Popstar Alaturka Bağlama Şov Yorumlar

Yaptığı, katıldığı TV programları.

Moderator: Yöneticiler

isocity
Site Admin

Popstar Alaturka Bağlama Şov Yorumlar

Post by isocity » 18 Jun 2007, 00:40

şov gerçekten iyiydi ama dahada iyi olabilirdi.. bağlamanın sesini cok begendim diyemem.. mekanik bir ses vardı.. oysaki biz gencebayın divanının sesinide biliyoruz.. akortun bozulması talihsizlik oldu.. ilk parcada dertler benim olsunun akorlar yönünden biraz daha farklı bir versiyonunu dinledik.. her ne kadar parcanın duygu bütünlüğünü değiştiriyor gibi görünsede bu versiyon çok hoşuma gitti açıkçası.. ardından gelen leyla ile mecnun girişi klasikti.. klasik oldugu kadarda gereksizdi bence.. aksaklıklarda orada başladı zati.. ardından gelen unutulmazın zayıf bir versiyonuyla karışık leyla ile mecnunun devamı gibi birşeydi.. buna benzer bir soloyu bayram sovundada yapmıstı. keske bunlara hiç girmeseydi..

bunların devamında caldıgı tambur solo ve bozlak ise süperdi.. bozlak şovun bir benzerini trt de de yapmıstı ve cok iyiydi.. ama tambur solodaki duygu teknik ve tını hepsinden iyiydi.. keşke dahada uzatsaydı.. sunucu orhan bey size sürprizimiz var denilince arif sağ ımı çağırdılar diye düşündüm ve heyecenlandım açıkcası.. iki dev bir arada neler yaparlardı kimbilir..

netice olarak pazar gunlerinin en çok izlenilen programında büyük cesaret örneği sergileyip 5 dakikada olsa bağlamasıyla bizleri selamlayan Gencebaya kucak dolusu teşekkürlerimi sunuyorum.. Babalar gününü kutluyorum..

SerdarYilmaz
Kıdemli Üye

Post by SerdarYilmaz » 18 Jun 2007, 00:42

Gencebay´in verebileceginin en iyisi degildi, bunu kendisi de açikladi: Heyecan her haliyle kendini belli etti, Gencebay´in malum- ama neticesinde dogal bir düsmani.. Ender rastladigimiz bir canli performansi sergiledi, bunu da ülkenin en çok izlenen programinda yapti.. Hocanin heyecanli yapisi da göz önüne alindiginda heyecan normaldi.. Bu da elbet ideal bir performansin önünde bir engel oluyor. Kendisi de zaten bu noktalari ifade etti, "heyecandan bir kaç fire verdigini".. Ayrica sicak ortamdan dolayi bozuk akort meselesi de cabasi.. Ama bütün bu olumsuz noktalara ragmen mest eden bir performans izledim... Keske Gencebay sunu sIk yapsa.. Hele sonundaki bozlak gözlerimde yaslarin toplanmasina neden oldu.. Sonunda çaldigi eser de bir Neset Ertas eseriydi yanilmiyorsam.. "Ayva Turunç Narim Var" diye baslayip devam eden eser.. Gerçekten güzeldi.

Nihavend üvertür´ü de heyecandan yapilan ufak hatalar ve akort bozuklugu disinda mükemmel sundu.. Bu heyecana ragmen sergilenen hiz beni dogrusu sasirtti.. Gencebay´in rahat ortamda neler yapabilecegini biliyoruz (bkz. Akdeniz Saz evindeki görüntüler), ama böylesi atesli bir ortamda bu sasirtti..

Neticesinde bu bizim özledigimiz bir sey.. Bizler buna hasretiz, daha sIk görmek istiyoruz.. Bu bir baglama albümü ile ebedilestirilse ne mutlu bizlere.. Ayriyeten katilacagi kaliteli müzik programlarinda bir 3-4 dakikalik da olsa birseyler sunulsa, tipki bugün yapildigi gibi, yine ne mutlu bizlere...

Umariz yakin zamanda Saganak programina katilir Hoca ve orada da hünerlerini sergiler..

Tesekkürler Hoca.. Allah razi olsun.

