ADAŞLAR BULUŞTU

Kapanmış konulardan yararlanabilmeniz için arşiv bölümüne taşınmaktadır.
Post Reply
aksamgunesi
Yeni Üye

ADAŞLAR BULUŞTU

Post by aksamgunesi » 18 Dec 2006, 18:53

Adaşlar buluştu

İletişim Yayınları, Orhan Pamuk'u basın ve sanat dünyasıyla bir araya getirdi. Nobelli yazar Orhan Pamuk'tan sonra gecenin en ilgi çeken ismi Orhan Gencebay'dı

Sema Aslan

Beyoğlu, önceki akşam Nobelli yazarını ağırladı... İletişim Yayınları, düzenlediği bir organizasyonla Orhan Pamuk'u basın ve sanat dünyasıyla bir araya getirdi. Cambaz'da gerçekleştirilen yemekli buluşma, farklı kesimlerden gelen davetlileriyle dikkat çekti. Masaları gezip tüm konuklarıyla teker teker ilgilenen Pamuk, geceyi "barışçı ve arkadaşça" olarak niteledi.
Yayınevi yetkililerinin kapıda karşıladığı konuklar, önce üst kattaki kokteyle katıldı. Nobelli yazar Orhan Pamuk'tan sonra gecenin en ilgi çeken ismi Orhan Gencebay'dı kuşkusuz. Pamuk, yazmakta olduğu aşk romanı "Masumiyet Müzesi"nin bir bölümünde, Gencebay'ın klasikleşmiş bestesi "Batsın Bu Dünya"yı da içeren bir hikâye anlatıyor zira. Basına "Orhan Pamuk, Gencebay'ın romanını yazıyor" şeklinde yansıyan bu bölüm hakkında Pamuk, "500 sayfalık kitabımın belki bir 10 sayfasında Orhan Gencebay'ın 'Batsın Bu Dünya' şarkısı ve filmi var. Gencebay'ın romanını yazmıyorum yani" dedi.

Pamuk ne konuştu?
Davette Orhan Gencebay ile dikkat çekecek kadar uzun süre sohbet eden Pamuk, Gencebay'a hem romanıyla ilgili bilgi verdi hem de ona merak ettiklerini sordu. Geceyle ilgili görüştüğümüz Orhan Gencebay, "Adaşım Orhan Bey, belli ki araştırmacı biri. Benim 'Batsın Bu Dünya' filmimde yer alan tüm bestelerimin ve bu arada 1970'lerde yaptığım diğer bestelerimin de isimlerini teker teker saydı. Masadaki konuşmada ben de kendisine bize Nobel Ödülü'ünü getirdiği için bir vatandaş ve adaşı olarak teşekkür ettim. Töreni, gözlerim dolu izlemiştim zaten" dedi. Pamuk'un "Cevdet Bey ve Oğulları", "Benim Adım Kırmızı", "Kar" ve "Öteki Renkler" isimli kitaplarını okuduğunu söyleyen Gencebay, "Masumiyet Müzesi"ni merakla beklediğini belirtti.

"Nobel bu fotoğraf için"
Aralarında Hasan Cemal, Altan Öymen, Hakkı Devrim, Serdar Devrim, Zeynep Oral, Derya Sazak, Mete Çubukçu, Ali Kırca, Banu Güven, Ufuk Güldemir, Oral Çalışlar, Ömer Madra, Cengiz Çandar, Ahmet Hakan, İhsan Yılmaz, Kürşat Yılmaz, Yavuz Baydar, Cem Erciyes ve Filiz Aygündüz'ün de bulunduğu gazeteci ve yazarların bir kısmı Pamuk'a zaten Stockholm'de de eşlik etmişti; Cambaz'daki yemekte de yazarın yanında yer aldılar.
Orhan Pamuk'un oturduğu ilk masada Pamuk'un tam karşısında Orhan Gencebay vardı. Gencebay'ın solunda eşi Sevim Emre, sağında ise Ali Kırca. Bir ara masadan kalkıp Orhan Gencebay ve Ali Kırca'yla birlikte fotoğraf çektiren Orhan Pamuk, ilerleyen saatlerde makinesinin arşivindeki bu fotoğrafı göstererek, artık alıştığımız şakacı üslubuyla "İşte ben bu kare için Nobel aldım" dedi.
Annesinin rahatsızlığı nedeniyle çok kısa bir süre için mekâna gelen Doğan Hızlan, yemeğe kalmadı. Murat Belge ve Hale Soygazi ise geceye gecikmeli olarak katıldılar. Ufuk Uras, Ali Nesin, Osman Kavala, Ahmet İnsel, Okay Gönensin, Nihat Tuna, Mustafa Erdoğan, Muhsin Kızılkaya, Kemal Gökhan Gürses, müzisyen Teoman, YKY Genel Yayın Yönetmeni Raşit Çavaş'ın da aralarında bulunduğu yaklaşık 100 kişilik davetli listesinde edebiyatçıların sayısı pek fazla değildi. Perihan Mağden, Şebnem İşigüzel, Ayfer Tunç, Murat Gülsoy, Feride Çiçekoğlu ve Feridun Andaç'ın yanı sıra geceye katılan bir diğer yazar da, Türk edebiyatının gizemli kalemi, söyleşi vermekten özenle kaçınan İhsan Oktay Anar'dı.
Bir ara Ufuk Uras ve Mete Çubukçu'nun da oturduğu masaya gelen Orhan Pamuk, Uras'ın 'konsomatris' şakasını "Oh ne güzel, her masada oturup bir şeyler yiyorum, hesap ödemeden kalkıyorum" diyerek yanıtladı. Doğrusu, gece boyunca oturduğu her masadan kendisinin gür kahkahası yayıldı...

