bu habere dikkat

Kapanmış konulardan yararlanabilmeniz için arşiv bölümüne taşınmaktadır.
idam_mahkumu
Site Admin

Post by idam_mahkumu » 16 Sep 2006, 22:06

:) meyve veren ağacı taşlarlar felsefesi gözümüzün önünde cereyan etmekte...

Abi bu işin şakası kalmadı ya.. Orhan abiyi arabeskçi ettiler, roman ettiler..

Katisuretle Roman kardeşlerimizi dışlama küstahlığına düşmüyorum...

İslâm dini afrikalısından antartikalısına; filistinlisinden Kızılderelisine tüm Beşer'i kardeş kışmıştır!..

"Irk Irktan üstün değildir.. Üstünlük Takvâdadır!..."

Hz. Allah (C.C.)

Ne diyor orhan abi;

gelin birlik olalım yarın çok geç olmadan!
gelin dirlik bulalım, vaz geçin öç almadan..
Yedi düvel elinden kim kurtardı bu yurdu ?
Mehmetçik değilmiydi, Lazı, çerkezi kürdü?
Hangimizin ejdadı feda olmadı bu yurda..
Hangi bahçeden bir gül solmadı bu umuda ?

------

Olay bu kadar basit ;)

hilga
Deneyimli Üye

Post by hilga » 16 Sep 2006, 22:09

idam_mahkumu wrote::) meyve veren ağacı taşlarlar felsefesi gözümüzün önünde cereyan etmekte...

Abi bu işin şakası kalmadı ya.. Orhan abiyi arabeskçi ettiler, roman ettiler..

Katisuretle Roman kardeşlerimizi dışlama küstahlığına düşmüyorum...

İslâm dini afrikalısından antartikalısına; filistinlisinden Kızılderelisine tüm Beşer'i kardeş kışmıştır!..

"Irk Irktan üstün değildir.. Üstünlük Takvâdadır!..."

Hz. Allah (C.C.)

Ne diyor orhan abi;

gelin birlik olalım yarın çok geç olmadan!
gelin dirlik bulalım, vaz geçin öç almadan..
Yedi düvel elinden kim kurtardı bu yurdu ?
Mehmetçik değilmiydi, Lazı, çerkezi kürdü?
Hangimizin ejdadı feda olmadı bu yurda..
Hangi bahçeden bir gül solmadı bu umuda ?

------

Olay bu kadar basit ;)

TAMAMEN KATILIYORUMM

isocity
Site Admin

Post by isocity » 16 Sep 2006, 23:24

polemik yaratmak istemiyorum ama samsunda çingenelerinde yaşamasımı sorun oldu onu anlamadım ben... Poşa terimine laf ediyorsan o benim değil o bölgede yasayanların kullandığı bir terim... Çingen, Çingene, Kıptî, Boşa veya Poşa en modern haliyle roman... türkiye de kullanılan terimler... eğer bu terimlerde bir yanlışlık varsa ok ben hatalıyım...

ama yazımın devamında bu insanların degerli insanlar oldugunu içlerinden buyuk ustadlar cıktıgını yazmıstım.. sanırım iletişim problemi oluyor... bir laz kendisine laz denilmesinden rahatsız olmuyorsa , bir kürt ben kürdüm diyebiliyorsa , bir gencebay ben kırım türküyüm diyebiliyorsa , bir çingenede roman kelimesinden rahatsız olmamalı.. bunlar bizim ülkemizin zenginlikleri...

genex
Site Admin

Post by genex » 17 Sep 2006, 11:33

Konu biraz sapmış gördüğüm kadarıyla. bende yazdığım mesaj için bir açıklama yapma gereği duyuyorum. benim tepkim sadece yazaradır, medyada gündeme gelmek kitabının adını duyurmak için Gencebay'ın adını kullanmasınadır.

