Korsan Yasasına Rağmen

Gönül dostları Korsan eser almaz, başkasınada aldırtmaz!

Moderator: Yöneticiler

User avatar
genex
Site Admin
Posts: 490
Joined: 15 Jan 2005, 19:46
Location: İstanbul
Contact:

Korsan Yasasına Rağmen

Post by genex » 18 Oct 2005, 12:16

Ciddi para ve hapis cezası getiren 'korsanla mücadele yasasına' rağmen kitap yayıncılığı sektöründe korsanın önü alınamıyor. Edebiyat ve İlim Eseri Sahipleri Meslek Birliği'nin (EDİSAM) Korsan Yayın 2005 Raporu'na göre sektördeki korsan oranı geçen yıla göre yüzde 10 oranında artarak yüzde 40'a yükseldi. Raporda sektörün ekonomik değerinin yaklaşık 500 milyon YTL olduğu belirtiliyor. Bunun da yaklaşık 200 milyon YTL'lik kısmı korsan.


Raporda, bu artışın sebebi olarak yasayı uygulamakla yükümlü belediye, polis, jandarma gibi kuruluşların yavaş çalışmaları gösteriliyor. 12 Mart 2004 tarihinde 'korsanla mücadele kanununun' yürürlüğe girmesiyle mücadele konusunda sıkı bir çalışma dönemine girildiğinin, bunun da özellikle kültür yayınlarında etkili olduğunun hatırlatıldığı raporda, zaman içerisinde belediye, emniyet ve jandarmanın mücadele konusunda ilgisiz kaldığının altı çiziliyor.
İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şubesi'nin rakamları da bu durumu açıkça ortaya koyuyor: 2004 yılında 98 bin 554 korsan kitap, 2005 yılının ilk altı ayında ise sadece 9 bin 257 korsan kitap ele geçirilmiş.

Raporda özellikle belediyelerin hâlâ sokaklarda kitap satışına göz yumduğu vurgulanıyor. Belediye ve kolluk kuvvetlerinin bu performansı yıllık raporlara da yansıyor. 2003 yılında korsan yayının oranı yayın sektöründeki oranı yüzde 53 iken, yasanın yürürlüğe girmesiyle 2004'te yüzde 30'lara gerilemişti. Şimdi tekrar bir artış göstererek yüzde 40'a çıktı.

Türkiye'de korsan yayınla mücadeledeki isteksizlik Avrupa Yayıncılar Birliği (AYB) tarafından da izleniyor. Raporda AYB'nin son genel kurulda Türkiye'deki korsan yayının özel gündem maddesi olduğu ve federasyona üye 25 ülkeden sadece Türkiye'nin mücadele konusunda yavaş davrandığı sonucuna ulaşıldığı, bu sonucun da AB'nin Türkiye ile ilgili raporlarına yansıyacağı dile getiriliyor.

Raporun çarpıcı sonuçlarından biri de daha önce Radikal gazetesinin sayfalarına taşıdığı gibi korsan yayınların artık kitabevlerinde satılır hale gelmesi... Bu, korsan yayının artışının diğer bir nedeni. Yasanın, sokaklarda kitap satışını yasaklamasının ardından korsan yayın yapanlar yeni yöntemler geliştirerek korsan kitapların artık kitabevlerinde satılmasına neden oluyor. Bunun için de badrol uygulamasının zaaflarından yararlanıyorlar. Bir şekilde elde edilen bandroller, korsan kitaplara yapıştırılarak kitabevlerine veriliyor. Raporda korsan yayını önlemek için başlatılan bandrol uygulamasının nasıl içinden çıkılmaz hale geldiği ele alınıyor. Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü'nün soyulup 2 milyon bandrolün çalınmasıyla da bandrol uygulamasının ağır bir yara aldığı belirtiliyor.

EDİSAM'ın raporunda altı çizilen diğer önemli nokta ise şu: Korsan bandrolleniyor ve yasal yayınla korsan yayını birbirinden ayırt etmek artık pek mümkün değil. (Kültür Sanat)


Rakamlarla yayıncılık sektörü


EDİSAM Korsan Yayın 2005 Yılı Raporu'na göre Türkiye'de yayın sektörünün toplam büyüklüğü 500 milyon YTL.

Sektörde korsan yayının payı 200 milyon YTL.