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 18 Dec 2006, 19:22

iyi...çok güzel...tencere kapak misali..aferin..

haber icin tesekkür ederim..kardeşim..

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 18 Dec 2006, 19:56

"Orhan Gencebay: Orhan Pamuk Çok Sevdiğim Bir Kardeşim" kehanetim gerçek oluyor galiba. :lol:
::::::
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

aksamgunesi
Yeni Üye

Post by aksamgunesi » 18 Dec 2006, 20:36

rica ederim kardesm..paylaşmak görevimiz :lol:

serhat_izmit
Kıdemli Üye

Post by serhat_izmit » 18 Dec 2006, 21:19

yasakresim wrote:"Orhan Gencebay: Orhan Pamuk Çok Sevdiğim Bir Kardeşim" kehanetim gerçek oluyor galiba. :lol:

:lol:
"Yaptıklarım Türk müziğinin devamıdır."
"Müziğime arabesk denmesi çok saçma..."
Orhan GENCEBAY

VirtuE
Kıdemli Üye

Post by VirtuE » 18 Dec 2006, 21:36

Gencebay değilde pamuk demesin Orhan gencebay çok sewdiğim bi abimdir die!!
Orhan Gencebay

Yiyiniz, içiniz fakat israf etmeyiniz. (A’raf Suresi:31)
Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla, ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlana)

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 18 Dec 2006, 21:55

Pamuk onu zaten diyor Virtue.

Pamuk'un Gencebay'ı sevip sevmemesi beni ilgilendirmez de, baksana, Gencebay hakkındaki kehanetim gerçek oldu.

Geceyle ilgili görüştüğümüz Orhan Gencebay, "Adaşım Orhan Bey, belli ki araştırmacı biri. Benim 'Batsın Bu Dünya' filmimde yer alan tüm bestelerimin ve bu arada 1970'lerde yaptığım diğer bestelerimin de isimlerini teker teker saydı. Masadaki konuşmada ben de kendisine bize Nobel Ödülü'ünü getirdiği için bir vatandaş ve adaşı olarak teşekkür ettim. Töreni, gözlerim dolu izlemiştim zaten"

Orhan Pamuk'un oturduğu ilk masada Pamuk'un tam karşısında Orhan Gencebay vardı. Gencebay'ın solunda eşi Sevim Emre, sağında ise Ali Kırca. Bir ara masadan kalkıp Orhan Gencebay ve Ali Kırca'yla birlikte fotoğraf çektiren Orhan Pamuk,

Yorum yapamıyorum ben artık. Yoksa ortalık karışacak. Ben bunları hazmedemiyorum.
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

VirtuE
Kıdemli Üye

Post by VirtuE » 18 Dec 2006, 22:02

:lol:

Yapacak bi şey yok.Orhan abimiz öyle diyorsa öyledir.
Orhan Gencebay

Yiyiniz, içiniz fakat israf etmeyiniz. (A’raf Suresi:31)
Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla, ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlana)

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 18 Dec 2006, 22:32

bunuda yutariz...ne diyeyim..yutmadiğimiz seymi kaldi..ki...

SerdarYilmaz
Kıdemli Üye

Post by SerdarYilmaz » 18 Dec 2006, 22:32

Özel hayati, özel secimleri ile ilgili bu konuya bence fazla kafa yormamamiz gerekiyor. Müzikle ilgili olmadikca bize fazla birsey demek düsmez.

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 18 Dec 2006, 22:34

sende haklısın serdar kardes..dogru...

serhat_izmit
Kıdemli Üye

Post by serhat_izmit » 19 Dec 2006, 00:19

Orhan Gencebay'ın 'koca yürek'li bir insan olduğunu biliyoruz arkadaşlar. O'nun gönlü çok zengin. Karşısındakinin fikirleri O'nu ilgilendirmiyor, çünkü gönlünde herkese yer var.

