Gencebay ile "Film Müzikleri" vesilesiyle röportaj

Kapanmış konulardan yararlanabilmeniz için arşiv bölümüne taşınmaktadır.
Locked
SerdarYilmaz
Kıdemli Üye

Gencebay ile "Film Müzikleri" vesilesiyle röportaj

Post by SerdarYilmaz » 15 Jun 2007, 16:04

http://kelebek.hurriyet.com.tr/magazin/ ... sp?gid=176

Ben bir anarşistim

Röpotaj: Arda Uskan
Ben bir anarşistim 30 yıl öncesini günümüze taşıyan bir albüm çıkaran Orhan Gencebay, Tempo dergisine verdiği röportajda ilginç açıklamalarda bulundu. Gencebay, "Ben bir anarşistim" dedi.

Bu hafta yeni bir albümünüz çıktı. Albümün dışı yeni ama içi nostaljik: Orhan Gencebay’ın film müzikleri...
- Biz baştan beri, kendi oynadığımız filmlerin müziklerini kendimiz yaptık. Bunların hepsi 70’li yıllarda yapılmış özgün müzikler. İçlerinde "Batsın Bu Dünya", "Hatasız Kul Olmaz" gibi büyük satış yapan bestelerin ilk halleri var.

1971’den bu yana 32 sinema filminde oynamışsınız. 1990 yılında bıçak gibi kesilmiş sinema maceranız. Neden?
- Sinema zor günlere girmişti. Ama iyi anılarla ayrıldım. Pek çok filmim gişe rekorları kırdı. 1979’da, TRT’de ilk kez bir filmim oynamıştı. Malum, o yıllarda yasaklıyız. TRT’ye beş-altı senede bir çıkarıyorlar.

Yılbaşı gecelerinde...
- Evet, bazen de bayram günlerinde. Hülya Koçyiğit’le yaptığımız "Bir Araya Gelemeyiz" adlı film, TRT’de oynayan ilk filmimdir. O gece, Türkiye’de sokaklar bomboştu. Dünya çapında plak satışlarımız var. Çok ender olayları yaşamış ve yaşatmış bir kişiyiz.

Sahneye neden çıkmadığınız sorusu pek çok kez soruldu. Hatta bir ara "Gencebay’ın sesi sahneye yetmiyor" diye bir şehir efsanesi vardı.
- Ben sazımı çalıp bestemi yapmayı, müziğin felsefesini düşünmeyi, yorumculuktan daha önde tutarım. Müzikle hiç ilgisi olmayan birileri altı ay çalışıp assolist olacak, bizim sesimiz yetmeyecek. Bu, kulağa komik gelmiyor mu?

"Popstar Alaturka"ya gelirsek... Yeni sezonda jüri üyeliğine devam edecek misiniz?
- Dostlar devam etmem kanaatinde... Bu kadar istek varsa, devam diye düşünebiliriz.

Önceleri Orhan Baba’yı yakıştıramadılar o programa...
- O eleştiriler, beni korumak isteyenlerden gelmişti. Ben de iğreti duruyordum başlarda. "Benim burada ne işim var" diye düşünüyordum. Fakat sonra bambaşka bir yere vardık. Annem bile seyrediyor.

Anneniz?
- Annem Samsun’da... 91 yaşında ama kulakları duymuyor. Onun ablası, teyzem de Samsun’da. O, 94 yaşında. Onun da gözleri görmüyor. Birlikte seyrediyorlar.

Birbirlerini tamamlıyorlar...
- Biri gördüğünü ona anlatıyor, diğeri duyduğunu... Kafkasya’dan geldikleri için uzun ömürlü oluyorlar.

Allah uzun ömür versin...
- Aslında çocuklarımıza versin, onların daha çok görecekleri var. Küçük oğlum koluna bir dövme yaptırmış. Sonra göbeğine yaptırdı. Bununla bitecek zannettik. şimdi takmış, "Batsın Bu Dünya" yazdıracakmış koluna. "Batsın bu dünya kavramını anlayan kişi aşmıştır" diyor. Kendisi rock’çı... Arkadaşları da öyle. Dünyaya çok geniş bakıyorlar, felsefeleri çok farklı bu hergelelerin. Geçen gün "Oğlum, anarşi olmadan gelişme olmaz" dedim ona.

Siz anarşist misiniz?
- Ben de anarşistim ama terörist değilim. Karıştırmasın bu iki kavramı kimse. "Batsın bu dünya" bir anarşist cümlesidir. Hem trendir hem duraktır. Biz dünya için, barış için, "Bunu batırıp yerine yenisini koyalım" dedik.

Yani yıkıp yeniden yapmaktan söz ediyorsunuz?
- Evet, ama daha iyi, daha mutlu olmak için.

Öfkelenirsem ölmek vız gelir

- Hiç öfkelenmez misiniz siz?
Kendisiyle barışık insanlar kolay öfkelenmez. Öfke doğal bir davranış; ama ben bunu yenmeyi bilirim. Hayatımda birkaç defa öfkelendim. Çok büyük olaylar yaşayabilirdim.