Buz Dağı
Kıdemli Üye

Post by Buz Dağı » 18 Jun 2007, 00:48

İsmail abi haklısın ama yine de o heyecan, ortam, sıcaklık ve diğer olumsuz etkenlerde göz önüne alındığında bence çok harikaydı. Leyla ile mecnun yani nihavent üvertür de bu olumsuzluklar varken çok iyiydi. Hele ki hızı ve performansı bu şartlarda 10 numaraydı bence...
BUGÜN BİR GARİPLİK VAR Kİ ÜSTÜMDE
SENİ ARIYORUM...

isocity
Site Admin

Post by isocity » 18 Jun 2007, 01:43

Evet İnşallah Sağanak programında da doya doya seyrederiz babayı...

murat yaşar
Kıdemli Üye

Post by murat yaşar » 18 Jun 2007, 09:50

Bana göre çok güzel bir performanstı...Baba bunu daha sık yaparsa heyecanda biter..Yeter ki yapsın tadı damağımızda kaldı gene....

Canlı yayın fire olur...Üstelik herşey normal olsa bile olur..Sıcaklık,akord bozulması vs...Bunlar herzaman yaşanabilecek hadiselerdir...Olabilir....

Çaldığı bozlak giriş trt de ki bozlak,aynı...Fakat tambur tınısına bayıldım..
Herşey çok güzeldi...Aradaki ufak tefek kendiside söyledi bence oda doğal

Bu arada nihayete erdi mi popstar olayı meraktayım doğrusu...

genex
Site Admin

Post by genex » 18 Jun 2007, 10:06

Canlı performansı tekrar izlemek isteyenlere: (ilk bölümdür, tam olan videoyu bulamadım henüz)
http://www.youtube.com/watch?v=G8G6rDGltN8

kdeniz
Yeni Üye

Post by kdeniz » 18 Jun 2007, 11:10

Geçen hafta Orhan Gencabay ile ofisinde görüştüğümde söylemişti Popstar'da böyle bir şey yapabileceğini. Hatta "Ahmet programına çağırıyor oraya katılacağım ama canlı bağlama çalacağım için bunu önce Popstarda yapıp öyle çıkmam lazım o programa" demişti. Yani Popstarda çaldığına göre yakında Sağanak'a çıkabilir.
Ayrıca Akdeniz Saz evindeki görüntüler Gencebay'dan izinsiz yayınlanmış. İyi niyetimden istifade ettiler benim haberim bile yoktu dedi.
Ümit bekleyiştir, hasret aramak,
Sevmek bulanık bir denize dalmak...

nikrizruyası
Deneyimli Üye

Post by nikrizruyası » 18 Jun 2007, 15:15

gözlerim dolu dolu dinledim uzun zamandır hasretle beklıyorduk oyle gonlu bol bır ınsan kı hatasını bağlama bilmeyenler duymasada hatalarım oldu dıyebelecek kadar buyuk bır sanatçı her zaman bizlere ıyısını vermek için uğraştı yıllar boyu bu sebeple hiç mahçup olmaması gerekırken o duyguyu verdı bızlere buyuksun orhan abı daha ne dıyelım

laziko
Yeni Üye

show

Post by laziko » 18 Jun 2007, 15:43

dun gece ızleyemedım haberım wardı ama unttum :( sazda mekanık sıkıntı olabılır akortta bozulabılır onlarda babanın yapacagı bıse yoq :) baba herzamn en ıyısıdı saygılar....
ha varsın ha yoksun diye üzülme
var olmanın bir nedeni var
hayat senı yordu diye KAHRETME
yasamanın da bir bedeli var...

AYDIN23
Yeni Üye

Post by AYDIN23 » 18 Jun 2007, 16:20

bence herşeye rağmen güzeldi özellikle tambur tınısı ve bozlak Sağolasın baba
HEP BÖYLE OL BÖYLE KAL İSTİYORSAN CANIMI AL DUYDUNMU BİLMİYORUM SENİ ÇOK SEVİYORUM

turanamac
Kıdemli Üye

Post by turanamac » 18 Jun 2007, 16:32

öncelikle anlayamadığım bir şeyi soracağım..sanırım admin olan arkadaş yanıtlar..ben dün akşam programla ilgili fikirlerimi burada göremedim..acaba başka bir başlıkta gitti mi anlayamadım..ya da ben yazdığımı ve kaydettiğimi sandımama bu bir rüya mıydı..ayrıca programda orhan gencebayın bağlama çalacağı ile ilgili bir başlık açmıştım hekesten önce..sanırım o da hayal oldu..teknik bir olay olsa gerek ..birisi bana açıklarsa seviniirimm..

dün akşam yazıpta göremediğim fikrimi tekrar yazıyorum..

akşam ki gösteri beni tatmin etmedi.. bu şovun belki 10 katı daha iyi şovları izlemiştik orhan gencebaydan ..evet akort kaçması bir sorun olabilir ama bu onun virtüözlğünü göstermesi açısından bir sorun olmamalı..orada bir sürü saz var ve onlarda aynı koşullarda orada icra ediliyor..

