi gün ilk işim konserin perde arkasını araştırmak oldu. Koro, Essen Başkonsolosluğu’nun himayesinden Munis Dirik Bey tarafından zorla çıkarıldıktan sonra, bir gurur ve var olma savaşı içerisine girmiş. Munis Bey’e ne kadar teşekkür etsek gerçekten azdır. Sayesinde Koro öyle bir hırslanmış ki, bu güne değin bir Allah’ın kulunun cesaret edemediği bir projeyle rüştünü cümle âleme ispat etmiş oldu. Ne yazık ki, bugün bu koronun aldığı takdirlere Munis Bey değil, koronun kurucusu, bir önceki Başkonsolos Ahmet Akarçay ortak oluyor. Yazık, keşke Munis Bey kimin diktiğine bakmaksızın, dikilen bu fidana bir tasçık da olsa su dökebilseydi!

Bu arada merak edenlere hemen söyleyelim: Konserde devlet protokolünden bir Allah’ın kulu yoktu. Alp Hoca’ya sormuşlar neden kimse yoktu diye. Cevap enteresan, tabii anlayana: “Burası bizim gönül bölgemizde. Kendisini bu bölgeye ait hissetmeyenler burada değil. Kaldı ki en değerli protokol oradaydı: Eşim, annem, ailem, Ahmet ve Ömer’in (Bektaş) annesi, ablası, Perküsyon Fethi’nin (Ak) sülalesi… Daha kim olsun ki?” İlâhi Alp Hoca, fırsatını bulunca golü atıvermişsin yine…

Gelelim gecenin en üzücü tarafına. Sizlere bahsettiğim gibi, projeye yakışan bir gece olması için en küçük ayrıntıya bile dikkat edilmiş. Salon 1500 kişilik, gelgelelim salonda 600 kişi var yok… Yazık değil mi? Bunca emek, bunca zahmet… Belki de zarar ettiler… Ama bence en büyük zararı kim yaptı biliyor musunuz? Bu muhteşem geceye şahit olamayanlar… Şayet bu geceden zarar edildiyse yazık, gerçekten çok yazık..!

Böyle bir projeyle tarihe imza atmak üzere yol almış, sizin içinizden çıkan o gurbetçi kardeşlerini yalnız bırakanlar! Biliyorum ve eminim, konserin yankılarını duydunuz ve bin pişmansınız gitmediğiniz için… Ama iş işten geçti. Bilmem, bu koro size güvenip bir daha yola çıkar mı?

Son olarak, önemli bir konu daha var. Ben duyunca oldukça duygulandım: Şayet bu konserden kâr elde edilseymiş, gelir, Enstitü’nün eğitim faaliyetlerini devam ettirebilmesi için çektiği yer sıkıntısına harcanacakmış. Kimsenin elini ayağını öpmeye gerek kalmadan, kendilerine uygun bir yer bulup, kiralayacaklarmış. Ama olmadı, olamadı… Bunda ilgisiz yetkililerin suçu olduğu kadar onları o gece öksüz bırakan sizlerin de suçu var bilesiniz.

Artık karar verme vakti: Ya konser salonlarını doldurarak, bu faaliyetlere destek verip yaşatacağız, ya da birilerinin sabrı taşacak, “Hadi ya, bizden enayisi mi yok” deyip ellerini ayaklarını çekecekler. Meydan kimlere kalacak o zaman? Kimlerin ekmeğine yağ sürülecek? Düğün salonlarında, içkili gazinolarda yaşatırız işte o zaman müziğimizi, sanatımızı, kültürümüzü...!

KENDİNİZE GELİN ARTIK..! SİZCE BİZE HANGİSİ YAKIŞIYOR..?

Dilek BARIŞ (NRW HABER Gazetesi Köşe Yazarı)

Gencebay_NL
Kıdemli Üye

Post by Gencebay_NL » 10 Dec 2006, 16:39

Sayin Dilek BARIŞ (NRW HABER Gazetesi Köşe Yazarı) na bu guzel ve icten yazisi icin tesekur ediyorum.
Gercekten okurken o unutamadigim geceyi yeniden yasadim.
Bu konser uzun yillar konusulacak buna eminim.

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 10 Dec 2006, 17:01

divanist wrote:Paylaşmak , hiçbirşey beklemeden paylaşmak Gencebaycılığın özelliklerinden biridir.
Heleki konu Gencebay ise , vede heleki bir ilke imza atılmış muhteşem bir konser sözkonusu iken , Harun kardeşimiz yerine hangi Gencebaycı olsaydı paylaşırdı..
Nasıl olsa Organizatör tarafından yapılan kayıtlar ticari bir amaç olmadan yayınlanacaktı.. ( yoksa yanlışmı anladım)
Buda böyle olunca, onları en kısa zamanda Gencebaycı arkadaşlarla paylaşmak , bir zorunluluk bir mecburiyet olmuştur. Bu böyledir Gencebaycılarda.

Bizler Harun kardeşin konsere gideceğini kayıt yapacağını önceden biliyor biran evvel onları görüp dinlemenin heyecanı içindeydik..

Yüreğine sağlık Harun kardeş.

Ataç kardeş , eseriniz için sizi canı gönülden kutluyorum .

sevgiler
Yavuz

yavuz abi sizi aramizda görmek ne güzel :wink: paylaşım konusunda bahsettiklerinizden dolayı da bir gönül dostu olarak kendi adıma teşekkür ediyorum..saygılar usta..

sayın atac hocamızada hoşgörüsünden dolayı saygılarımı sunarım.eklediği yazı da zaten her şeyi açıklıyor..dilek hanımın yazısı..böyle bir organizasyonun ülkemizde de olmasını yürekten temenni ederim..her ne kadar kanal avrupa uydu aracılıgıyla dünyanın her yerinden izleniyorsa da,
ülkemizde; evinde uydu alıcısı olmayan insanların olduğunu da düşünerek, kayıtların net üzerinden paylaşımı konusunda tv yetkililerinin anlayışla karşılayacağını umut ediyorum..tekrardan belirtmek babında..

saygılar...inş..bu tarz çalışmaların devamı gelir..emeği geçen herkese teşekkürler..

tutaste1903

Post by tutaste1903 » 04 Feb 2007, 22:41

selam olsun arkadaşlar ben aranıza yeni katıldım Siteyi tesadüfen Buldum Orhan Babanın Şarkısını Okuyan Figen Öncel' yorumunu ararken Siteyi Buldum Bana Yardımcı olursanız sevinirim...Bu şarkıyı nasıl bulabilirim...Nereden Bileceksin Figen Öncel Yorumu ile...

Post Reply