- Yani kavga olabilirdi.
Ben öfkelenmem. Öfkelendiğim zaman da...

- Öldürürüm diyorsunuz.
Ölmek de vız gelir. Oraya vardıysa iş, yapacak şey yok. Orası en son noktadır.

----

Öncelikle Film Müzikleri albümü çikti çikali medyada hakkinda yer alan ilk "tanitim röportaji" bu oldu.. Tamam, ticari kaygili bir albüm degil, bu albüm gönül diostlarina bir armagan, ama yine de birazcik tanitim (Popstar disinda) gerekirdi diye düsünüyorum.. Neyse, geç de olsa olmus olmasi önemli olani.. Hem de Türkiye´nin en popüler gazetesinden bir tanesinde...

Bunun disinda yazida bazi ilginç noktalar var:

Örnegin "sesinin yetmedigi" iddiasina söyle diyor Orhan hoca: "Müzikle hiç ilgisi olmayan birileri altı ay çalışıp assolist olacak, bizim sesimiz yetmeyecek. Bu, kulağa komik gelmiyor mu?". Çok dogru söylüyor Gencebay.. Ama ayni zamanda bir Popstar programinda Petek Dinçöz gibi bir müzik katilini ve albümünü övmeye ne demeli? Bu ne perhiz bu ne lahana tursusu diyorum ben de.. O zaman çok bozulmustum, Gencebay gibi bir müzik erbabinin nasil o ve tarzi sarkici bozuntulari ve albümleri hakkinda öyle olumlu konsur diye.. Bunu o zaman beyefendi kisiligine verdim, ama bazi gerçekler vardir ki, ne kadar beyefendi olursan ol zor kamufle edilir.. Üzmek istemesen de gerçegi söylemek zorunda kalirsin.. Bence Gencebay bazen çikip öylesi sahte sarkicilara dogrudan tepkisini koymali.. Yüzlerine karsi bile olsa.. Uzun lafin kisasi, bu röportajda söyleneni sonuna kadar destekliyorum, umarim heryerde bu görüs böyle net yansir.

Ve bu arada Popstar´a galiba devam diyormus..!! Dostlarin israri galiba.. Su "dostlar" kim diye merak etmeden geçemiyorum... Artik diyecek birsey yok.. Ketenpereye getirildim dedi Orhan hoca, ama simdi memnuniyetle devam etmekte.. Ne diyelim, hayirli olsun çikacaksa bu isten bir hayir.. Yeter ki proejeleri ertelemesin.. Ama kim her hafta 6-7 saatini (önü ve arkasiyla yarim bir günü) hala bu dangalak yarismaya vermek insani frenlemez derse ben de o insanin aklina sasarim..

kıral
Kıdemli Üye

Post by kıral » 15 Jun 2007, 16:15

sağolasın
ilginç bir röpörtaj olmuş.

Buz Dağı
Kıdemli Üye

Post by Buz Dağı » 15 Jun 2007, 22:02

Buyur burdan yak...

Biz ne söylersek boş demekki.

Popstara devam. Tüh be. Tam da son günlerde sevinirken,

Oldu mu şimdi? :cry:
BUGÜN BİR GARİPLİK VAR Kİ ÜSTÜMDE
SENİ ARIYORUM...

ZiYaNKaR85
Kıdemli Üye

Post by ZiYaNKaR85 » 15 Jun 2007, 23:51

Baba konuşmuş Yine Helal..
Görmedinmi Gözlerimde Bir Mahkumun En Son Arzusunu,Hasretini!
Eğer Aşk Bir Kumar İse Son Şansımı Deniyorum!
mutluluk sen demek,sevmektir bilmiyorum,ben böyle mutluyum,sanada diliyorum...

senfonik
Kıdemli Üye

Post by senfonik » 17 Jun 2007, 14:25

sıradan bir röportaj..
popstar işine gelince bence yeter tadında bırakılmalı...o dostlarım dediği kişiler kimse bilmiyorum ama biz gönül dostları değiliz sanırım..

artık hız almışken bağlama albümü konçerto senfonik müzik ve konservatuar projelerine zaman ve yer vermeli..

saygılar..
mesut
SENFONİK ŞİİR VE BAĞLAMA KONÇERTOSU İLE YANIP TUTUŞUYORUM..
SEVGİLİ KRAL HAYALMİ GERÇEKMİ BU SÖZLER..
UYANDIR BİZİ..

senfonik
Kıdemli Üye

Post by senfonik » 26 Jun 2007, 13:34

canlı bağlama performansı bölümü niye kapalı kilitli merak ettim..
zaten sık sık giremiyorum kimbilir o konuyla ilgiline yorumlar yazılmıştır diye merak etmiştim ama..!!!
neyse vardır bi açıklaması sanırım hüseyin kardeşim..
saygılar..
SENFONİK ŞİİR VE BAĞLAMA KONÇERTOSU İLE YANIP TUTUŞUYORUM..
SEVGİLİ KRAL HAYALMİ GERÇEKMİ BU SÖZLER..
UYANDIR BİZİ..

