Korsan Eserler Hakkında

Gönül dostları Korsan eser almaz, başkasınada aldırtmaz!

Moderator: Yöneticiler

Post Reply
User avatar
genex
Site Admin
Posts: 490
Joined: 15 Jan 2005, 19:46
Location: İstanbul
Contact:

Korsan Eserler Hakkında

Post by genex » 18 Oct 2005, 12:15

Müzik Korsanlığı Nedir?

Müzik Endüstrisi’nin en önemli problemlerinden birisi, kaydedilmiş kaset CD’lerin ticari amaçlı izinsiz kopyalanması ve çoğaltılması anlamına gelen korsanlığın önlenmesidir.

Son on yıllık sürece bakıldığında, bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de albüm satışlarında ciddi düşüşler görülmektedir. Bunun en büyük sebeplerinden birisi korsanlıktır. Korsanlığın önlenmesiyle müzik sektörü büyüyecek, yasal satışların artmasıyla bu piyasada emeğiyle geçinen pek çok insanın gelirinde artış olacaktır. Uluslararası alanda korsanlık üç kategoride ele alınmaktadır.

1) Hak sahibinin iznini almaksızın, ticari amaçlı orijinal kaydın izinsiz kopyalanması (korsan paketler orijinalinden farklıdır ve genelde toplama ürünler şeklinde çıkar),

2) Orijinaline benzer, mümkün olduğunca orijinaline yakın bir şeklidekopyalanması ve paketlenmesi ( tüketiciyi orijinalini aldığına inandırmak için üreticinin ticari markasını, logosunu kullanır şekilde),

3) Canlı veya yayınlanmış konserlerden izinsiz yapılan kayıtlarla (Genelde özel fiyatlarla, sanatçıların, bestecilerin, yapımcıların iznini almadan çoğaltırlar ve satarlar). Bu korsanlık biçimlerine ek olarak internet korsanlığı da hızlı bir biçimde yayılmaktadır (Müzik sitelerinden müziğin download edilmesi, CD yazarlar aracılığıyla kaydedilmesi gibi).


Neden Korsanla Mücadele?

Korsanlık, Müzik Endüstrisi İçin Bir Kayıptır Korsanlık Vergi Kaybına ve GSYIH’da Yapımcıların Payının Düşük Olmasına Sebep Oluyor.

Korsanlık, Bir Telif Hakkı Hırsızlığıdır Korsanlık Uluslararası Suç Örgütleriyle Bağlantılıdır

Siz değerli gönül dostlarımızın bu bilinçte olduğunu bilerek ve sizlerle el ele vererek korsana karşı mücadelemizi sürdüreceğİz.

Post Reply