İŞTE DÜNYANIN EN PAHALI SAZI ( ORHAN BABA'YA AİT OLAN SAZ )

Onsuz Bağlama Düşünülemez.

Moderator: Yöneticiler

HASAN
Kıdemli Üye

İŞTE DÜNYANIN EN PAHALI SAZI ( ORHAN BABA'YA AİT OLAN SAZ )

Post by HASAN » 05 Jul 2006, 20:00

Image

Image

URL=http://imageshack.us]Image[/URL]

Image

Image

Image
Onu Anlamak Sanattır

nazmicanberk
Yeni Üye

Post by nazmicanberk » 05 Jul 2006, 20:58

HASAN KARDEŞ SEN BU FOTOĞRAFLARI NERDEN BULDUN KARDEŞ.NE SAZ AMA BABAYADA BU YAKIŞIR;)
EĞER ACILARIN ZEVKİ OLSAYDI OLAMAZDI KİMSE BENDEN BAHTİYAR...

TeSTeRe
Yeni Üye

Post by TeSTeRe » 08 Jul 2006, 20:29

abi bu saz mukemmel cidden
telleride altin diye duymustum dogrumu...?

HASAN
Kıdemli Üye

Post by HASAN » 09 Jul 2006, 14:23

doğrudur kardeşim
Onu Anlamak Sanattır

senfonik
Kıdemli Üye

Post by senfonik » 11 Jul 2006, 10:57

arkadaşlar bu bağlama gerçekten güzel ama dünyanın en pahalı bağlaması olduğunuda kim söyledi?

bağlama üstadı arkadşlara bu resmi gösterdim bi kere tekne yaprakmış en pahalı tekne kafadan dut ağacından olur diyolar..artı onların bildiği ismet topçuda 15 bin dolarlık bağlama olduğu yani en pahalısı ..
ben onların yalancısıyım..
bunu nasıl ispat ederiz onlara en pahalı diye..
özelliklerini bilen varmı?
veya manevi değeri çok yüksek bi bağlamamı o yüzdenmi pahalı diyosunuz?
ve sedef kaplı olduğu görülüyo tellerde altın deniyo(bu ne kadar gerçek?)
saygılar
mesut
SENFONİK ŞİİR VE BAĞLAMA KONÇERTOSU İLE YANIP TUTUŞUYORUM..
SEVGİLİ KRAL HAYALMİ GERÇEKMİ BU SÖZLER..
UYANDIR BİZİ..

idam_mahkumu
Site Admin

Post by idam_mahkumu » 11 Jul 2006, 13:38

bir kere telleri altından değil. O bir Efsane... altın telli bağlama olmaz.

Rivayetlere göre, gencebay ragıp ustaya "bana öyle bir saz yapki, dünyada eşi olmasın." demiş; rapıg usta, oğulları ile 4 yıl çalışarak bu sazı yapmışlar....

98 yılında teslim almışdı gencebay. O yıllardaki değeri, 40 Bin mark Yani, 20 Bin Eur'du. Yıllar geçtikce, kamu, değeri o yıla göre belirledi, katladı..

Aradan, 8 yıl geçtiğine göre şuanki Fiyatı aşağı yukarı, 130 Küsür milyar diye tahmin ediliyor..

Evet, Dünyanın En Pahalı Sazı Gencebay'ın.. 1998 Yılında, İdeal bir bağlama, Taş çatlasa 1 milyardı.. Oysa 98 yılında, Gencebay bu sazı 40 bin marka, Yani o günde 9 milyara almış oldu...

Şuan bile piyasada 9 milyarlık saz yok.. En kralı 5 milyarı geçemez.

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 11 Jul 2006, 14:24

Ömer'in dedikleri doğru. Ayrıca Akdeniz Sazevi sahibi Ragıp Akdeniz(Çetin Akdeniz'in babası) ve iki oğlu bu sazı üç buçuk-dört yılda tamamlamışlar.

http://www.akdenizsazevi.com/basinda.html

Yakışır Orhan Baba.......14-07-2001 Milliyet

Usta Ragıp Akdeniz, iki oğluyla dört yıl çalıştı ve Gencebay'a sıfır kilometre araba fiyatına çok fiyakalı bir bağlama yaptı...