orhanım
Yeni Üye

Post by orhanım » 06 Jul 2007, 23:03

serdarım kelimelerini düşünerek yazarsan daha güsel olur ;) en son cümlen beni kızdırdı fazla yazmıyorum foruma ama böyle cümlelerede müdahale etmemek elde değil ...
SANMAKİ İNSANLAR HİÇ MUTLU OLMAZ ŞUNU BİLİN MUTLULUĞA ÖLÇÜ BULUNMAZ ÜMİDİN ÜMİTTEN ANLAMIN ANLAMDAN YAŞAMIN YAŞAMDAN FARKI VAR

turanamac
Kıdemli Üye

Re: Gencebay ile "Film Müzikleri" vesilesiyle röpo

Post by turanamac » 07 Jul 2007, 15:57

"""Bunun disinda yazida bazi ilginç noktalar var:

Örnegin "sesinin yetmedigi" iddiasina söyle diyor Orhan hoca: "Müzikle hiç ilgisi olmayan birileri altı ay çalışıp assolist olacak, bizim sesimiz yetmeyecek. Bu, kulağa komik gelmiyor mu?". Çok dogru söylüyor Gencebay.. Ama ayni zamanda bir Popstar programinda Petek Dinçöz gibi bir müzik katilini ve albümünü övmeye ne demeli? Bu ne perhiz bu ne lahana tursusu diyorum ben de.. O zaman çok bozulmustum, Gencebay gibi bir müzik erbabinin nasil o ve tarzi sarkici bozuntulari ve albümleri hakkinda öyle olumlu konsur diye.. Bunu o zaman beyefendi kisiligine verdim, ama bazi gerçekler vardir ki, ne kadar beyefendi olursan ol zor kamufle edilir.. Üzmek istemesen de gerçegi söylemek zorunda kalirsin.. Bence Gencebay bazen çikip öylesi sahte sarkicilara dogrudan tepkisini koymali.. Yüzlerine karsi bile olsa.. Uzun lafin kisasi, bu röportajda söyleneni sonuna kadar destekliyorum, umarim heryerde bu görüs böyle net yansir.

Ve bu arada Popstar´a galiba devam diyormus..!! Dostlarin israri galiba.. Su "dostlar" kim diye merak etmeden geçemiyorum... Artik diyecek birsey yok.. Ketenpereye getirildim dedi Orhan hoca, ama simdi memnuniyetle devam etmekte.. Ne diyelim, hayirli olsun çikacaksa bu isten bir hayir.. Yeter ki proejeleri ertelemesin.. Ama kim her hafta 6-7 saatini (önü ve arkasiyla yarim bir günü) hala bu dangalak yarismaya vermek insani frenlemez derse ben de o insanin aklina sasarim..[/quote]"""

bu cümlelere katıldığımı ifade etmek zorundayım..beyefendilik eleştirilecek konularda susmak ya da övgü haketmeyeni övmek demek değildir..gerçi ben petek dinçöz hakkında neler dediğini duymadım ama gerçekten övmüşse ki akadaşımız böyle ifade ediyor o zaman hata yapmışıtr.".müzik hayaında başarılar dilerim ..çok çalışmalı ""falan felan demişse tamam ama gerçeken kaliteli ve çok iyi bir yorumcu demişse hatadır diyorum..

ayrıca popstar alaturka yarışmasına devam ediyorsa da yanlışş yapıyor diyorum..önce bulunduğundan dolayı şikayet edip malum ketenpereye getildim !!! ifadesini kullanıp " dostlar devam etmemi istiyor " demek beni pek doyurmuyor.. o zaman bulunduğu yeri ve programı hiç şikayet etmemesi gerekirdi..

velhasılı kelam bu program orhan gencebay ile devam ederse yazık olacak orhan gencebaya..çünkü bülent ersoy ve armağan çağlayan daha ne sürpriz ler yapacaklar ona kimbilir..hele bir de yeni program hakkında benim burada olmamam gerekirdi derse siz o zamna düşünün ...

benim için müzik ve insanlık adına en önemli örneklerimden birisi olan orhan gencebay umarım hayal kırıklıklarına sebep olack şeyler yapmaz diye ümit etmekten başka yapacak bir şeyim kalmadı

saygılar..

orhanım
Yeni Üye

Post by orhanım » 11 Jul 2007, 16:51

eleştirilir ama uslup güsel oldukça yanlışta yaptı dersin herşey dersin ama aklından şüphe ederim yok öyle yok böyle olmaması gerektiğini düşündüm ve yazdım daha güsel cümlelerle eleştirilerde olabiliyor ;)
SANMAKİ İNSANLAR HİÇ MUTLU OLMAZ ŞUNU BİLİN MUTLULUĞA ÖLÇÜ BULUNMAZ ÜMİDİN ÜMİTTEN ANLAMIN ANLAMDAN YAŞAMIN YAŞAMDAN FARKI VAR

Locked