NİKRİZ RÜYASI

Albümleri ve Şarkıları Hakkında Görüşleriniz.

Moderator: Yöneticiler

Post Reply
User avatar
uyger35
Deneyimli Üye
Posts: 69
Joined: 27 Jan 2007, 02:30

NİKRİZ RÜYASI

Post by uyger35 » 17 Feb 2007, 01:28

NİKRİZİN KELİME ANLAMINI BİLEN VARMI.

User avatar
sahan61
Kıdemli Üye
Posts: 180
Joined: 29 Jul 2006, 13:14
Location: İstanbul

Post by sahan61 » 17 Feb 2007, 12:10

Türk Sanat Müziğinde bir makamdır.Sezen Aksu'nun okuduğu Feraye adlı şarkıdada bu makam kullanıldı.
Şu Koskaca Alemden Yalnızlık Aldığımı, Nihayet Öldüğümü Nerden Bileceksin?

User avatar
idam_mahkumu
Site Admin
Posts: 323
Joined: 16 Jan 2005, 19:43
Location: Gaziantep
Contact:

Post by idam_mahkumu » 17 Feb 2007, 17:40

çok zor ve kompleks bir makamdır..

"Tanrıya Feryad" isimli şaheserde bir nikriz eserdir. "Nikriz Rüyası" gibi. Orhan abimizin dahiliklerinden biridir "nikriz rüyası". O eserde ki bağlama geçişleri türk halk müziğinin doruğudur aslında.. Ne ilginçtir, Türk sanat müziği makamlarından türk halk müziğinin doruğu niteliğinde bir eser yapmak, bestelemek ve bunu yine akustik bağlama ile batı formunda (rock) aranje etmek, bunca güzelliğe birde Orhan Gencebay duygusu ve tekniği eklenince neler çıkmış ortaya..

Bağlamanın Senfonisi olarak hep "haydar haydar" olarak bilinir. Rahmetli Ali Ekber Çiçek'in bestesidir, fakat aslında müzikal manada bakacak olursak "nikriz rüyası" haydar haydardan çok daha komplex, evrensel standartlarda bir eserdir. Hep babayiğidin harcı değildir çalabilmek, duygusu verebilmek.

Oysa haydar haydar ı çalamayan yok neredeyse.

ancak gerçek Müzikologlar toplansa, "nikriz rüyası"ndaki dahiliğin sırrısı çözebilirler belki de.

Birde hız ve karmaşıklık olarak "nihavent uverturu" gösteririz, ki öyledir de. Ama teknik ve duygu bakımdan nikriz rüyasını gereği gibi icraa edebilmek ancak babayiğit işidir. Gencebay'ın bağlamada zirvesidir o eser..

User avatar
uyger35
Deneyimli Üye
Posts: 69
Joined: 27 Jan 2007, 02:30

NİKRİZ RÜYASI

Post by uyger35 » 17 Feb 2007, 17:45

TEŞEKKÜRLER

topraktan bir can
Kıdemli Üye
Posts: 362
Joined: 08 Feb 2005, 16:27

Post by topraktan bir can » 17 Feb 2007, 18:29

ikisi de en üst düzeyde,zirvede diyebileceğimiz eserler.fakat sanki teknik olarak nikriz rüyası birazcık daha zor ve kompleks gibi.bilmem siz ne düşünüyorsunuz?tabi yine müzikle daha yakinen ilgilenen müzisyen gönül dostları daha iyi değerlendirecektir.

User avatar
KUŞÇUBAŞIEŞREF
Kıdemli Üye
Posts: 343
Joined: 07 Jun 2006, 21:20
Location: İST

Post by KUŞÇUBAŞIEŞREF » 17 Feb 2007, 20:30

EYVALLAHHH GONUL DOSTLARI BILGILERINIZ ICINN imza T.M.KUŞÇUBAŞIEŞREF
KUŞÇUBAŞIEŞREF
MSN ADRESIM HACKERLENMISTIR (ELE GEÇİRİLMİŞTİR) kuscubasiesref_1@hotmail.com adresinden gelen emailleri açmayın kesinikle yoksa sizinde msn giderr... YENİ MSN ADRESIM kuscubasiesref_1873@hotmail.com

User avatar
idam_mahkumu
Site Admin
Posts: 323
Joined: 16 Jan 2005, 19:43
Location: Gaziantep
Contact:

Post by idam_mahkumu » 18 Feb 2007, 00:13

topraktan bir can wrote:ikisi de en üst düzeyde,zirvede diyebileceğimiz eserler.fakat sanki teknik olarak nikriz rüyası birazcık daha zor ve kompleks gibi.bilmem siz ne düşünüyorsunuz?tabi yine müzikle daha yakinen ilgilenen müzisyen gönül dostları daha iyi değerlendirecektir.


Başar abi sen ne diyorsun ya.. :) Şuan "haydar haydar" uluslar arası bağlama senfosini olarak kabul ediliyor..

Oysa nikriz rüyası daha fazla birikim gerektiren bir eser.. "Ali ekber çiçek"in "haydar haydar" dan başka özel bir eseri yok, eserleri mutlaka vardır o ayrı konu..

Oysa Orhan abinin her eseri evrensel ölçülerde, nikriz rüyası bunlardan biri.. Nikriz makamı bikere oldukça zor.. Ki orhan abi ne yapmış etmiş, bu zor, pek tercih edilmeyen türk sanat müziği makamını türk halk müziği formunda, rock alt yapılı olarak bestelemiş. Kasette de en iyi şekilde icraa etmiş.. Üstelik, hızlımı hızlı, bağlamaya hakimiyet gerektiren bir eser. Çalışan herkes mutlaka iyi kötü çalar, fakat o temizliği, o akıcılığı Gencebay dan başka kimse veremez.. Hele duygusunu kimse veremez.

Pardon, mesajını tekrar okudum, kusura bakma, nihavent uvertur'dan bahsediyormuşsun.. :)

Şimdi senfonik açıdan bakarsak nihavent uvertur daha önplanda. Ama En zor bağlama taksimi nedir derseniz, şuan türkiyede ve dünyada en zor bağlama taksimi "nikriz rüyası"dır. İkinci sırayı nihavent uvertur alır.Diye düşünüyorum..

Çünkü Nihavent Uvertur, iyi hız iyi duygu, iyi çalışma ister. Bunu başaran herkes eseri iyi kötü icraa eder.. Oysa nikriz rüyası, iyi hız, iyi duygu ve iyi çalışmanında yanında aynı zamanda halk müziği tavırlarını bilmeyide gerektirir.. Çünkü Halk müziği tavırlarına hakim olabilen biri icraada zorluk yaşamaz.

User avatar
nikrizruyası
Deneyimli Üye
Posts: 85
Joined: 29 Jan 2007, 16:58
Location: istanbul / Alibeyköy

Post by nikrizruyası » 19 Feb 2007, 10:43

arkadaşlar nikriz rüyası = suat coşkun :D

arkadaşlar gereğini anlatmış harika bir eserdir ben hergün en az beş kez dinlerim fazla müzik bilgim yok notacı değil rotacıyım kendi kendime bağlama çalmayı öğrendim babanın her eserini iyi kötü çalabiliyorum fakat bu eser gerçekten çok zor hızlı ve pratik olmanızı gerektiriyor çünkü perdeler üzerinde öyle geçişler varki işte babanın eseri diyorsunuz

http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=nikriz

Post Reply