Gencebay'ın ne olduğunu tartışmak veya Gencebay çingene olsaydı dinlemezdik gibi bir durum yok. burada konu sadece yapılan yanlış bir itham. zaten Gencebay da buna cevabını çok güzel vermiş.

hilga
Deneyimli Üye

Post by hilga » 17 Sep 2006, 13:11

isocity wrote:polemik yaratmak istemiyorum ama samsunda çingenelerinde yaşamasımı sorun oldu onu anlamadım ben... Poşa terimine laf ediyorsan o benim değil o bölgede yasayanların kullandığı bir terim... Çingen, Çingene, Kıptî, Boşa veya Poşa en modern haliyle roman... türkiye de kullanılan terimler... eğer bu terimlerde bir yanlışlık varsa ok ben hatalıyım...

ama yazımın devamında bu insanların degerli insanlar oldugunu içlerinden buyuk ustadlar cıktıgını yazmıstım.. sanırım iletişim problemi oluyor... bir laz kendisine laz denilmesinden rahatsız olmuyorsa , bir kürt ben kürdüm diyebiliyorsa , bir gencebay ben kırım türküyüm diyebiliyorsa , bir çingenede roman kelimesinden rahatsız olmamalı.. bunlar bizim ülkemizin zenginlikleri...

burada öylesine LAF ETMEK için bulunmuyorum.laf olsun torba dolsun,muhalefet edeyim diye değil yazınızdaki üsluptur fikir beyan etmemde ki sebep.
doğrudur poşa terimi çok kullanılır ve diğer terimler de öyle ama ben çingene olmadığım halde bu sözlerden rahatsızlık duyduysam eminim o insanlarda duyarlar.benim endişem orhan gencebay ve onu sevenlerin çingeneleri dışlamak ve hatta çingene düşmanı gibi gösterilmesidir.Ki siz daha iyi bilirsiniz böyle çabalar içinde olan çok insan var ve hazırda bekliyor.
sonuç olarak yazılarım yanlış anlaşılmalara mahal verdiyse özür diliyorum ama bu gibi konularda da dikkatli olunması gerektiğini düşünüyorum.
saygılar.

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 17 Sep 2006, 13:50

Arkadaşlar önemli bir yanlış anlaşılma var galiba.

Burada kimse çingeneleri veya romanları küçük düşürme gayesiyle lâf etmedi. Böyle bir gaye yok, olamaz da.

Bazı arkadaşlar konunun heyecanıyla biraz sert tepki vermiş olabilir, hatasız kul olmaz.

Orhan Gencebay hakkında biri yanlış bir şey uydurmuş, arkadaşlar da haberi buraya taşımışlar o kadar. Biz de doğrusunu söyledik.

Bunları çok büyütmeye gerek yok.

Lütfen birbirimizi yanlış anlamaya meraklı olmayalım.

Din, dil, ırk gibi tartışmalar insan insanlığını bildikten sonra gereksizdir.
::::::
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

turanamac
Kıdemli Üye

Post by turanamac » 17 Sep 2006, 14:30

arkadaşlar ben samsunluyum ..1976 yılında samsunda doğdum 2000 senesine kadar da oradaydım...benim yaşadığım mahalle rasathane mahallesi diye geçiyor..samsunlular bilir..1960 lı yıllarda annemler dedemler orada otururlardı..annem anlatırdı..orhan gencebay bizim evin 100 m yukarısında ikamet edermiş..sabahları bağlaması elinde, pazulu kollarıyla : )) mahalleden geçermiş..üstelik anneannemler de orhan gencebayın annesi ile çeşitli komşu oturmalarında biraraya gelirlermiş....ben anneme anlattırırdım neler yapardı diye..fazla sokakta görünmmezmiş göründüğünde de elinde hep bağlaması olurmuş..mahallenin kızlarının gözdesiymiş: ))..ama o hiç etrafına bakınmadan mahalleden geçip gidermiş...bizim mahallede yaşayan roman vatandaşlar da vardı..arkadaşlarımda oldu ..ama orhan gencebay roman falan değpildi..insanın kötülüğü yada iyiliği ırkı yada soyu değil karakterinde yatıyor..
bu memleket böyle bir memleket işte..müziği bilmeyen müzik yapıyor..siyaset bilmeyen siyaset yapıyor vs.. herkes istediği işi yapıyor..malesef bu kitabı yazanda araştırma yapmadan konusuna hakim olmadan yazmış ve piyasaya sürmüş kitabını..içimden bir ses bazı isimleri kullanarak pirim yapmak istediğini söylüyor..ama günahı boynuna..