bir de bu heyecan meselesi artık bahane olmaya başladı.heyecan tabiki olacak ama artık bunca sene sonrasında bu olgunluğun o heyecanı yenmesi lazım..daha önce beyaz şov da da bağlama çaldı ..ama öttürdü..hatta söylemişti de..( batsın bu dünya )bence sorun tamamiyle zorlama olması ve isteksiz yapması..insanın içinden gelmeyince olmuyor bu icra işleri ..enstruman çalanlar bilir..

ve hep aynı şov mantıklı gösterilerden ziyade eserlerinden oluşan küçük potbori tarzı notlar sunmasından yanayım ben..hatta daha önce hiç duymamış olduğumuz eserlerinin girişböülümlerinden çalabilir..hatta sanat müziğini ve halk müziğini ne kadar iyi bildiğini hepimiz biliyoruz ..kendi tarzında onları da icera etmesini bekliyorum ben..artık leyla ile mecnun girişini duymak beni heyecanlandırmıyor..zira pek çok sitede bu eseri çalan bir sürü insan var..

velhasılı kelam ben dün akşamın çok farklı oalcağını ummuştum ama malesef istediğimi duyamadım ve göremedim ..

saygılar..

topraktan bir can
Kıdemli Üye

Post by topraktan bir can » 18 Jun 2007, 17:52

zaten dikkat ederseniz gencebay dün akşam notlarını çok kısa kısa kesti,tadımlıktı.turanamaç arkadaşımızın dediği gibi sanki zorlamayla sırf yapmış olmak için yapıyor gibi bir havası vardı,doğal değildi yani.2-3 kısa not sunayım da şu faslı bitireyim havası sezdim ben.bilmiyorum belki bana öyle gelmiştir ama yanıldığımı sanmıyorum.ben dün beklenen performansı bulamamamdaki etkeni ne sıcağa ne de heyecana bağlıyorum.çünkü sıcak dersek oradaki enstrumanistlerin hepsi için bu geçerli.heyecan dersek gencebay'ın daha önceki heyecanlı hallerindeki performanslarının bundan çok daha iyi olduğunu biliyoruz.

ben dünkü olayı başlıca iki etmene bağladım.birincisi emri vaki olması,yani doğal olmaması.sanat zorla olmaz.ikincisi ise sazla bütünleşemedi.kendi sazı değildi.akortlarla uğraştı ve saza bir türlü ısınamadı.bunun icradaki önemini enstruman çalanlar iyi bilirler.kendi divan sazı olan baba divan ile icra etseydi bundan en az iki kat daha güzel bir performans izlemiş olurduk diye düşünüyorum.ama herşeye rağmen dün kötü bir performans mı sergiledi?asla.onun ölüsü bile yeter.nihavent uvertürdeki hız(ufak gediklere rağmen) ve tambur taksimindeki duygu dünkü icradaki olumlu noktalardı.ama benim bildiğim orhan baba standartları bu değil.o bundan çok çok daha büyüğünü sergileyecek kapasitede bir virtüöz.ben ahmet koç'un sağanak programında çok daha iyi performanslar izleyeceğimizi umuyorum.

SerdarYilmaz
Kıdemli Üye

Post by SerdarYilmaz » 18 Jun 2007, 18:11

Insallah Basar. Saydiklarin etkenlere de katiliyorum, çünkü çok rica etmis olmalilar ki Gencebay da bu gösteriyi göstermekte bulundu.. Ama ben yine de heyecan etkenini yok sayamiyorum. Her insan beklenti oldu mu üzerinde bir baski olusur, bir ekstra heyecanlanir ve hata yapma olasiligi bir hayli yükselir.. Dikkat edersen ne zaman Gencebay´in eline çesitli sovlarda spontan olarak saz verildiyse önce biraz çekinir, ama neticesinde önceden bir baski olmadigindan, önceden bir beklenti olmadigindan, herseyin spontan oldugundan Gencebay da daha rahat bir sunum yapabiliyor, sunum daha kusursuz oluyor.. Örnegin Ibo Show ve Beyaz Show´daki görüntüler.. Orada hiç bir "ön heyecan" veya izleyici tarafindan bir beklenti yoktu, hersey bir anda sunucular tarafindan sürpriz olarak hazirlanmisti.. Orada Gencebay, kendisinin tabiri ile "gösteri yapmaktan ziyade saz çalip çalamadigini gösterir" gibi oluyordu.. Ama burada, gerek Show TV´deki Bayram konserinde olsun gerekse de Popstar´da olsun, olaya bir "gösteri dendi", "Gencebay baglama sov yapacak" diye duyuruldu, burada da tabii Gencebay üzerinde baskiyi hissetti.. Yani bu anlamda heyecan biraz farkli sekilde fazlaydi demek istiyorum..