Kültür yayınlarında pazarın toplam büyüklüğü yaklaşık 100 milyon YTL. Kültür yayınlarında korsan kitapların payı 40 milyon YTL.

İthal kitap pazarının büyüklüğü yaklaşık 40 trilyon TL ve bunun yarısı yaklaşık 20 milyon YTL'si korsan.
Ders kitaplarında pazarın büyüklüğü yaklaşık 200 milyon YTL iken korsanın payı yaklaşık 60 milyon YTL.
Üniversite ders kitapları pazarının büyüklüğü yaklaşık 100 milyon YTL ve en yüksek korsan yayın oranı bu kategoride. Üniversite ders kitaplarının yüzde 60'ı yani 60 milyon YTL'si korsana teslim.

Sezen Aksu korsana yenik

İstanbul'da 10-12 Ağustos tarihlerinde yapılan Uluslararası Ekonomi Konferası'nda açıklanan korsan kaset ve CD raporuna göre Türkiye'de korsan, AB ülkeleri ortalamasının altı katı... Akademisyenler Levent Sevinç ve Gözde Yılmaz'ın yaptığı araştırmaya göre 200-2004 arasında yakalanan korsan albüm miktarı dört kat arttı ve 2003 yılında dünya çapında korsan CD satışları 1 milyar adedi geride bıraktı. Türkiye'deki korsan satışların yapısını bir örnek albüm üzerinde inceleyen akademisyenler bu çerçevede Sezen Aksu'nun geçen yıl yayımlanan 'Yaz Bitmeden' albümünü seçti ve albümünü satın alanların yüzde 25'inin korsan (bandrolsüz) ürün aldıklarını ortaya çıkardı. Dünyada korsan müzik satışları ise toplam pazarın 10'da birine, yani 4.6 milyar dolara ulaştı.

User avatar
genex
Site Admin
Posts: 490
Joined: 15 Jan 2005, 19:46
Location: İstanbul
Contact:

Post by genex » 18 Oct 2005, 12:24

Fikir ve Sanat Eserini ve Sahipleri koruma amacindaki kurulu$lar:

Eser Sahipleri


İlim / Edebiyat
o BESAM. Bilim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği
o ILESAM. Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği;
o EDİSAM. Edebiyat ve İlim Eseri Sahipleri Meslek Birliği

Müzik Eser Sahipleri
o MESAM. Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (Yönetim Kurulu üyesi Orhan Gencebay) - http://www.mesam.org.tr
o MSG. Müzik Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği - http://www.msg.org.tr

Sinema Eseri Sahipleri
o SETEM. Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği
o SESAM. Türkiye Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği
o BSB Belgesel Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği

Güzel Sanat Eseri Sahipleri

o GESAM. Türkiye Güzel Sanat Eserleri Sahipleri Meslek Birliği

Bağlantılı Hak Sahipleri


Müzik Yapımcıları
o MÜYAP. Müzik Yapımcıları Meslek Birliği (1.ve 3. dönem Haysiyet Kurulu üyesi Orhan Gencebay) - http://www.mu-yap.org

İcracı Sanatçılar
o MÜYORBİR. Müzik Yorumcuları Meslek Birliği (Yönetim Kurulu üyesi Orhan Gencebay) - http://www.muyorbir.com
o OYUNCUBİR Oyuncular Meslek Birliği.
o SESBİR. Seslendirme Sanatçıları Meslek Birliği
o TOMEB. Tiyatro Oyuncuları Meslek Birliği.

Radyo - Televizyon Yayıncıları

o RATEM. Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği · Film Yapımcıları
o TESİYAP.Televizyon ve Sinema Eseri Yapımcıları Meslek BirliğiUser avatar
burhansenkal
Kıdemli Üye
Posts: 432
Joined: 28 Jan 2005, 01:55
Location: SAMSUN
Contact:

KANSER

Post by burhansenkal » 22 Oct 2005, 01:43

Sevgili Hüseyin. Korsancılığı yeniden gündeme getirmeni takdir ediyorum. Geçen seneden bu yana bi şey seğişmemiş anlaşılan.Sanatçıların feryadında ne kadar haklı olduğunu anlatmaya satırlar yetmez.
Aklıma takılan bir şey de şu:
Bir müzik cd için (kayıt+cd+ambalajı+bandrol+satıcıya teslimi) maliyet nedir. Bilgin var mı ?
Duyduğum kadarı ile bir cd için 150 bin ira bandrol ücreti var. Bu rakamların gerçeği nedir ?. İmkanın varsa bizleri bilgilendirirmisin ?.