zaten orhan gencebay da gerekli açıklamayı yaparak..kendisine yakışanı yine yerine getirmiş..tebrik ediyorum..

hilga
Deneyimli Üye

Post by hilga » 17 Sep 2006, 17:58

yasakresim wrote:Arkadaşlar önemli bir yanlış anlaşılma var galiba.

Burada kimse çingeneleri veya romanları küçük düşürme gayesiyle lâf etmedi. Böyle bir gaye yok, olamaz da.

Bazı arkadaşlar konunun heyecanıyla biraz sert tepki vermiş olabilir, hatasız kul olmaz.

Orhan Gencebay hakkında biri yanlış bir şey uydurmuş, arkadaşlar da haberi buraya taşımışlar o kadar. Biz de doğrusunu söyledik.

Bunları çok büyütmeye gerek yok.

Lütfen birbirimizi yanlış anlamaya meraklı olmayalım.

Din, dil, ırk gibi tartışmalar insan insanlığını bildikten sonra gereksizdir.

sayın yasek resim
söylediğiniz gibi küçük düşürmek için çabalayan insanlar yok elbette burada ama bu amacı tasıyan insanların varlığından söz ettim ben.yanlış anlama merakında değilim sanırım ısocity rumuzlu arkadaşta böyle bir çabada değil.konu artık kapanmalı diye düşünüyorum.
tşk ...

yasakresim
Kıdemli Üye

Post by yasakresim » 21 Sep 2006, 09:14

Aslını inkar eder haramzadedir

* 'Türkiye'de Çingene Olmak' kitabına göre siz aslında çingeneymişsiniz...
Ben Kırım Kafkas Türküyüm. Kuzeyden güneye inmişiz. Ben Samsun'da doğmuşum. Atalarım Kırım ve Kafkas'ta yaşamışlar. 'Aslını inkar eden haramzadedir' derler. Ama bunu yazan bizim ne olduğumuzu araştırmadan yazmış. Ben içinde bulunduğumuz ortamda etnik köken ayrımına gitmenin ülkemizin birliğine zarar vereceğini düşünüyorum. Bunlara hiç gerek yok. Biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız. Türkü, Kürdü, Lazı ya da çingenesi hepimiz her şeyden önce insanız ve Türküz.

* Neden kitapta yer aldınız ?
Birileri bir şeyleri kurcalamaya çalışıyor. Ben bundan çok rahatsız oluyorum. Benim Romanlar arasında çok sevdiğim arkadaşlarım, müzisyen dostlarım var. Çingene olsaydım bunu söylerdim. Neden söylemeyeyim ki? Bana böyle bir ayrım yapmak çok yanlış geliyor. Bizim kitabımızda bu ayrımlara yer yoktur. Allah'ın yarattığı insan önemlidir. Din, dil, ırk, cins ayrımı yapmadık, yapmayız.

* Yayınevine dava açmayı düşünüyor musunuz?
Kitap çok ciddi bir kurumdur, belgedir. Bir kitapta yazan bilgilerin doğru olması gerekir. Öyle olmadığı için biz kitabın yayınevine maddi ve manevi tazminat davası açacağız. Aldığımız parayı da bir yere bağışlayacağız.

http://www.sabah.com.tr/2006/09/19/gny/ ... 9-200.html
19 Eylül
::::::
Image
"Türk ulusunun, yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir."
Atatürk, 1933

Post Reply