Ya, su bir gerçek ki Gencebay sahneden ürken bir insan. Süphesizki su ana kadar isin mutfaginda kalmis olmasi öncelikle mutfagi sevdigindendir, ama birazcik olsa da sahne korkusunun bir payi vardir bunda diye düsünüyorum.. Normaldir, bazi insanlar böyledir.. Bir müthis duayen sanatçisin diye müthis bir "sahneci" olacaksin diye birsey yok.. Ama dünki performansindan dolayi kendisine bir kez daha tesekkür etmekte fayda var..

Ve ayrica "divan sazi" hakkindaki yorumuna sonuna kadar katiliyorum.. O sazin sesi gerçekten muhtesem.. Ben hiç bir sazda o divan sazinin sesindeki tadi bulamadim su ana kadar.. Samimiyim. O saz bir baska.. Sanki yillar tinisi daha da tad kazaniyor..

Yine ve yine umariz ki Saganak programinda da birseyler sunar bizlere Orhan Hoca.. Insallah.
Fakat yine ve yeniden sunu demeliyim ki, bizim en büyük beklentimiz bu baglamda bir baglama albümü..

murat yaşar
Kıdemli Üye

Post by murat yaşar » 18 Jun 2007, 18:31

Başar ve serdar kardeş güzel tespitlerde bulunmuşlar...Fakat yinede onu bağlamayla sahnede görmek hepimizin ortak dileği isteğiydi...

Canlı performansta dediğiniz gibi kendi divan sazı olsa bu fireleride vermezdi..Ama o herhaliyle güzel...Düşünün bir bağlama albümü yada konçertosu yapsa orada en üst seviyede sıfır hata ile karşımıza çıkacak...
Telafisi var olmadı bir daha gibi....Fakat canlı yayında bu kadar olur...

Kim çalsa mutlak fire verebilir...O anı yada şartları kendisi yada başkaları bilemez..Bi tereddüt hata oluşumuna sebebiyet verebilir ve bunuda herkes yapabilir....Oraya çıkan virtiözde olsa verebilir ve buda gayet normaldir...

İnşallah baba vites büyüttü bu hızla devam eder...Projelerin ilk ayağı tamam...Bizler ısrarımızda devam edersek bağlama yada konçertoda gelebilir..Çünkü o alt yapı ve malzeme zaten var...Senfoni ise herhalde en zoru olsa gerek...Daha önceleri berlin ve londra senfoni orkestraları ile görüşmüştü...Belki zaman içerisinde beklentimiz o ki oda gerçekleşir...

Artık bir müddet eldeki görüntülerle avuturuz kendimizi....Bekleyelim görelim....

isocity
Site Admin

Post by isocity » 18 Jun 2007, 19:27

turanamac wrote:öncelikle anlayamadığım bir şeyi soracağım..sanırım admin olan arkadaş yanıtlar..ben dün akşam programla ilgili fikirlerimi burada göremedim..acaba başka bir başlıkta gitti mi anlayamadım..ya da ben yazdığımı ve kaydettiğimi sandımama bu bir rüya mıydı..ayrıca programda orhan gencebayın bağlama çalacağı ile ilgili bir başlık açmıştım hekesten önce..sanırım o da hayal oldu..teknik bir olay olsa gerek ..birisi bana açıklarsa seviniirimm..

saygılar..

Dün akşam bu konunun haberini yorumlarından ayırdıgım sırada yazmıs olabilirsin.. Muhtemelen bu yüzden bir aksaklık olmustur... Aynı anda 2 yorum başlığı birde haber başlığı olunca karışıyor tabi.. Derli toplu olması adına çalışıyoruz.. Kimseye bir kastımız yok... Saygılar...

genex
Site Admin

Post by genex » 18 Jun 2007, 23:35

Bence 2007'de Gencebay hiç olmadığı kadar aktif çalışıyor, Aralık ayı sonunda çıkan yargısız infazıda sayarsak 6 ay içinde 2 albüm, 1 TV programı(çok izlenmesinde kendisinin payı büyük) ,canlı bağlama şov'u, kısmetse önümüzdeki haftalarda sağanak programına katılması.

