Korsancılık Kaseti Bitirdi

Gönül dostları Korsan eser almaz, başkasınada aldırtmaz!

Moderator: Yöneticiler

Post Reply
User avatar
HASAN
Kıdemli Üye
Posts: 444
Joined: 13 Dec 2005, 11:45
Location: ANKARA 06

Korsancılık Kaseti Bitirdi

Post by HASAN » 15 Jul 2006, 15:00

Korsancılık kaseti bitirdi

Hemen her köşede satılan korsan CD’ler, internet üzerinde ki müzik siteleri, orijinali yerine kopyalama CD’lerin tercih edilmesi, kasetçilik ile birlikte kasetçaları da bitirdi.

YÜZDE 90 KORSAN TERCİH EDİLİYOR

Yapılan bütün mücadeleye rağmen önüne geçilemeyen Korsan CD’ler birçok sektöre darbe vurmaya devam ediyor. Piyasada dinlenen müziklerin yüzde 90’nın korsan olduğunu ifade eden Kurt Kasetçilik ve Müzik Yapım Şirketi Sahibi Ahmet Kurt, “Marketlerden tutunda her köşe başında CD bulmanız mümkün. Sokakta satılan CD’lerin yüzde 90’nı korsan. Bu kadar korsan içerisinde hiç bir kaset mağazası iş yapamaz. Korsancılık sadece kaset satışlarını değil sanatçılarımızı da bitirdi. Bugün birçok mahalli ve ulusal sanatçı yeniden kaset çıkarma riskine giremiyor. Nedeni ise milyar harcadığı kasetinin parasının geri gelmeyeceğini biliyor. Türkiye’de en üst seviyede olan sanatçılar dışında birçok sanatçı umutlarını kasetlere değil, konserlere bağladı. Korsanın önüne geçmek için ise sadece CD’yi satana değil alana da ceza getirilmesi gerekir” dedi.
CD ÇALARLARA VERİLEN PARA ORTADA

Kaset satışlarının yüzde 10 ile 20’lere kadar düşmesinin tek nedeninin müzik dinleyen vatandaşların büyük bir bölümünün korsana yönelmesinden kaynaklandığını vurgulayan Kurt, “Bugün bir kaset 5 ile 7 YTL arası, CD 5 ile 10 YTL arası. Korsanı 1 YTL. İnternet üzerinden indirmek ise neredeyse bedava. Bunun yanı sıra kasetçalarlar 10 ile 50 YTL arasında. Ancak bir MP3 cihazı daha yüksek maliyetlere buluyor. Sanatı ve sanatçıyı sevdiğini söyleyen birçok kişi MP cihazlarına yüksek miktarda ücret verirken, bir kasete 5 lirayı vermiyor. Bunun neresi sanata ve sanatçıya destek olmak? Birçok yerel sanatçı var Konya’da. Hepsi değerli sanatçılarımız ve birçoğunun kaset çıkarmak için ellerinde çok güzel eserleri var. Ama kaset çıkarmaya cesaretleri yok. Çünkü harcadığı emeği ve parayı kaseti daha piyasa çıkmadan korsanlar çalacak” diye konuştu.

KASETÇALAR SATIŞLARI NEREDEYSE BİTTİ
Beyaz Eşya Mağaza sahipleri ise son günlerde tek veya çift kaset teyp satışlarının bittiğini ifade ederken, “Tek kaset teypler 15 ile 25 YTL arası, çift kaset teypler ise 50 ile modeline göre en fazla 100 YTL. Bu kadar ucuz olmasına rağmen kasetçalar satışları yok denecek kadar az. Bunun sebebi şimdi herkes, internet sitelerinin yanı sıra cep telefonundan bile müzik dinlemesi. Ancak CD çalarların fiyatları bu kadar ucuz değil. Eskiden pikaplar vardı. Pikaplar Makaralı teyplere yenildi, Makaralı teypler kartuş kaset dediğimiz teyplere yenildi. Üretilen her modern cihaz bir önceki modele olan ilgiyi bitirdi. Şimdi unutulma sırası kasetçalarlara geldi. Bakalım bundan sonra neler üretilecek neler yok olup gidecek” dedi.
http://www.merhabagazetesi.com.tr/arsiv ... 27/g23.htm
Onu Anlamak Sanattır

Post Reply