Forum Kuralları

<meta http-equiv="Refresh" content="0; url=http://www.orhangencebayve.biz">

Moderator: Yöneticiler

Locked
User avatar
genex
Site Admin
Posts: 490
Joined: 15 Jan 2005, 19:46
Location: İstanbul
Contact:

Forum Kuralları

Post by genex » 01 Sep 2006, 23:51

1) Öncelikle bilinmesi gereken şey; forumun bir chat odası olmadığıdır. Okuyan kişiler yazdığınız mesajlardan birşey alabilmelidirler. 2-3 kişi arasındaki sohbet türü mesajlara izin verilmez. Forumlarda birbirleriyle kişisel atışmalara girenler, hakaret edenler yine aynı akıbete uğrarlar. Forum ile chat arasındaki fark; forumda yazılanların o an uçup gitmemesi, aylar yıllar sonra bir başlıktaki mesajların okunabilmesidir. Dolayısı ile kayda değer içerikli olması gerekir mesajların. 3 ay sonra bir kişi x başlığını okurken sizin aranızdaki kişisel hakaret boyutuna varan tartışmadan hiçbirşey almaz. Bu durumlar kişisel tartışma ile kıstılı değildir. Örneğin bir sanatçıyla ilgili başlığa:

"muhteşemm, süper olmuşşş"
"bende alcam yarın"
"+1"
"5 para etmez"
"Berbat"
"kesinlikle!"
"sana katılıyorum"
"anlamamışsın dediğimi"
vs vs vs..

gibi kısa ve okuyana hiçbirşey vermeyen mesajlar atmak yasaktır. Sadece yazmak için yazılmış 1-2 kelimeden oluşan yorum cümleleriyle forumu sabote etmeyiniz. Böyle sohbetler için gencebaysohbet.com Chat odasını kullanınız.


2) Anket türü başlıklar açmak yasaktır. Örneğin "şu an ne düşünüyorsunuz, "şu an ne dinliyorsunuz" vs vs. Aylar sonra kimse gelip bakalım 2 sene önce bu adamlar o an ne düşünüyorlarmış, ne dinliyorlarmış diye bakmaz. Anlık bir tatmindir bu. Bu tip konuları gencebaysohbet.com da konuşabilirsiniz.

3) Forumda başlık açmadan önce o başlıktan zaten olup olmadığını kontrol edin. İki adet aynı başlıktan var ise, hangisinde daha çok mesaj olduğuna bakılmadan, eski olan başlık kalır, yeni olan silinir. Boşuna yazmış olursunuz. Ayrıca Arşiv bölümünüde kontrol etmeniz gerekmektedir.

4) Forumlarda en çok dikkat etmeniz şey ise yazım ve anlatım tarzınızdır. Defalarca belirttiğimiz gibi burası bir chat odası değildir, bir tartışma ve bilgi paylaşım platformudur. Türkçe cümleler kurarken alfabemizde olmayan hafler kullanmayın ve kelimeleri ucube şekillere sokmayın. Evet yerine ewt, güzel yerine güsel, değil yerine diil, gelio, gidio, walla vs gibi Türkçe dışı olaylara girmeyin. Sizden mükemmel derecede edebi bir dil ve tüm dil kurallarına yüzde yüz uymanız beklenmiyor, ancak en azından Türkçe kelimeleri değiştirmeyin. Türkçeyi dejenere etmeyin.

Ayrıca BiR BüYüK bİr kÜçÜk, tamamı bold, tamamı italik olacak şekilde yazılar yazmayın. Kasıtlı olarak Türkçe'yi bozmayın.

5) İmzalarınızda 5 satırdan fazla yazı bulundırmak ve resim kullanmak yasaktır.

6) Telif hakkı bulunan müzik dosyasına link vermek, bunları barındıran korsan cdlerin satışını forumda veya özel mesaj ile yapmaya çalışmak veya her türlü yazılım crack/serial paylaşımı, kısacası KORSAN'IN HER TÜRLÜSÜ YASAKTIR!

7) Olayları kişiselleştirmek, birebir kavga etmek, olayları hakaret boyutuna taşımak kesinlikle yasaktır. Haklı haksız aranmaz, tüm taraflar atılır. Size hakaret edildi ise cevap vermeyin, yönetime şikayet edin, gereken yapılır. Adaleti siz sağlamaya çalışmayın. Derdinizi özel mesaj ile halledin. Nasıl yeni tanıştığınız biriyle dışarıda tartışırken "beyin özürlümüsün arkadaş" diyemiyorsanız burada da diyemezsiniz. Aradaki monitör ve klavye size bunun için cesaret vermesin. Eğer cesaretiniz varsa çıkın aynı şeyleri kimseyi rahatsız etmeden dışarıda yapın. Bu durum sanatçılar hakkında yaplılan yorumlar için de geçerlidir. Sanatçıları eleştirirken terbiye sınırlarını aşmayın. Hakaret olayında uyarı sözkonusu değildir, hakaret edenler direk olarak atılır, zira bunun Forum Kurallarıyla alakası yoktur, "bilmiyordum" diyemezsiniz, insanlıkla ilgili birşeydir bu, ve karşıdakine hakaret edebilen insanları burada istemiyoruz.