Bu sebepten, bu dostluğu hoşgörmeliyiz bence...
"Yaptıklarım Türk müziğinin devamıdır."
"Müziğime arabesk denmesi çok saçma..."
Orhan GENCEBAY

genex
Site Admin

Post by genex » 19 Dec 2006, 08:43

Bu da medyanın bir oyunu sanırım, halkın sevdiği bir insanı kullanarak halkın tepki göstertiği bir insanı ört bas etmek bunun adı. Başlık bile komik adaşlar buluştu :roll: ne olmuş buluşmuşlarda !

Orhan Pamuk kitaplarımda aşkı yazıyorum diyor, zaten bunun için nobell e hak kazandı. Bunun için bende kendisini tebrik ederim. Ancak siyasi görüşleri ve yaptığı açıklamadan dolayı kendisine tepkiliyim. Bu iki durum ikilemde bırakıyor insanı. Gencebay'ın da kutladığı nobell ödülüdür mutlaka. Birazda batsın bu dünyanın kitabının yazılacak olması cezbetmiş olmalı.

Ama yinede medyaya bu şekilde malzeme olmasını istemezdim kendi adıma.

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 19 Dec 2006, 12:17

modern sürecte her şey kitlelerin üzerine yapılandırılır..önce her türlü yönlendirmeye uygun hale getirelecek bir kitle olşturulur..diziler medyatik şeyler..buna uygun kitaplar köse yazarlari.vs vs vs vs aklimiza ne geliyorsa o kabilden...sonra cıkılır meydanlara..bir nara atılır..hazırladıkları sinirleri alınmış kitlelerde kendilerinden gecmiş bir sekilde alkışlamaya baslayinca; o zaman cıkıp; bakın biz cogunlugun begenisini kazandik...biz en iyiyiz..napalim kitleler bizi cok begeniyor..

aklima cengiz aytmatov muydu..?onun bir eseri vardi mankurtlar..geldi..

orhan gencebay gibi emegi ve samimiyeti ile haklı olarak bir yere gelmiş bir insanin böyle süreçlerden gecmesine gönlüm razı olmuyor..ancak neylersinizki...oda bizim gibi bu ortamda yasiyor...

neyse..baska bişi demiyeyim..sonerin dedigi gib gene ortaligi kariştiriyorsun diye kızanlar olmasin...

herkese saygilar...

sahan61
Kıdemli Üye

Post by sahan61 » 20 Dec 2006, 20:14

Orhan Gencebayın Orhan Pamuğu sevmesi bence bizi pekte alakadar etmez.Bende Orhan Pamuğun kitaplarını severim.Ama kişiliği karakterini asla.Orhan Baba da sadece onun sanatına saygı göstermiş olabilir.
Şu Koskaca Alemden Yalnızlık Aldığımı, Nihayet Öldüğümü Nerden Bileceksin?

hilga
Deneyimli Üye

Post by hilga » 21 Dec 2006, 15:19

Gülmek Çok Yakışır Sana,AĞLAMAK Değil.SEVMEKTİR Yaşatan, İnan SEVİLMEK Değil...İÇİMDE BİR DÜNYA VAR,HİS DOLU SENLE DOLU.(HERO)

sabır taşı
Kıdemli Üye

Post by sabır taşı » 21 Dec 2006, 16:56

:oops: :oops: :oops:

:cry:

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 21 Dec 2006, 19:44

Image

Ali Kırca ve Orhan Pamuk. İkisi de liboşlukta birbiriyle yarışan kalburüstü "tiyatrocu"lar. Tencere kapak birbirini bulmuş diyeceğim ama, yanlarında Orhan Gencebay. Hayret ki ne hayret...

İkinci habere gelince... Yeter artık ben bu program hakkında daha fazla haber okumaya dayanamayacağım, bu ne sulandırılmışlık, bu ne bayağılık. Lânet olsun Orhan Gencebay'ın bu programa katıldığı güne!.. :evil:
Image
Atatürk, 1933

estarabim
Kıdemli Üye

Post by estarabim » 21 Dec 2006, 19:55

Kehanetim gerçek oldu. Baba, Pamuk'a "adaşım" demiş :twisted: :D :D
Hepimiz Mehmet'iz Hepimiz Türk'üz

http://mtiryaki.blogcu.com

SerdarYilmaz
Kıdemli Üye

Post by SerdarYilmaz » 21 Dec 2006, 20:02

Arkadaslar, hepimizin de bildigi gibi, Orhan Gencebay kendisine gelen teklifleri zor geriye çeviren bir kisilik. Kendi gönlünü kirar, ama baskalarini kiramaz. Popstar hadisesini çok konustuk, ama su Orhan Pamuk olayini da tartisirken Gencebay´in kisi olarak yapisini bir kez daha hatirlayalim. Destekliyor veya kiniyor olabiliriz bu hareketi, ki ben de bir hayli garip buldum bu bulusmayi, ama müzik ile alakali olmadikça bence Gencebay´in hayatinda ki kararlara bu kadar takilmamamiz gerektigini düsünüyorum.

Post Reply