Gencebay gönül dostlarına istediklerini veriyor,vermeye devam ediyor...

Bence dünkü performansta heyecan büyük etkendi, dediğiniz gibi yabancı bir bağlamayla çalması kendisi sazıyla çalmasıyla aynı olmaz. Bu sıcak meselesi gerçekten doğru arkadaşlar, sonuçta Gencebay sahnenin orta yerinde çalıyor diğer sazlar en arkada onlara spot ışık vurmuyor bile. Görmediniz mi gözlerinin altındaki terleri? Düşünün spotların verdiği ısıyı. Sazların olduğu yer oldukça uzakta, popstar'a gidenler sahneyi görmüştür. Yani akort bozulma meselesi bu ortamda doğal. Ayrıca dikkat ettiyseniz kaç saat oturdu ondan sonra sazı eline aldı, tamam ilk 5 dk bi kaç bocalama oldu ama sonra açıldı tam süper giderken bitirdi. Tek düşündüğüm keşke biraz daha çalsaydı oldu...

Tabii arkadaşlar yukarıda saydıklarımın hepsi yapacaklarına hazırlık,belkide sağanak programının provası.

bekleyelim ve görelim...Gencebay bizleri en az bizim onu sevdiğimiz kadar seviyor. Varolsun, berhudar olsun.

Buz Dağı
Kıdemli Üye

Post by Buz Dağı » 19 Jun 2007, 21:28

Bekleyelim. İnşallah böyle hız kesmeden devam eder...
SENİ ARIYORUM...

kdeniz
Yeni Üye

Post by kdeniz » 20 Jun 2007, 12:51

bu tür canlı performanslardan ve sahneden kaçmasının sebebi aşırı titizlik. Ne kadar titiz olduğunu hepimiz biliyoruz. Çünkü en ufak bir yanlışlıkta veya tek bir nota bile yanlış gelse kulağına demoralize oluyor.
Showtv deki performansını kendi de beğenmiyor. "Provalarda saatlerce çalıştık herşey mükemmeldi ama yayında provalardaki sesleri duyamadım teknik bir sorun oldu ne çalınanı duydum ne kendi çaldığımı ne de söylediğimi" dedi. Zaten bu şarkıya girişindeki yüz şeklinden anlaşılıyor.
Dün akşam da akort olayı olunca bozuldu biraz. Tabii ki sahnede ne zaman ne olacağı belli olmuyor pek Gencebay' a göre değil sahne.
"Her şey mükemmel hazırlanmalı" diyor. Yıllardır bunu söylüyor ve "istediğim gibi hiçbir zaman olmadı" diyor. Zaman zaman ben de tenkit ediyorum. Sanki naz yapıyomuş gibi hiçbi yerde söylemiyor ve hatta çalmıyor diyoruz. Ama düşüncelerine saygı gösterip hak vermek lazım. Çok fazla mükemmeliyetçi ...
Ümit bekleyiştir, hasret aramak,
Sevmek bulanık bir denize dalmak...

Buz Dağı
Kıdemli Üye

Post by Buz Dağı » 20 Jun 2007, 21:46

Haklısın. Bir insan bu kadar mükemmelliyetçi olursa, elbette bazı küçük yanlışlıklar moralinin bir anda çökmesine sebep olur. O yüzden canlı okumak değilde, arada bir böyle canlı canlı bağlamasını konuştursa çok iyi olur kanaatindeyim. Bilmem diğer arkadaşlar ne düşünür?
SENİ ARIYORUM...

beyazsayfa
Deneyimli Üye

Post by beyazsayfa » 19 Jul 2007, 23:12

Öncelikle hayırlı kandiller(geçmişte olsa).
Gencebay artık şu girizgah kısmını bırakıp direk bilindik eserlerinden canlı bağlama örnekleri vermeli(bir damla mutluluk gibi)Çünkü bağlama çalarken hep ısınıyormuş ta bir türlü parçaya geçmiyormuş gibi bir his veriyor.Bu da pek tatlı olmuyor.(anlayan anladı)
Birde artık saz değilde elektro bağlama çalmalı.Gencebay'ı Gencebay yapan elektro bağlamasıdır.Bazı istisnalar dışında(örn:Hatasız Kul Olmaz)
Saın sesi çoğu yerde sivrisinek vızırtısı gibi kalıyor ve defolar çok belli oluyor.
Ama yinede canlı çalmış olması herşeye değer.Devamı gelmeli
Bir zaman ağlayıp koştun peşimden
Sahte gözyaşını silen ben oldum

Post Reply