User avatar
HASAN
Kıdemli Üye
Posts: 444
Joined: 13 Dec 2005, 11:45
Location: ANKARA 06

re

Post by HASAN » 17 May 2006, 17:31

Bana göre Korsana Hayır demek yetmez.Birazda icraat gerekli.Korsan hakikaten büyük hırsızlık.
Onu Anlamak Sanattır

User avatar
KUŞÇUBAŞIEŞREF
Kıdemli Üye
Posts: 343
Joined: 07 Jun 2006, 21:20
Location: İST

cevap

Post by KUŞÇUBAŞIEŞREF » 20 Jun 2006, 23:47

EVET YA NE BUYUK BIR KAYIP ULKE ICIN KORSAN SANATÇI CABALASIN CALISSIN AYLARCA VE YILLARCA ALBUMU CIKARSIN KORSANDA GELIP CALISMADAN CABALAMADAN HİÇ BIR VERGI VE ZAHMETE KATLANMADAN KOLAY YOLDAN BIZ BUNA HALK DILINDE HIRSIZLIK DIYORUZ SANATCININ EMEGINI CALSIN SONRADA SEFASINI SURSUN VARMI BOYLE SEY YILLARDIR ÇÖZÜMÜNÜ BULAMADILAR İNSALAH TEZ ZAMANDA BULURLAR BERHUDAR OL imza T.M.KUŞÇUBAŞIEŞREF TOPRAK UGRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR
KUŞÇUBAŞIEŞREF
MSN ADRESIM HACKERLENMISTIR (ELE GEÇİRİLMİŞTİR) kuscubasiesref_1@hotmail.com adresinden gelen emailleri açmayın kesinikle yoksa sizinde msn giderr... YENİ MSN ADRESIM kuscubasiesref_1873@hotmail.com

User avatar
Gönül_Dostu
Kıdemli Üye
Posts: 215
Joined: 08 May 2006, 15:56
Contact:

Post by Gönül_Dostu » 21 Jun 2006, 10:13

korsan meselesini ele aldığın için teşekkürler hüseyin
bu mücadele sanatcıların büyük çabası ama yasalar yeterli değil
ne bekleniyor anlamıyorum.
korsan sorunu sadece sanatcıların çabaları ve yasalarla çözülecek gibi görünmüyor.belki belli bir oranda çözülür ama yeterli olmaz düşüncesindeyim.
halkı da bilinçlendirmek gerekli ama nasıl olacak bu iş kim yada hangi kurumlar yapacak!!!!!!!

User avatar
sabır taşı
Kıdemli Üye
Posts: 1179
Joined: 26 Jan 2005, 18:32
Contact:

Post by sabır taşı » 21 Jun 2006, 16:13

akın abiye katılıyorum....

User avatar
KUŞÇUBAŞIEŞREF
Kıdemli Üye
Posts: 343
Joined: 07 Jun 2006, 21:20
Location: İST

CEVAP

Post by KUŞÇUBAŞIEŞREF » 21 Jun 2006, 18:59

burda en buyuk pay halka düşüyor gonul dostlarında dedigi gibi halkı bılınclendırınce korsan buyuk bır hüsrana ugrar. halk buyuk bır çözüm korsan meselesınde. bu mesele halledılırse korsanın buyuk kısmı halledılır BERHUDAR OL imza T.M.KUŞÇUBAŞIEŞREF BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN USTUNDEKI KANDIR.
KUŞÇUBAŞIEŞREF
MSN ADRESIM HACKERLENMISTIR (ELE GEÇİRİLMİŞTİR) kuscubasiesref_1@hotmail.com adresinden gelen emailleri açmayın kesinikle yoksa sizinde msn giderr... YENİ MSN ADRESIM kuscubasiesref_1873@hotmail.com

User avatar
sabır taşı
Kıdemli Üye
Posts: 1179
Joined: 26 Jan 2005, 18:32
Contact:

Post by sabır taşı » 21 Jun 2006, 19:40

vallahi insanların yüreğinde Allah korkusu ve her işinde ahlak kaygısı ağır basmadıkça,her konuda sorunlar çıkar...acı ama gerçek...

baya ciddi önlemler alındı resmi kurumlar tarafından..ama bu yeterli değil...

ben 16 yıldan beri Gencebay ustayı bir şekilde takip ederim..benim gözlemlerime göre Gencebay hocanın özellikle 85 yılı sonrası,albüm çıkardığında ilk elden satış grafiği 400 le 500 bin arası...yani temelden ilk hesaptan yeni çıkan bir albümü gözü kapalı alan gönül dostu sayısı...yani..

o zamana kadar tabiki, albümleri takip etmeyen insanlarda olmuştur..bu sayı içinde...