8 ) Forumda mesajlarınızı değiştirme/edit ve sil fonkiyonları bulunmaktadır. Değiştir fonksiyonu mesaj sahibine yazımdaki imlâ yanlışlarını düzeltebilme şansını vermek için konmuştur. İçerik olarak yanlış birşey yazdığınızı farkettiğiniz anda bunu mesajınıza kimse cevap vermeden yapmış olmanız gerekir, eğer mesajınıza birisi cevap verdiyse, üstüne üstlük bir de alıntıladıysa o mesajı silemezsiniz.. Aksi bütün foruma saygısızlık olur, söylediğinizi inkâr ederek size cevap veren insanları yalancı duruma düşürmek olur ki bu kabul edilemez. Mesaj yolladıktan sonra ekleyeceğiniz birşey varsa, eğer kimse henüz cevap vermedi ise, önceki mesajınızı düzenleyerek bunu yapın. Kendi mesajınızın üstüne yeni bir mesaj atmayın.

9 ) Gencebayforum.Com forumları onlu yaşlardaki gençlerin günlük enerjilerini harcamaları için hazırlanmış bir platform değildir. Rockçı,Arabeskçi,Jazzcı, Popçu....kavgalarına kesinlike izin verilmez. Buna örnek olarak "şu rockçıdır bu fantezicidir" "bu harbi kro diğeri davayı para için sattı" "kahrolsun hiphopçular yaşasın TSM" gibi 13-15 yaş muhabbetleri gösterilebilir.

10) Herhangi bir kişi yada eser ile ilgili başlık açıp sadece "evet ne düşünüyosunuz?", "başka söze gerek varmı buyrun yazın", "bu sanatçıyı dinleyen varmı?" gibi girişler yapmayın. Mutlaka başlık konusu ile bilgi verip kendi görüşlerinizide belirtin.

11) Başlık metinlerinde başlığın başına sonuna " , *, ! -, gibi işaretler koymayın ve başlık metninin tamamını BÜYÜK harflerle yada BüYüK KüÇüK harflerle yazmayın. ===>Buraya Bakın!!!<=== gibi başlıklar atmayın. Sadece mesajınızı yazın. Aksi durumlar aramalarda problem çıkarıyor.

12) Forumda herhangi bir başlıkta yönetim tarafından değiştirilme silinme yada bir tavırdan dolayı şikayetiniz var ise tepkinizi o başlıkta verip konuyu dağıtmak yerine "Site hakkında" kısmında bize bildiriniz. Site hakkında kısmı hariç kategorilerde yöneticilerle girdiğiniz tartışmalar/şikayetler silinecektir.

Ayrıca gereksiz gördüğünüz başlıklara "kesin uçar", "kesin kilitlenecek" gibi yorumlar kesinlikle yapmayınız. Site hakkında kısmına şikayetinizi bildiriniz, gerekli görülürse yönetim tarafından yaptırım yapılır. Herkesin görüşü farklıdır, size saçma gelen bir başlık yönetim tarafından silinmeyebilir, dolayısıyla o başlıkta yaptığınız yorumlar sadece o başlıktaki konuyu bulandırmaya yarar ve başlığı açana saygısızlıktır.

13) En sık karşılaştığımız durumlardan biri, forum üyelerinin foruma bir daha girmeme kararı aldıklarında, bizden üyeliklerini veya mesajlarını silmemizi istemeleridir. Bu oldukça saçma bir taleptir. Forum interaktiftir ve veritabanı desteği ile çalışır. Bir üye silindiğinde tüm mesajlarıda silinir. Dolayısıyla attığı mesajlara verilen cevaplar, alıntılar vs havada kalır, forum veritabanı açısından oldukça sağlıksız olmasının yanında zaten her ayrılan üyenin özel istekleri ile uğraşacak kadar vaktimiz yoktur. Forumdan ayrılmak için üyeliğinizin silinmesi gerekmez, artık girmezsiniz olur biter, burası sadece bir forumdur, okuldan ayrılır gibi bize gelip kaydınızı sildirmeniz gerekmez. Foruma yazan her üye bu şartları kabul etmiş sayılır.

14) Sitemizde size sunulan resimlerin sorumluluğu ekleyen üyeye aittir.

15) Forumlarda sadece site tanıtımı yapmak için başlık açmak yasaktır. Bunun için site yöneticisine başvurup siteniz için özel bir bölüm açılmasını isteyebilirsiniz.

Bu kurallar tüm bölümler için geçerli genel kurallardır, her forum kategorisinin kendine özel kuralları olabilir. Bunun için ilgili bölümün üstündeki sabit başlık ve duyuruları takip ediniz.

GencebayForum.Com forumlarına yazan herkes bu kuralları okumuş ve kabul etmiş sayılır. Yöneticiler bu kuralları uygularken üyeleri uyarmak zorunda değillerdir.
Last edited by genex on 14 Jan 2007, 18:42, edited 2 times in total.

User avatar
genex
Site Admin
Posts: 490
Joined: 15 Jan 2005, 19:46
Location: İstanbul
Contact:

Post by genex » 22 Oct 2006, 11:29

Dostlar koyu olarak yazılı yerleri birkez daha okuyun, özellikle aramıza yeni katılan arkadaşlar okusun. bu tip girişimleri engellemek durumunda kalacağım. Lütfen yazmış olmak için yazmayın. Gencebayforum'u paylaşım forumlarına çevirmeyelim!

Locked