Orhan Gencebay, dört yıl önce en iyi bağlama ustalarından Ragıp Akdeniz'e ısmarladığı sazına sonunda kavuştu. Gencebay'dan 'Bana öyle bir bağlama yap ki, sesi güzel, görüntüsü fiyakalı olsun' talimatı alan Ragıp usta, oğulları Cihan ve Rafet'le dört yıla yakın bir süre çalıştı. Ve sonunda usta ile oğulları, 'kelebek ve abanoz' ağaçlarından, altın varak ve sedef kaplamalı bağlamayı tamamladı.

BU bağlamanın evlatlarına kalacak en kıymetli hazine olacağını belirten Gencebay, 40 bin mark yani yaklaşık 23 milyara mal olan nadide müzik aleti için şöyle konuştu: 'Bu bağlamanın maddiyatı değil, maneviyatı önemli. Çünkü, eşi, benzeri yok. Ragıp Akdeniz, 'Bir daha isteyen olsa da böyle bir şey yapamam' dedi. Müthiş el emeği ve göz nuru var bunda. Maddi olarak bedeli ödenemez..."

-----------------------------------------------------------------------------------

Orhan Baba'ya 135 milyarlık Saz....27 Haziran 2005 Posta

Malatyalı saz ustası Ragıp Akdeniz ve oğulları 3.5 yılda yaptıkları sazı Orhan Gencebay'a hediye etti. Ragıp Usta, "Gövdesi sedef işlemeli, telleri altın olan bu sazın dünyada bir eşi yok. Bir daha ne biz ne de bir başkası böyle bir saz yapamaz. 1700'lü yıllarda yaşamış Stradivari'nin yaptığı kemanlar bugün 2 milyon dolara satiliyor. Bu saz da ileride o kemanlar gibi olacak. Çünkü müthiş bir sesi var" diyor. Sazın bugünkü değerinin 100bin dolar olduğu öğrenildi.

Tabii, bu piyasayı bilenler bilir... Fiyatta yüksek oynamalar yapmak âdettendir :lol: .İsmet Topçu vs. için de aynı şeyler geçerli.
::::::
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

senfonik
Kıdemli Üye

Post by senfonik » 11 Jul 2006, 15:28

vermiş olduğunuz detaylı bilgiye tşk..bende isterim en pahalısı kralda olsun ama..
bağlamcı arkadaşlar iddia edince acabamı dedim..
SENFONİK ŞİİR VE BAĞLAMA KONÇERTOSU İLE YANIP TUTUŞUYORUM..
SEVGİLİ KRAL HAYALMİ GERÇEKMİ BU SÖZLER..
UYANDIR BİZİ..

bir_zaman_aglayip
Kıdemli Üye

Post by bir_zaman_aglayip » 11 Jul 2006, 18:33

Eve haklısınız, babaya yakışır bir saz bu...
Ama Gencebay'ın bağlamasını, mızrabını, tavırlarını, parmaklarını izleyemedikten sonra dünyanın en pahalı sazı Gencebay'a ait olsa ne yazar...

Kırk yılda bir, izliyorıuz , izlediğimiz de dakikalardan öte gitmiyor...

:cry: :cry: :cry: :cry:
HA BEN SANA YOLLANMIŞIM, HA MUHAMMED MİRACA

TeSTeRe
Yeni Üye

Post by TeSTeRe » 11 Jul 2006, 22:22

idam_mahkumu wrote:bir kere telleri altından değil. O bir Efsane... altın telli bağlama olmaz.

Rivayetlere göre, gencebay ragıp ustaya "bana öyle bir saz yapki, dünyada eşi olmasın." demiş; rapıg usta, oğulları ile 4 yıl çalışarak bu sazı yapmışlar....

98 yılında teslim almışdı gencebay. O yıllardaki değeri, 40 Bin mark Yani, 20 Bin Eur'du. Yıllar geçtikce, kamu, değeri o yıla göre belirledi, katladı..

Aradan, 8 yıl geçtiğine göre şuanki Fiyatı aşağı yukarı, 130 Küsür milyar diye tahmin ediliyor..

Evet, Dünyanın En Pahalı Sazı Gencebay'ın.. 1998 Yılında, İdeal bir bağlama, Taş çatlasa 1 milyardı.. Oysa 98 yılında, Gencebay bu sazı 40 bin marka, Yani o günde 9 milyara almış oldu...

abi calmis gibi yazmissin telleri altin degil diye nerden biliyosun gozunle gordunmu? yada orhan babami dedi sana telleri altin degil diye?
hem altindan tel niye olmasin?
calmak icin degil normal altin tel takar calmaz sadece sus olarak durur
olamazmi?