2004 de çıkardığı YÜREKTEN OLSUN ALBÜMÜ resmi kayıtlara göre 302 bin falan sattı.....

ama alakalı alakasız kimin bilgisayarındaki müzik dosyalarına baksam..yürekten olsun albümü var...özelliklede iş yerinde tamir için gelen bilgisayarlarda....

yani yürekten olsun albümü 302 bin insanın eline geçmedi sadece....daha fazla....

mp3 siteleri çok darbe vuruyor...bayağı bir kapatıldı...ama mantar gibi türüyorlar....

geçenlerde uğur ışılağın son albümü çıktı...7,5 ytl lik albüme 10 ytl dedi kasetçi....dedim; korsana davetiye çıkarıyorsunuz...2,5 ytl gibi bir miktara tenezzül ediyorsanız fazladan...al...sadakam olsun...... :evil:

herkesin suçu var bu sorunda....vesselam....

User avatar
KUŞÇUBAŞIEŞREF
Kıdemli Üye
Posts: 343
Joined: 07 Jun 2006, 21:20
Location: İST

cevap

Post by KUŞÇUBAŞIEŞREF » 21 Jun 2006, 20:34

HAKLISIN KARDESSSS YA UZULUYORUM GENCEBAY GIBI BIR INSANIN EMEGINDEN CALAN EMEK HIRSIZLARI DURDURULAMIYOR BUDA BIZI KAHREDIYOR GENCEBAY BU ULKEDE EN COK ALBUMU SATAN SARKICILARIN BASINI CEKER HER KASETI REKOR KIRAR NE DEMEK 3O2 BİN SATMASI SON ALBUMUN BENCE KORSAN OLMASA 2 MILYONU GECER Dİ HİÇ Mİ VICDAN YOK OLSA ZATEN YAPMAZLAR BU KORSAN İŞİNİ BU EMEK HIRSIZLARI CÖZÜM EN KISA ZAMANDA BULUNUR İNSALLAH BERHUDAR OL imza T.M.KUŞÇUBAŞIEŞREF TOPRAK UGRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR
KUŞÇUBAŞIEŞREF
MSN ADRESIM HACKERLENMISTIR (ELE GEÇİRİLMİŞTİR) kuscubasiesref_1@hotmail.com adresinden gelen emailleri açmayın kesinikle yoksa sizinde msn giderr... YENİ MSN ADRESIM kuscubasiesref_1873@hotmail.com

User avatar
sabır taşı
Kıdemli Üye
Posts: 1179
Joined: 26 Jan 2005, 18:32
Contact:

Post by sabır taşı » 21 Jun 2006, 22:21

almanyada bir üniversite Gencebaya müzik prof.luğu veriyor....ancak kendi ülkesindeki ilgiye bak......

sonradan bilinir hep kıymetler bu ülkede....

User avatar
KUŞÇUBAŞIEŞREF
Kıdemli Üye
Posts: 343
Joined: 07 Jun 2006, 21:20
Location: İST

cevap

Post by KUŞÇUBAŞIEŞREF » 23 Jun 2006, 21:24

EVET DOGRU SOYLUYORSUN KATILIYORUM KARDESIM SANA DOGRU SOZE NE GEREK BERHUDAR OL imza T.M.KUŞÇUBAŞIEŞREF TOPRAKK UGRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR
KUŞÇUBAŞIEŞREF
MSN ADRESIM HACKERLENMISTIR (ELE GEÇİRİLMİŞTİR) kuscubasiesref_1@hotmail.com adresinden gelen emailleri açmayın kesinikle yoksa sizinde msn giderr... YENİ MSN ADRESIM kuscubasiesref_1873@hotmail.com

kıral
Kıdemli Üye
Posts: 110
Joined: 03 May 2006, 00:05

Post by kıral » 01 Jul 2006, 22:13

bir kişi aldığı korsan mp3ü bilgisayara takıp orhan gencebay dinlerken onun derdine acısına ortak olmaya çalışan adamın müziğine kendisini kaptırıp nasıl onunla arasında bağ kurabilirki?bunu yapmadıktan sonra nerde kaldı orhan hayranlığı ?
emeğe saygı

User avatar
Erhan
Deneyimli Üye
Posts: 95
Joined: 29 Jun 2006, 16:25
Location: Adıyaman

Post by Erhan » 07 Dec 2006, 10:35

Ben Diyorum ki Orhan Gencebay'ın korsan albümünü alanlar bu siteye girmesin...Bari Orhan Baba'ya yapmayalım bu saygısızlığı....

USTA
Yeni Üye
Posts: 28
Joined: 02 Dec 2006, 10:56
Location: BURDUR

Post by USTA » 11 Dec 2006, 11:18

İSTER EDEBİYAT ALANINDA , İSTERSE DE MÜZİK ALANINDA OLSUN BU KORSAN DENİLEN CANAVARIN ÖNÜNE GEÇİLEMEZ ABİ.HER TÜRLÜ BU İŞİ YAPAR BU İNSAN EVLATLARI!!!!!!!!!!!! :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
BİR ENSTRÜMAN ÇALABİLMEK GÜZEL ŞEY!!!!!!!!!

User avatar
sabır taşı
Kıdemli Üye
Posts: 1179
Joined: 26 Jan 2005, 18:32
Contact:

Post by sabır taşı » 11 Dec 2006, 14:28

USTA wrote:İSTER EDEBİYAT ALANINDA , İSTERSE DE MÜZİK ALANINDA OLSUN BU KORSAN DENİLEN CANAVARIN ÖNÜNE GEÇİLEMEZ ABİ.HER TÜRLÜ BU İŞİ YAPAR BU İNSAN EVLATLARI!!!!!!!!!!!! :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:


haklısın....

utanmayi,hayayi attiysan diledigini yap..(yaparsin) hz.muhammed s.a.v..

User avatar
burhansenkal
Kıdemli Üye
Posts: 432
Joined: 28 Jan 2005, 01:55
Location: SAMSUN
Contact:

Post by burhansenkal » 12 Dec 2006, 00:13

bir geyik yorumu yapayım.
Sallandıracan bir ikisini derler ya hani....

Arkadaşlar, adamı hırsızlıktan suç üstü yakalıyorlar. Sabahı adam karşına dikilip "beni şikayet ha" deyip tehdit ediyor. (yaşadım da )
Gasp ,yaralama vs. ..
Polisin eli kolu bağlanmış.artık işi nerdeyse boşverecek."yakalıyoz,salıyolar" psikolojisi hakim.
Çivimiz çıkmış.
Atalarımız işte deve işte hendek derler.
ya da Halep orda ise arşın burada.
İstesinler her şey çözülür.
Ama malum AB ninnis....
susayım............... :shock:

User avatar
yasakresim
Kıdemli Üye
Posts: 889
Joined: 17 Jan 2005, 17:25
Location: İzmir-Tekirdağ
Contact:

Post by yasakresim » 12 Dec 2006, 00:49

Uyusun da büyüsün niiinniii, tıpış tıpış yürüsün niiinniii, eeee, eeee, eeee vatandaş eeeeeee!.... :lol:
::::::
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

User avatar
VirtuE
Kıdemli Üye
Posts: 590
Joined: 17 Jul 2006, 14:51
Location: Trabzon-Ankara
Contact:

Post by VirtuE » 12 Dec 2006, 04:43

:) :D :) :? :(
Orhan Gencebay

Yiyiniz, içiniz fakat israf etmeyiniz. (A’raf Suresi:31)
Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla, ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlana)

User avatar
sabır taşı
Kıdemli Üye
Posts: 1179
Joined: 26 Jan 2005, 18:32
Contact:

Post by sabır taşı » 12 Dec 2006, 14:29

yasakresim wrote:Uyusun da büyüsün niiinniii, tıpış tıpış yürüsün niiinniii, eeee, eeee, eeee vatandaş eeeeeee!.... :lol:


:lol:

burhan abi doğru söylüyorsun.. :cry: çivimiz çıkmış..isteseler bir çok sorunu çözerler...

bir toplum kendi özündekini değiştirmedikce allah da onların durumunu değiştirmez...rad suresi 11.ayet..kur'an-ı kerim..

allah sonumuzu hayır etsin..

Post Reply