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 12 Jul 2006, 20:00

Ancak süs olarak takılabilir. Çalmak için değil. Ses çıkmaz, doğru dürüst tınlamaz.
::::::
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

HASAN
Kıdemli Üye

Post by HASAN » 12 Jul 2006, 20:37

Çokmu önemli sazın tellerinin altın veya altın olmaması.Önemli olan Dünyanın En Pahalı Sazının Gencebay'da olması... :wink:
Onu Anlamak Sanattır

ziyankar87
Yeni Üye

Post by ziyankar87 » 13 Jul 2006, 13:59

Adam işini en mükemmel şekilde yapıyor.Bu gün türkiyeyi alt üst edin babanın üstüne bağlama çalabilen bir tek kişi daha bulamazsınız.Bence 135 milyarlık saz az bileee.... :wink:

idam_mahkumu
Site Admin

Post by idam_mahkumu » 13 Jul 2006, 19:34

TeSTeRe wrote:
idam_mahkumu wrote:bir kere telleri altından değil. O bir Efsane... altın telli bağlama olmaz.

abi calmis gibi yazmissin telleri altin degil diye nerden biliyosun gozunle gordunmu? yada orhan babami dedi sana telleri altin degil diye?
hem altindan tel niye olmasin?
calmak icin degil normal altin tel takar calmaz sadece sus olarak durur
olamazmi?

Evet, Orhan Babaya Sordum..(!) Telleri Altın değil, Efsane Efsane.. Elime alıp çalmak kısmet olmadı ama, eline alıp çalan, bana çok yakın bir arkadaşımda bu görüşümü teyit etti..

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 17 Jul 2006, 00:03

bu bağlamayı yakından gören ve hatta yanlış bilmiyorsam çalan arkadaşımız var..keşke...oda konuşsa...ama bir süre konuşmama kararı aldı galiba...forumda...

Aytac
Deneyimli Üye

Post by Aytac » 24 Jul 2006, 21:34

Vay Beee!! Ne saz bu!!!
Aritik Sevenlere Saygi Kalmamis

USTA
Yeni Üye

Post by USTA » 11 Dec 2006, 11:49

ORHAN GENCEBAY GİBİ BİR ÜSTADA YAPILMAZ DA KİME YAPILIR ABİ BÖYLE BİR BAĞLAMA!!!!!!!!!!!YAKIŞIR ORHAN ABİMİZE!!!!!!!!ÇETİN AKDENİZ'İN BABASI VEE ABİLERİNİN BÜYÜK EMEĞİ SONUCU ORTAYA ÇIKAN BU ESER GERÇEKTEN MÜKEMMEL.KİM BİLİR SESİ NASILDIR!!!!!!!!!ADAMI DUYGUDAN ÖLDÜRÜR BU BAĞLAMA!!!!!!!!!!!! :cry: :cry:
BİR ENSTRÜMAN ÇALABİLMEK GÜZEL ŞEY!!!!!!!!!

gorevtamam

Post by gorevtamam » 17 Dec 2006, 22:34

emeği geçen hasan yığın kardeşime teşekkür ediyorum

:D

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 18 Dec 2006, 02:12

aramizda bu sazı kucagina alip calan var...hatta resimleri cekende o...yanlıs hatırlamıyorsam... :D

bizimorko

Post by bizimorko » 18 Dec 2006, 11:53

ARKADAŞLAR, bence önemli olan sazın fiyatının ne olduğu değil, çalanın ve ona ruh kazandıranın kim olduğu, bence sazın değerini imalat ve ya satış fiyatı değil, çalan kişinin kim olduğu belirler.. Bundan bir 50 yıl sonra bu bağlama satışa sunulsa ve Orhan Gencebayın sazı dense sizce kaç paradan alıcı bulur.. Dünya pazarında bile çok büyük sanatkarların eserleri çok büyük rakamlara alıcı buluyor.. Birde Orhan Baba nın bağlamasının değerini düşünecek olursak bence o zaman bağlamanın asıl değerini öğrenmiş oluruz.. YANİ BAĞLAMANIN ORHAN BABA YA AİT OLMASI ZATEN DEĞERİNİN PAHA BİÇİLMEZ OLDUĞUNUN GÖSTERGESİDİR.. diye düşünüyorum... SAYGILAR..........

Post Reply